Kulturnemu sektorju vrniti ugled

Kandidatka za kulturno ministrico napoveduje novo medijsko zakonodajo, vključno z zakonom o RTV Slovenija.
Fotografija: Asta Vrečko je napovedala tudi »notranjo modernizacijo ministrstva za kulturo«, ki mora jasno določiti okvire, do kod segajo politične odločitve in kje se začnejo strokovne. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Asta Vrečko je napovedala tudi »notranjo modernizacijo ministrstva za kulturo«, ki mora jasno določiti okvire, do kod segajo politične odločitve in kje se začnejo strokovne. FOTO: Jure Eržen/Delo

»Spremembe so nujne. Ministrstvo za kulturo mora postati infrastrukturna hrbtenica slovenske kulture, kulturnikom in celotnemu sektorju pa mora vrniti nekdanje dostojanstvo in ugled,« je na včerajšnji predstavitvi pred pristojnim odborom državnega zbora dejala kandidatka za ministrico za kulturo Asta Vrečko iz stranke Levica.

Po njenih besedah ima izkušnje na področju kulture tako iz raziskovalnega kot tudi praktičnega dela. Zato si bo prizadevala za korenite spremembe na vseh področjih, saj so tako epidemija kot tudi nekatere poteze dosedanje vlade kulturo potisnile na rob družbe, kar se kaže tudi v socialnem položaju zaposlenih, še posebno tistih iz nevladnega sektorja in samozaposlenih, ter tudi nespoštljivem odnosu politike.

Asta Vrečka je dolgoletna aktivistka Levice. FOTO: Jure Eržen/Delo
Asta Vrečka je dolgoletna aktivistka Levice. FOTO: Jure Eržen/Delo

Pripravili bodo desetletni investicijski program, ki bo vključeval tako institucionalno kot tudi neinstitucionalno in ljubiteljsko kulturo, ta je namreč ključni del delovanja lokalnih skupnosti. Predvsem pa bo treba urediti socialni status zaposlenih v kulturi; po zadnjih raziskavah kar polovica samozaposlenih ne dosega minimalne plače, tretjina jih živi pod pragom revščine, številni se zato odločajo za drugačno poklicno pot in se prekvalificirajo.

Kandidatka za ministrico je umetnostna zgodovinarka z doktoratom. FOTO: Jure Eržen/Delo
Kandidatka za ministrico je umetnostna zgodovinarka z doktoratom. FOTO: Jure Eržen/Delo

Med prvimi nalogami ministrstva je poudarila evalvacijo posledic epidemije in ugotovitev realnega stanja. Sledile bodo spremembe na vseh področjih, in sicer je napovedala reformo razpisnih mehanizmov, revizijo nekaterih sodnih postopkov in ureditev položaja na področju medijev. Kar zadeva slednjega so po njenem mnenju problemi netransparentnost lastništva, poskusi podrejanja novinarskega dela, vse pogostejši primeri sovražnega govora ter tudi kriza poslovnih modelov in negotovost novinarskih zaposlitev. Zato bodo pripravili novo medijsko zakonodajo, vključno z novim zakonom o RTV Slovenija.

Napovedala je tudi »notranjo modernizacijo ministrstva za kulturo«, ki mora jasno določiti okvire, do kod segajo politične odločitve in kje se začnejo strokovne, to pa vključuje tudi politično kadrovanje v različnih kulturnih institucijah. Poleg tega je treba vzpostaviti nov, spoštljiv način komunikacije tako na samem ministrstvu kot tudi z vsemi drugimi deležniki, pri čemer je izrecno opozorila na do zdaj neprimeren odnos do nevladnih organizacij, ki imajo sedež na Metelkovi.

Komentarji: