Gospodarstvo

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev

Ljubljana, 09. 09. 2022 06.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
136

To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

V torek je namreč Slovenska industrija jekla (SIJ) sporočila, da bodo zaradi visokih cen energentov s septembrom začeli zmanjševati obseg proizvodnje. Dodatno so v družbi pojasnili, da je odločitev o optimizaciji proizvodnje zaradi izjemno visokih cen energentov v tem trenutku smiselna in pravilna za zagotavljanje stabilnega poslovanja družbe do konca leta.

So pa poudarili, da kljub zmanjšanju obsega proizvodnje ne predvidevajo odpuščanj, a so v družbi SIJ Acroni na Jesenicah že uvedli nekatere organizacijske ukrepe, kot je skrajšan delovni čas in čakanje na delo. A glede na to, da cene energentov še naraščajo, bodo v podobna dejanja kmalu prisiljena tudi druga podjetja. Da prav energetska draginja in dobava energentov pod vprašaj postavljata nemoteno poslovanje precejšnjega števila slovenskih podjetij, opozarjajo številni gospodarstveniki, ki so nad odzivom vlade razočarani.

Blaž Cvar, predsednik OZS, je poudaril, da postaja situacija na področju energentov neobvladljiva. "Cene rastejo brez zadržka in črnogledo se napovedujejo celo 10- in 15-kratniki cen iz leta 2021," je povedal. Zaradi enormnih cen so tako najbolj prizadeta ravno tista podjetja, ki so energetsko intenzivna, ki potrebujejo velik odjem električne energije. Taki so kovinarji, večji obrati v lesno predelovalni industriji in tudi obrati, ki imajo veliko zaposlenih v proizvodnji.

Da mora ne le slovenska vlada, ampak celotna EU poseči na trg z energenti ter uvesti strukturno reformo tega trga, jasno poudarja predsednik GZS Tibor Šimonka. Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti pa dodaja, da zaradi aktualnih cen električne energije in zemeljskega plina industrijska proizvodnja pada. Temu pritrjuje tudi predstavnik proizvodnje in predelave materialov Marko Drobnič iz Taluma, ki pričakuje jasna stališča vlade glede vloge in pomena industrije, ki je na začetku verige vrednosti, v Sloveniji, in da se ji zagotovi primerljivo in konkurenčno poslovno okolje. Kot akutno je izpostavil že sedanji padec proizvodnje aluminija na 20 odstotkov kapacitet, jekla na 30–40 odstotkov ter papirja na 10–15 odstotkov. "Zato je nujna regulacija cene električne energije in zemeljskega plina," je poudaril.

Gospodarstveniki in obrtniki so za uvedbo kapice na cene energentov.
Gospodarstveniki in obrtniki so za uvedbo kapice na cene energentov. FOTO: Thinkstock

A Cvar pravi, da pravega predloga s strani vlade zaenkrat še ni. Tudi vlada namreč zdaj ugotavlja, da je vse, kar je bilo sprejeto v obliki interventnega zakona, sestavljeno na podlagi že minulega obdobja, ko so se cene za nekatera podjetja, ki nimajo zagotovljenega odkupa in sklenjenih pogodb za letošnje leto, že povišale. Zato bi bila po njegovem mnenju nujna uvedba kapice.

Z uvedbo kapice se strinjajo tudi v kovinsko predelovalni industriji, gradbeništvu, energetiki, mobilnosti in kemični industriji, v prehrambeni industriji pa pričakujejo, da bodo v primeru redukcij zemeljskega plina poleg njih visoko na lestvici tudi njihovi dobavitelji, sicer se bo podrla celotna nabavna veriga. Izidor Krivec iz Celjskih mesnin tudi sam pričakuje uvedbo kapice na cene energentov, meni pa, da regulacija cen prehrambnih izdelkov ne bi bila primerna, saj bi bile police v trgovinah prazne.

A Cvar pojasnjuje, da bi bila uvedba kapice le kratkoročna rešitev. "Dolgoročno pa nas vlada že obvešča, da bo rešitev nujna pri samem izvoru, kar pomeni, da bo zadevo treba regulirati na nivoju EU. Prek borze ne bo možno dovoliti, da se cena postavi v takšnih višinah, kot se postavlja zdaj," je povedal. Cvar verjame, da bo Evropa ugotovila nujnost in to takojšnjega ukrepanja na tem področju in da bo ceno regulirala na drugačen način.

Gospodarstveniki sicer od vlade pričakujejo tudi druge začasne ukrepe za ohranjanje zaposlenih, kot je 100-odstotno subvencioniranje čakanja na delo. Golob je uvedbo ukrepov za ohranitev zaposlenih napovedal že v naslednjem mesecu, je pa dal jasno vedeti, da je kapica, kot jo želi gospodarstvo, nesprejemljiva. "Brezpogojne kapice ne bo," je bil jasen. Sam namreč zagovarja modificirano kapico, ki naj bi stimulirala ohranjanje konkurenčne prednosti in motivirala k prestrukturiranju v obdobju naslednjih treh letih. Formula bo enaka za vse, izjema bodo zgolj mali poslovni odjemalci, delno pa bo prilagojena tudi glede na dejavnost podjetja. 

Ob regulaciji cen prehrambnih izdelkov bi bile lahko police v trgovinah prazne.
Ob regulaciji cen prehrambnih izdelkov bi bile lahko police v trgovinah prazne. FOTO: AP

Jasen je bil tudi finančni minister Klemen Boštjančič, ki je dejal, da je "čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo. Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi." Če bi to hoteli, bi bistveno prej zmanjkalo sredstev, saj je proračunski primanjkljaj že sedaj bistveno prevelik, je dodal. V OZS sicer zelo težko sprejmejo, da nekomu, ki je več let kot družinsko podjetje gradil poslovanje in ima zaposlene, brez kančka zadržka povejo, da bo moral zapreti. "Smo sposobni poiskati rešitve, ker gre za zdrava podjetja, ki jih je prizadela samo ta kriza, za katero ni krivo ne gospodarstvo ne vlada. Najvišjim političnim avtoritetam nalagam, naj zagotovijo, da bodo naredili vse, da bodo reševali vsa podjetja in vsa delovna mesta. Verjamem, da morda koga ne bo mogoče rešiti, a treba je narediti vse, da se to ne bo dogajalo v večjem obsegu," je bil jasen Cvar.

Kot je še povedal predsednik OZS, so rezultati ankete, ki so jo izvedli v zbornici, izjemno zaskrbljujoči. "Dokler podjetja ne dobijo podatka o tem, kakšna bo cena v prihodnje, ne morejo planirati proizvodnje. Na podlagi tega manjkajočega podatka tudi ne morejo sprejemati naročil, sklepati pogodb. Poslovanje bodo zaradi tega ali ustavili ali celo zapirali podjetja, posledično pa bo prišlo do odpuščanja," je povedal in izrazil upanje, da do takšnega črnega scenarija vseeno ne bo prišlo. "Dajmo poiskati rešitve, sicer bo država vse to socialno breme morala prevzeti nase, poleg tega pa bomo izgubili del gospodarstva, ki s svojim delom polni proračun, in situacija bo samo še slabša." Cvar poudarja, da moramo gospodarstvu pomagati, da preživi to krizno situacijo, in poiskati rešitve, potem pa nadaljevati z delom zdravih podjetij, "ker je to nujno, da lahko zagotovimo proračunska sredstva".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (136)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NLKP
09. 09. 2022 12.45
+4
Nekaj ne razumem, sami sebi plačujemo elektriko, TEŠ je državni, NEK je državna, oni bogatijo ljudje pa?????
zibertmi
10. 09. 2022 17.06
+4
ker smo samooskrbni bi res moralo bit drugače.ta podjetva vodijo iz stranke sds,tako kot večino državnega.smo pa tudi člani evropske mreže za energijo.je pa minister večkrat poudari,da je 300 na megavatno uro preveč,ne pa 1000 kar se obeta.in da je to neralna cena ,ki služi samo za dobičkarstvo.to so cene na borzah.se pravi liderji v evropi diktirajo vse v tem svetu.kot ni skrivnost ,da ima peščica ljudi na svetu več premoženja kot ostali svet skupaj
športnik66
09. 09. 2022 12.20
+4
Nesposobnost EU politike po ureditvi razmer na eneretskem trgu bo vodila v bankrot EU gospodarstva. Mi ne rabimo finančne podpore države, rabimo le konkurenčnejšo cene električne energije! A se elektrika v slovenski HE in JE Krško danes proizvaja kaj dražje kot pa pred 2 leti? Ne. In zakaj bi potem to elektriko plačevali 15 x dražje??? Aja, zato, ker je Nemčija zaprla vse svoje jedrske elektrarne, proizvaja elektriko iz plina in po njeni formuli moramo sedaj tudi slo podjetja tako ceno elektrike plačevat? Norost! Škoda, da Robert Golob ne vidi rešitve. To je edino področje, na katerega naj bi se on spoznal.
ajkula12
09. 09. 2022 12.44
+1
hahaha, ja dejansko, to je edino področje na katerega se spozna, pa ne bo nič naredil. Kako je pa z drugimi področji? Cela ministrska ekipa je popolnoma nepripravljena, brez vizije, brez izkušenj v politiki. Kaj bi šele bilo, če bi jih začel še Janez nasajat....
Su-57
09. 09. 2022 12.01
+4
A so edini ukrepi subvencioniranje in podpiranje ...? Lahko se tudi dogovarjamo za plin z Rusi, kot se Madžari, npr.
Potouceni kramoh
09. 09. 2022 11.48
+7
Lepo ste zrihtali..cene se dvigujejo enormno, inflacija visoka, zdej sam se manjka mnozično odpuscanje delavcev.Zdej se lahko jejo travo in listje.Kaj pa pozimi?
Stolček
09. 09. 2022 11.09
+7
Kateri še ni dojel, da je to plan od covid farse naprej, da se prvo uniči male obrtnike, nato pa dalje v kolaps gospodarstva, ekonomije, zdravstva...To je sele začetek in te kapice in regulacije so samo pesek v oči narodu. Še bo pestro. Kaj mislite, da je samo pri nas vse to? Malo poglejte zakaj do na nemških, nizozemskih, čeških,..ulicah protestniki.
marre
09. 09. 2022 11.03
+11
Namesto 550 milijonov za dvig plac v JS, bi ta denar morali nameniti v pomoc gospodarstvu, ampak pri nasi socialisticni vladi z levico na celu, ki je mnenja, da se dodana vrednost ustvarja v JS in da je gospodarstvo samo nujno zlo, je pac tako.
zibertmi
09. 09. 2022 11.43
-1
zakaj pa to janez ni naredil zakaj je pa zapravil za svoje bonbončke in nedelujočo zdravstveno opremo.zakaj je pa zopet bil njegov fetiš na orožje v ospredju.kaj se skriva za nakupom tega železa.vedno so ga polna usta in jujskaštvo ,ko je v opozicije.in preko tega juskaštva in podkupovanj ter podtikan je vedno prišel na oblast.po volitvah samo enkrat.zdrahar
ROMELS
09. 09. 2022 17.11
+2
janez je talal bombončke tale perjad pa tala samo papirčke od bombončkov.
rockon
09. 09. 2022 10.58
+4
Če celotna Evropa ne bo prišla do drugega vira plina in sistemsko omejila cene energentov po celotni evropi, ne bo nič pomagalo. Vlade članic vsaka zase ne more nič kaj dosti narediti. To zdaj je davek na ležerno življenje preteklih 30 let, ko smo se brzglavo zanašali na Ruse in njihove energente...
Mušmula
09. 09. 2022 10.54
+3
Seveda ni za kapico, s polno ritjo je lahko srati.
mastablasta
09. 09. 2022 10.52
+11
najprej je treba ugotoviti zakaj je elektrika naenkrat dražja. plin in nafta je drugo, ampak elektriko proizvajamo doma. večinoma ne iz plina in nafte. gre za neko dobičkarstvo, kjer nekateri dvigujejo cene samo zato ker so cene na trgu višje. cene na trgu pa so višje samo zato ker se pričakujejo težave v prihodnosti. res neumno (vsaj pri elektriki).
najboljsa24
09. 09. 2022 10.49
+5
Glavno, da bodo prežuvelu NVO-ji in da bo dovolj denarja za lenuhe...zdi se, da se bo število tistih, ki ne delajo kmalo močno povečalo... in bo veliko časa za ples
rusalka ris
09. 09. 2022 10.45
+5
Denar se razmetava samo na najvišji ravni. V EU in za interese EU ga lahko zmečemo kolikor bodo rekli. Za doma bo pa manjkalo, to pa ja. Ne moremo vsi preživet, takšen je pač plan. Pa so bile pred pol leta to še nore izjave teoretikov zarote, a kaj ko je danes to že realnost. Kaj pa govorijo teoretiki zarote danes? Če jih poslušamo bomo mogoče še izvedeli kakšen je plan za naprej?
poper00
09. 09. 2022 10.43
+16
Razmere so take ,da lahko preživi le JU in to doma s 100 procentno plačo.Po prihodu na delo pa spet malo stavkat za še višjo plačo za svoje nedelo.
wsharky
09. 09. 2022 10.39
-3
pred leti je TAM v mb propadel, ker se ni prilagodil novim razmeram, pa so delavci sli delat v avstrijo, bo pac leta 2022 in 2023 enako se zgodilo se s kaksnim podjetjem, ki ima nesposobno vodstvo in se ne zna prilagodit novim razmeram
Stolček
09. 09. 2022 11.00
+6
Wsharky, ne samo TAM, Lilet, Metalna,Svila,PIk, CCP Maribor, Tovarna umetnih gnojil Ruše, tovarna sladdkorja Ormož, in še in še...in polovica Maribora in okoliša že rešuje dolga leta Avstrija, drugače bi bila še večja socialna bomba v MB.
Stolček
09. 09. 2022 11.02
+3
Wsharky, nekaj je,da se niso prilagodile, nekaj pa je, dasejih je namerno uničilo zaprlo, po ukazu iz EU, da bi bili čimbolj odvisni od drugih in s tem,da so vse uničili, prodali, zapravili so za zmeraj izgubljena delovna mesta.
Balki36
09. 09. 2022 10.29
+8
Temelj rasti razvoja in napredka je js......strukelj ima prav....pa to
jezenslovenec
09. 09. 2022 10.27
+2
Tista podjetja, ki nimajo rezervnega sklada za hude čase in so raje denar pobasali v svoje žepe, naj pa kar propadejo.
Vselepo
09. 09. 2022 10.32
+4
"jezenslovenec", kako lahko preživi ena jeklarna z takšnimi cenami plina in elektrike, pa lahko ima enormne rezerve.
zibertmi
09. 09. 2022 10.49
+3
marsikdo ne more.a se je zadnji dve leti kaj razmišljalo.bore malo.je bilo potrebno tako zadolževanje in tresenje prazne mauhe ,v kateri naj bi bilk državni denar.turizem je dobil bone,turistični delavci so zaradi tega,navkljub zaprtju med korono,presegli promet in vračali pomoč državi.danes po gorenjskem v restavracijah ,ki sploh obratujejo delajo upokojenci,mnoge postojanke so zaprte.
Trilem
09. 09. 2022 10.19
-6
Brezvezno paničarjenje. Smo včeraj lepo slišali na konferenci in v 24ur zvečer zakaj ne posežejo po kapici in kakšni so vladni načrti. Gospodarstveniki pa so jasno neučakani in zganjajo neko nepotrebno paniko.
Vselepo
09. 09. 2022 10.22
+10
Ti nikoli nisi bil v proizvodnji in neveš ko nimaš za pokritje položnic, z tvojim denarjem-davkom pa zalagajo lenuhe in nevladnike.
Trilem
09. 09. 2022 10.26
-2
Še enkrat: včeraj je bilo lepo rečeno, da se išče skupna EU rešitev, ker ne moremo solirati v taki situaciji, saj bi država bankrotirala.
Vselepo
09. 09. 2022 10.29
+2
A lenuhom in nevladnikom pa lahko, zakaj niso ustavili teh zadnjih bonov, z katerimi je prejšna vlada res šla v temo.
zibertmi
09. 09. 2022 10.33
+1
solirata lahko janez in orban.razlika je le v tem ,da nas je janez zadolžil brez potrebe ,do onemoglosti,pa razprodal premoženje,vedno kadar je bil pri koritu,kar pa ni državnih podjeti odprodal so pa pod njegovim nadzoro,od železnic,slabe banke ,elektraren,petrola,darsa.....
Vselepo
09. 09. 2022 10.38
+2
Napiši 1 podjetje katero se je sklenila prodaja v vladi JJ.
zibertmi
09. 09. 2022 11.05
+3
luka koper.terme lendava.ogromni deleži so madžarskega denarja v prevzemih bank itd.seveda dokler stvari niso v javnosti se za nobeno ne ve.a orban iz dobrosrčnosti vlaga v nora tv itd
Stolček
09. 09. 2022 11.05
+1
Trilem, v Nemčiji sta sevčeraj že zaprle 2 veliki podjetji ena z obutvijo,za drugo sem pozabil...Saj to je namen kolaps gospodarstva in ekonomije od covid farse naprej,po planu....
medus
09. 09. 2022 10.18
+3
Sankcije so varne in učinkovite 🤡
Vselepo
09. 09. 2022 10.16
+17
Naj mi samo eden napiše, kaj je vlada v teh 100 dneh naredila dobrega za podjetja in delavce, ter upokojence. Denar je transirala le lenuhom in nevladnikom.
Vselepo
09. 09. 2022 10.17
+10
Golobu pa so dobro poučili, da mora sam sebe hvalit, pa čeprav je cel v govnu.
Vselepo
09. 09. 2022 10.25
+0
Kateri verjamete Golobu le nasedajte, ti premalo gledajo naokrog, prejšna vlada pa je preveč, vsepovprek razmetavala.
tovnak
09. 09. 2022 10.15
+10
Naj naša ''plešoča'' vlada malce pogleda čez mejo k Hrvatom, kako so omejili cene energentov in nekaterih živil. Kaj pa naši? Omejijo ceno, le-ta pa še vedno enkrat višja od cene na Hrvaškem?!
BildiTheEmperor
09. 09. 2022 10.15
+1
Ti, ki niso bili deležni helikopterskega denarja v nobeni obliki, so se že davno prilagodili in jih zadnji cirkusi ki so jih generirali javni paraziti, več ne ganejo. Ostali ki so se okoriščali s helikopterskim denarjem (na račun ostalih), pa bodo sedaj plačali visoko ceno. Na koncu narava vse poravna.