Foto: Reuters
Foto: Reuters

Vang in Blinken sta se sešla prek videopovezave pred torkovim virtualnim vrhom ameriškega predsednika Joeja Bidna in kitajskega voditelja Ši Džinpinga, na katerem bo Tajvan visoko na seznamu tem pogovora.

Ameriški zunanji minister je ta teden razjezil Kitajsko, ko je dejal, da bodo Washington in njegovi zavezniki ukrepali, če bo Kitajska poskušala s silo spremeniti trenutni status quo Tajvana, čeprav ni pojasnil, kakšne ukrepe ima v mislih.

Na vprašanje, ali se bodo ZDA postavile na stran Tajvana v primeru kitajskega napada, je Blinken ponovil znano ameriško stališče, da so ZDA v skladu z ameriško zakonodajo dolžne zagotoviti sredstva za samoobrambo. V skladu z zakonom iz leta 1979 morajo namreč ZDA zagotavljati Tajvanu obrambne zmogljivosti, če bi se zgodil napad Kitajske.

Kot je v izjavi za javnost sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo, je Vang pozval Blinkna k prenehanju pošiljanja napačnih signalov Tajvanu. "Če ZDA želijo resnično ohraniti mir v Tajvanski ožini, bi morale jasno in odločno nasprotovati obnašanju tajvanskih proneodvisnih sil," je dejal Vang.

Po besedah Vanga sta zgodovina in realnost dokazali, da je neodvisnost Tajvana največja grožnja miru in stabilnosti v Tajvanski ožini, kot tudi vsako podpiranje separatističnih sil.

Kitajska šteje Tajvan za del svojega ozemlja in odločno nasprotuje vsakršnim težnjam po neodvisnosti. Foto: EPA
Kitajska šteje Tajvan za del svojega ozemlja in odločno nasprotuje vsakršnim težnjam po neodvisnosti. Foto: EPA

Napeti odnosi Kitajske s Tajvanom in ZDA

Biden je prejšnji mesec presenetil z izjavo, da bodo ZDA branile Tajvan, če ga bo napadla Kitajska, kar je odmik dolgoletne ameriške politike "strateške dvoumnosti", ki je vzdrževala dozdajšnje stanje med Pekingom in Tajpejem.

V zadnjih mesecih naraščajo napetosti med Kitajsko in Tajvanom, ki je bil priča že več vdorom kitajskih vojaških letal v tajvansko identifikacijsko območje zračne obrambe. Iz Pekinga prihajajo tudi redna opozorila Tajvanu pred kakršnimi koli koraki za samostojnost otoka in žuganje z uporabo sile, če bi slučajno razglasili neodvisnosti.

Težko pričakovano srečanje med Bidnom in Šijem je Vang označil ne samo za velik dogodek v ameriško-kitajskih odnosih, ampak tudi za mednarodno skupnost, ki pričakuje, da bodo pogovori koristni za obe državi in ves svet. Po besedah Vanga bi se morale ZDA in Kitajska srečati na pol poti, da bi bilo srečanje uspešno in bi odnose med državama vrnili v običajne tirnice.

Tudi Blinken pričakuje, da bo mednarodna skupnost pozorno spremljala srečanje, na katero sta se obe strani dobro pripravili. ZDA od srečanja pričakujejo izmenjavo stališč o dvostranskih odnosih na podlagi medsebojnega spoštovanja in skupno sporočilo svetu.