Priprtje konservativne bolivijske političarke je kamen spotike v regiji

Generalni sekretar Organizacije ameriških držav je prepričan, da bi morali nekdanji bolivijski voditeljici soditi na mednarodnih sodiščih.
Fotografija: Konservativna političarka Jeanine Áñez. FOTO: David Mercado/Reuters
Odpri galerijo
Konservativna političarka Jeanine Áñez. FOTO: David Mercado/Reuters

Priprtje Jeanine Áñez, ki je vodila Bolivijo slabo leto dni po umiku Eva Moralesa jeseni 2019, je v teh dneh razlog za ponovno nestrinjanje med vodstvom regionalne Organizacije ameriških držav (OAS) in trenutno bolivijsko vlado, ki jo vodi Moralesov strankarski kolega Luis Arce. Strani se namreč ne strinjata glede vprašanja, na katerem sodišču bi morali soditi političarki.

Jeanine Áñez je bila skupaj s še nekaj člani svoje vlade aretirana ta konec tedna, trenutno pa je priprta v ženskem zaporu v prestolnici La Paz. Vrstijo se navedbe o njenem slabem zdravstvenem stanju in da je začela gladovno stavkati. Nekdanja voditeljica bo predvidoma priprta štiri mesece v času preiskave dogodkov, povezanih z odhodom Moralesa iz države in njenim prevzemom oblasti. Obtožujejo jo terorizma, pozivanja k vstaji in kovanja zarote ter ji pripisujejo odgovornost za smrt več kot tridesetih protestnikov, ki so nasprotovali njeni vladi. Na ulicah bolivijskih mest so se ta teden sicer zbrali njeni podporniki in nasprotniki vladajoče stranke Gibanje k socializmu (Mas), ki je ponovno na oblasti od volitev jeseni

Nasprotniki vladajoče stranke Mas so se zbrali v podporo priprti Jeanine Áñez. FOTO: Jorge Bernal/AFP
Nasprotniki vladajoče stranke Mas so se zbrali v podporo priprti Jeanine Áñez. FOTO: Jorge Bernal/AFP


Ker se pregon nekdanje začasne predsednice dogaja po vrnitvi stranke Mas na oblast, je generalni sekretar OAS Luis Almagro menil, da bi se o njeni krivdi morala izreči sodišča na mednarodni ravni, in ne bolivijsko sodstvo, ki da je odvisno od volje političnega vrha, navaja španski El País. Spomnimo: tudi v času vlade Jeanine Áñez so proti dolgoletnemu predsedniku Moralesu spisali obtožnico, ki ga je med drugim bremenila terorizma. 

image_alt
Evo Morales se je vrnil v Bolivijo


Almagro je v luči tega izrazil namero, da primere bolivijskih politikov, kot sta Evo Morales in Jeanine Áñez, preda Mednarodnemu kazenskemu sodišču. Namero so obsodili tako v krogih aktualnega predsednika Bolivije kot tudi, denimo, zunanji minister Mehike, kjer je trenutno prav tako na oblasti leva politična stranka. Menil je, da se Almagro vmešava v notranje zadeve Bolivije.

Preberite še:

Komentarji: