Zimski športi

Dvojno slovensko slavje v Rusiji: zmaga Emi Klinec, druga Bogatajeva

Nižni Tagil, 27. 11. 2021 12.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na drugi tekmi svetovnega pokala smučarskih skakalk v Nižnem Tagilu nov odmeven uspeh slovenskih deklet. Že po prvi seriji je bila v skupnem vodstvu Ema Klinec, ki je tudi na koncu zadržala prednost in slavila zmago, svojo prvo v svetovnem pokalu. Slovenski uspeh je dopolnila Urša Bogataj z drugim mestom.

V Rusiji je bila na sporedu druga zaporedna tekma smučarskih skakalk za točke svetovnega pokala. Na uvodni tekmi sezone v petek je zmago slavila Avstrijka Marita Kramer, izkazale pa so se tudi slovenske skakalke. Ema Klinec je zasedla drugo mesto, Urša Bogataj je malce zgrešila stopničke na četrtem mestu, med deseterico pa je bila še Nika Križnar na osmem mestu.

V današnjih kvalifikacijah je Urša Bogataj pristala pri 88 metrih in je zbrala 112,3 točke, kar je bilo dovolj za četrto mesto. Takoj za njo je končala Ema Klinec s 86,5 metra in 111,2 točke, sedma je bila Nika Križnar s 84 metri in 106,3 točke. Jerneja Brecl je zasedla 11. mesto z 88 metri in 101,4 točke, Špela Rogelj je skočila 82 metrov z 90,4 točke, kar je bilo dovolj za 20. mesto, Nika Prevc pa je z 79,5 metra in 82,5 točke končala na 30. mestu.

Kvalifikacije je dobila Nemka Katharina Althaus s 95 metri in 118,1 točke, druga je bila Daniela Iraschko-Stolz s 94,5 metra in 115,4 točke, tretja pa Japonka Sara Takanaši s 91 metri in 115,2 točke.

Po prvi seriji v konkurenci je bila v vodstvu Ema Klinec, pred Nemko Katharino Althaus, Slovenka je skočila 92 metrov (114,2 točke) in je imela 2,8 točke prednosti pred Nemko. Urša Bogataj je bila tretja, dosegla je daljavo 89 metrov, Nika Križnar peta (86 m/103,9), sedma pa Jerneja Brecl (87,5 m/100,5). Prekratka za finale je bila Nika Prevc, ki je zasedla 38. mesto, skočila je 74,5 metra in zbrala 71,7 točke.

V finalni seriji se je razpletlo sanjsko za slovenski tabor. Ema Klinec je z izjemnim drugim skokom še povišala prednost in zanesljivo slavila zmago, svojo prvo v svetovnem pokalu (lani je osvojila naslov svetovne prvakinje), na drugo mesto pa se je prebila Urša Bogataj. Tretje mesto je zasedla Nemka Althausova.

"Oblečeno imam rumeno majico! Zelo sem vesela za ekipo, ki je pripravila tak program. Dobro smo delali celotno poletno sezono. Verjamem, da bo še zelo velik boj v sezoni. Kar se tiče skokov, sem pokazala nekaj več tistega, kar je bilo videti na treningih. Zelo sem vesela," je povedala zmagovalka v izjavi Smučarske zveze Slovenije.

"Danes sem naredila dva dobra skoka, tako da sem zadovoljna in danes je bilo to dovolj za skok na stopničke," pa je dejala Bogatajeva.

Slovenski uspeh je dopolnila še Nika Križnar, ki se je uvrstila na sedmo mesto (85,5 m; 202,7). Klinčeva je v drugo pristala kar pri 97 metrih, kar je bila daljava dneva (235,1 točke), Bogatajeva pri 92 metrih (227 točk), Althausova je dosegla enako daljavo (92 m; 225,9). Breclova je osvojila 17. mesto (180,8), Rogljeva pa 24. mesto (170,1). Ema Klinec je z zmago in včerajšnjim drugim mestom prevzela rumeno majico vodilne tekmovalke v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Skakalke zdaj zapuščajo Nižni Tagil in se bodo naslednji teden pomerile za točke svetovnega pokala v norveškem Lillehammerju.

Ema Klinec
Ema Klinec FOTO: AP

"Res smo lahko zadovoljni, bolj kot po včerajšnji tekmi. Vedeli smo, da imamo rezerve, čeprav je tudi danes polovica punc zadovoljnih, polovica pa ne. Treba je bilo imeti tudi kar nekaj sreče, kar nekaj je bilo žrtev tudi med najboljšimi tekmovalkami. A iz Nižnega Tagila se vračamo z rumeno majico in vodstvom v pokalu narodov. Dobili smo informacijo in upam, da preko zime lahko ohranimo tako visok nivo, tiste, ki se jim ni izšlo, pa upam, da to popravijo na naslednjih tekmah. Čestitke Niki Prevc, ki je osvojila prve točke na premierni tekmi v svetovnem pokalu in seveda za vse dosežene stopničke. Upam, da nam to tako dobro šlo tudi naprej," je po tekmi povedal v izjavi SZS trener reprezentance Zoran Zupančič.