Rusija naj bi naročila 2400 iranskih letalnikov šahed-136. Foto: Reuters
Rusija naj bi naročila 2400 iranskih letalnikov šahed-136. Foto: Reuters

Po navedbah ministra Iran Rusiji od začetka ruske invazije v Ukrajini ne pošilja orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kijev in Zahod opozarjata, da ruska vojska v Ukrajini uporablja iranske "samomorilske" letalnike šahed-136. Teheran naj bi na Krim poslal tudi vojaško osebje, ki naj bi ruske sile usposabljalo za uporabo letalnikov in jim nudilo tehnično pomoč.

Pred tednom dni je Amirabdolahijan dejal, da je pripravljen na dvostranska srečanja s predstavniki Ukrajine, na katerih bi govorili o domnevni ruski uporabi iranskih brezpilotnih letalnikov v vojni v Ukrajini.

Ukrajinska vojska trdi, da je doslej sestrelila več sto letalnikov, narejenih v Iranu. Rusija naj bi sicer po poročanju AFP-ja naročila 2400 takšnih letalnikov.

Putin javno odobril evakuacijo iz Hersona, češ da "civilisti ne bi smeli trpeti"

Ruski predsednik Vladimir Putin je javno odobril evakuacijo civilistov iz delov Hersona pod rusko okupacijo na jugu Ukrajine. Medtem ukrajinske sile vztrajno napredujejo proti strateško pomembnemu pristaniškemu mestu.

Civiliste iz Hersona peljejo na Krim. Foto: EPA
Civiliste iz Hersona peljejo na Krim. Foto: EPA

Putin je dejal, da naj ljudje, ki živijo na nevarnih območjih, odidejo, saj da "civilno prebivalstvo ne bi smelo trpeti", poroča BBC. Iz Hersona, edinega večjega ukrajinskega mesta, ki ga je Rusija od februarja uspela zasesti, naj bi bilo evakuiranih najmanj 70.000 ljudi. Prvič so civiliste pozivali k evakuaciji že sredi oktobra.

Kijev Rusijo obtožuje, da prisilno deportira ukrajinske civiliste, kar bi bil vojni zločin. Moskva to sicer zanika.

Putin je podprl evakuacijo civilistov po poročilih v četrtek, da se tudi ruski vojaki umikajo iz Hersona. Proruski uslužbenec v pokrajini Kiril Stremusov je za ruske medije dejal, da bo Rusija "verjetno" umaknila svoje enote z območja.

V Kijevu so sicer previdni, češ da bi bil lahko ruski umik past, da bi ukrajinske enote privabili na nevarno območje.

Rusija je Herson zasedla kmalu po začetku napada na Ukrajino, a v zadnjem času ukrajinske sile ponovno osvajajo ozemlje na obrobju mesta.

Rusija je pokrajino Herson skupaj še s tremi drugimi po t. i. referendumih razglasilo za svoje ozemlje, čeprav ga niti ne nadzira v celoti, tako kot si je leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim.

V petkovem govoru na Rdečem trgu v Moskvi je Putin dejal tudi, da je bilo v okviru mobilizacije mobiliziranih okoli 318.000 ljudi, med katerimi naj bi jih 49.000 že sodelovalo v spopadih v Ukrajini.

Rusija je spremenila zakonodajo o rezervistih, da lahko vpokličejo tudi ljudi, ki so bili obsojeni hudih zločinov in so nedavno prišli iz zapora. To pomeni, da bi lahko v bojih v Ukrajini sodelovali tudi obsojeni morilci in preprodajalci mamil. Nekdanji zaporniki, ki so bili obsojeni spolnih zločinov nad otroki ali terorizma, še vedno ne smejo služiti v vojski.

Ukrajinska vojska se približuje Hersonu. Foto: EPA
Ukrajinska vojska se približuje Hersonu. Foto: EPA

ZDA: Rusija želi zmrzniti Ukrajino

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je medtem Rusijo obtožil, da želi "zmrzniti" Ukrajino oziroma jo tako prisiliti v predajo, ker ji to ne uspeva na bojiščih, poroča Guardian.

Rusija je namreč izvedla številne napade na ukrajinsko energetsko infrastrukturo, zaradi česar je po besedah ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega brez elektrike ostalo okoli 4,5 milijona ljudi.

ZDA in Nizozemska bodo plačale posodobitev tankov

ZDA in Nizozemska so se odločile, da bodo za potrebe ukrajinske vojske plačale posodobitve 90 tankov T-72 iz časov nekdanje Sovjetske zveze, ki prihajajo iz Češke, je v petek povedala namestnica tiskovnega predstavnika ameriškega obrambnega ministrstva Sabrina Singh.

Zaveza je del 400 milijonov dolarjev vrednega paketa vojaške pomoči Ukrajini. Zastareli tanki T-72 se ne morejo uspešno zoperstaviti ruski oborožitvi. ZDA bodo plačale za obnovo 45 tankov, Nizozemska pa za preostalih 45. Tankom bodo vgradili sodobnejšo tehnologijo in okrepili oklep, nekaj jih bo nared do decembra, ostali pa prihodnje leto.

Na vprašanje, zakaj Kijevu raje ne pošljejo lastnih sodobnih tankov, je Singh dejala, da bi bilo to zelo drago, poleg tega Ukrajinci znajo uporabljati tanke T-72.

Američani bodo Ukrajini poslali tudi svoje stare rakete hawk, ki jih bodo posodobili. Rakete naj bi bile uporabne za obrambo pred letali, brezpilotni letalniki in pred drugimi raketami.

V petek je bil v Kijevu ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan, ki je po srečanju z Zelenskim dejal, da ZDA priznavajo akutno potrebo po zračni obrambi v času, ko ruske sile izstreljujejo rakete in uporabljajo iranska brezpilotna letala za napade na civilno infrastrukturo.

Ameriška pomoč vključuje tudi 1100 brezpilotnih letal in 40 oklepnih čolnov ter 250 oklepnih vozil. ZDA so Ukrajini od začetka ruskega napada v februarju zagotovile vojaško pomoč v vrednosti 18,2 milijarde dolarjev.

Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost John Kirby pa je dejal, da razmišljajo tudi, kako bi pomagali Ukrajini pri obnovi infrastrukture, ki jo uničuje Rusija, še posebej električnega omrežja.

Zunanji ministri G7 obljubili nadaljnjo pomoč Ukrajini