Dallas, 05. 03. 2023 18.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Milan Doknić
20

Dallas Mavericksi v zadnji četrtini sezone lovijo čim boljšo končno uvrstitev, ki bi jim zagotovila dober položaj v končnici. Nasprotiso jim tokrat stali košarkarji ekipe Phoenix Suns, za katere po novem igra Kevin Durant, nekdanji soigralec Kyrieja Irvinga, ki zdaj deli slačilnico z Luko Dončićem. Mavericks so po prvi četrtini zaostajali 25:31. Igra Dallasa je v drugi četrtini bila boljša in Teksašani so v drugi polčas vstopili s prednostjo 62:59. Tretja četrtina se je zaključila z vodstvom Phoenixa 96:95. Na koncu je po tesni končnici tekme s 130:126 slavil Phoenix. Luka Dončić je tekmo zaključil s 34 točkami, devetimi skoki in štirimi podajami.

V ligi NBA je prišel čas za resno košarko. All Star vikend je mimo, vsi prestopi so za to sezono končani, do konca sezone pa je vsem moštvom ostalo še malo manj kot 20 tekem. Ni več tekem, na katerih se igralci v obrambi lahko sprehajajo, v napadu pa brez zadržkov mečejo proti košu. Vsaj ne za tista moštva, ki resno računajo na to, da v končnici dosežejo kaj omembe vrednega.

Luka Dončić in Kyrie Irving
Luka Dončić in Kyrie Irving FOTO: AP

Dallas Mavericks in Phoenix Suns sta taki moštvi. Okrepljeni z zvezdnikoma, ki sta pred koncem prestopnega roka zapustila Brooklyn, imata franšizi iz Arizone in Teksasa jasne načrte. Kyrie Irving in Kevin Durant v Mavse in Sunse nista prišla zato, da sezono končata na mestih, ki ne vodijo v končnico. Luka Dončić je končno dobil soigralca, ki vsaj na parketu redko razočara, Devin Booker na drugi strani pa slačilnico zdaj deli z enim najboljših košarkarjev vseh časov, ki ne glede na velikost izziva nikoli ne podlegne pritisku.

Durant in Irving sta bila pri Brooklynu soigralca od leta 2019 do 2023
Durant in Irving sta bila pri Brooklynu soigralca od leta 2019 do 2023 FOTO: AP

Dallas je od prihoda Irvinga na osmih tekmah zmagal zgolj trikrat, Kevin Durant pa je v dresu Sunsov za zdaj odigral dve tekmi in obe zmagal. Trenutno deluje zveza Irving - Dončić veliko bolj sveža in ranljiva kot tista v Phoenixu, kjer že zdaj Chris Paul, Devin Booker, Kevin Durant in Deandre Ayton delujejo kot moštvo z jasnim stilom igre in uveljavljeno hierarhijo v moštvu.

To je bilo jasno že v začetku prve četrtine, ko so Booker, Durant in Ayton z izjemno lahkoto Phoenix popeljali v vodstvo 21:14, a Dončić in soigralci so se hitro dvignili in izid on koncu prve četrtine je bil za domače malo bolj znosnih 31:25. Drugi polčas so igralci Dallasa začeli bolje, prve štiri minute igre v drugi četrtini je Dončić preživel na klopi, njegovi soigralci pa so ob Irvingu igrali odlično, predvsem Tim Hardaway ml., ki je v tem času na svojem računu imel že 12 točk, Dallas pa je vodil 47:44. Prav to je bil namen prihoda Irvinga v Teksas, saj zdaj za razliko od minulih sezon čas, ki ga slovenski zvezdnik preživi na klopi ni več usoden za njegovo moštvo.

Povratek Dončića na parket ritma njegovega moštva ni spremenil, čeprav je Slovenec v prvem polčasu iz igre zadel zgolj dva od devetih metov. Zato pa je Hardaway nadaljeval z odlično igro in na odmor med polčasoma odšel z 18 točkami "v žepu". Dallas je na polčas odšel s prednostjo 62:59. Tretjo četrtino so Mavericksi nadaljevali uspešno. Dončić je še naprej slabo metal iz igre, vendar je veliko časa preživel za črto prostih metov, kjer je bil veliko bolj učinkovit. Irving je bil veliko bolj uspešen pri metu iz igre, sledila mu je tudi klop Dallasa, ki je bila izjemno natančna pri metih iz igre. S tako igro je domače moštvo lahko preživelo odlično predstavo Bookerja in Duranta. Dallas je skoraj celotno tretjo četrtino rezultat nadziral, a dve trojki rezervista Phoenixa Isha Wainrighta ob koncu tretjega dela tekme, sta goste popeljali v vodstvo 96:95.

Pri obeh moštvih so blesteli prvi zvezdniki. Booker in Durant sta v zadnjo četrtino vstopila s 30 in 28 točkami, Dončić in Irving pa sta jih do takrat zbrala po 27 in 22. Zadnjo četrtino je Dallas začel s serijo desetih točk centra Christiana Wooda in prevzemom vodstva, znova je to bil čas, ko je Luka Dončić počival na klopi. Po vstopu Slovenca v igro je bitka bila iz minute v minuto vse bolj napeta. Dončić je še naprej blestel predvsem za črto prostih metov, kjer je zadel kar 17 od 19 metov. V zadnji akciji tekme, ko je Phoenix vodil 128:126 je Luka Dončić imel odlično priložnost za izenačenje, a njegov met z majhne razdalje ni končal v košu in Kevin Durent je na drugi strani zadel oba prosta meta in postavil končni izid 130:126.