Košarka

Atlanta in New Orleans kot zadnja ujela končnico, debakel Clippersov na domačih tleh

Los Angeles, 16. 04. 2022 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ligi NBA smo v noči na soboto dobili še zadnja potnika v končnico. Iz vzhodne konference so si osmo mesto in obračun s prvopostavljenim Miami Heatom priborili Atlanta Hawksi, ki so na zadnji tekmi "play-in" turnirja premagali Cleveland Cavalierse (107:101). Na zahodu so New Orleans Pelicansi pripravili presenečenje in v gosteh ugnali Los Angeles Clipperse (105:101).

Trae Young je z 32 točkami v drugem polčasu potopil Cleveland.
Trae Young je z 32 točkami v drugem polčasu potopil Cleveland. FOTO: AP

Cleveland Cavalierse so odločilni dvoboj za osmo mesto vzhodne konference pričakali na domačem parketu. Za nameček so košarkarji Atlante hitro ostali brez prvega centra Clinta Capele, ki je obračun predčasno sklenil zaradi poškodbe kolena. A ko je Trae Young tako vroč, kot je bilo tokrat, potem lahko Atalanta premaga vsakogar. 23-letnik je kar 32 od skupno 38 točk dosegel v drugem polčasu in tako prispeval levji delež k zmagi svoje ekipe, ki jo v prvem krogu končnice sedaj čaka Miami Heat.

Ob polčasu je Cleveland še vodil za deset točk, nato pa sta sledili četrtini, v katerih je Young dosegel 16 točk. "Poskrbeli smo za posel. To je dokaz, na kako visokem nivoju lahko igramo. Bili smo v zahtevnem položaju, a nismo obupali," je po tekmi razlagal glavni junak, ki je zadel deset od svojih zadnjih 14 metov iz igre.

"Trae ima neverjetno samozavest. Tudi ko mu ne gre, verjame, da lahko zadene. Videti je bilo, da ni paničaril. V drugem polčasu je na parket stopil kot prerojen. Meti so začeli 'padati' in takrat sem vedel, da smo na dobri poti," pa se je smejalo trenerju Hakwsov Natu McMillanu.

Bogdan Bogdanović je pri zmagovalcih prispeval 19 točk. Pri Clevelandu je bil s 26 najboljši Lauri Markkanen, Darius Garland jih je prispeval pet manj od Finca. Cavsi so tako še četrtič zaporedoma ostali brez končnice, nazadnje so v izločilnih bojih igrali leta 2018. Še bolj impresiven pa je podatek, da je Franšiza iz Ohia v končnici brez LeBrona Jamesa nazadnje igrala leta 1998.

Kasneje je na odločilni tekmi za osmo mesto zahodne konference prav tako slavila ekipa, ki je redni del zaključila nižje in je tako morala "play-in" obračun igrati v gosteh. New Orleans Pelicansi so v Los Angelesu proti favoriziranim Clippersom dodali češnjo na torti izjemnega preobrata v drugem delu sezone. Začeli so jo z eno zmago in kar 12 porazi. In to brez svojega prvega zvezdnika Ziona Williamsona, ki je poškodovan. Sedaj pa jih za veliko nagrado v prvem krogu končnice čakajo Sonca iz Phoenixa.

Pelikani so sredi zadnje četrtine zaostajali tudi za 13 točk, a so zavoljo odličnega zaključka, v katerem sta obe ekipi zgrešili kar nekaj prostih metov, uspeli priti nazaj. Dirigentsko palico pri preobratu je s 30 točkami držal Brandon Ingram, CJ McCollum jih je vpisal 19, Larry Nance mlajši pa je kar 16 skokom dodal še 14 točk.

"Ko začneš sezono z 1:12 oziroma 3:16, se sprašuješ, kakšen je sploh občutek zmagovati tekme. Ampak poglejte nas sedaj," je bil na uspeh svoje ekipe ponosen novinec Trey Murphy. Glavni trener moštva Willie Green je dodal: "Čustvena tekma z veliko vzponi in padci. Videli ste lahko, kakšno mentaliteto imamo. Vedno se bomo borili, nikoli se ne bomo predali."

Clippersom se je močno poznala odsotnost Paula Georgea, ki je moral izpustiti srečanje zaradi rizičnega stika s koronavirusom. Treba je poudariti, da za moštvo iz mesta angelov že dlje časa ne igre niti Kawhi Leonard, ki je poškodovan, a se je pričakovalo, da bo nared za končnico. Tako sta bila najboljša strelca domače zasedbe tokrat Marcus Morris in Reggie Jackson, oba sta dosegla po 27 točk.