Lavrov z egiptovskim kolegom Samehom Šukrijem. Foto: Reuters
Lavrov z egiptovskim kolegom Samehom Šukrijem. Foto: Reuters

Lavrov je v Kairu že opravil pogovore z egiptovskim zunanjim ministrom Samehom Šukrijem. Egipt ima tesne vezi z Rusijo, ki je državo oskrbovala z žitom, orožjem in – do invazije v Ukrajini – večjim številom turistov.

Egiptovskim voditeljem je zagotovil, da bodo njihova naročila ruskega žita v celoti dobavljena. Prvi mož ruske diplomacije je na novinarski konferenci po srečanju s Šukrijem sporočil, da je že ruski predsednik Vladimir Putin v nedavnem telefonskem pogovoru dal isto zagotovilo glede dobav žita predsedniku Egipta Abdelu Fatahu Al Sisiju.

Egipt je prva postaja Lavrova na afriški turneji, med katero bo obiskal še Etiopijo, Ugando in Kongo. Pred prihodom je ruski minister za tamkajšnje medije povedal, da je njegova država vedno "iskreno podpirala Afričane pri njihovem prizadevanju za osvoboditev izpod kolonialnega jarma". Ob tem je dodal, da Rusija ceni "uravnoteženo stališče" Afričanov do ukrajinskega vprašanja.

Številne afriške države je primanjkljaj žita zaradi vojne v Ukrajini močno prizadel. Ukrajina in Rusija običajno zagotovita več kot 40 odstotkov žita za Afriko, Egipt pa je eden večjih odjemalcev – leta 2019 je uvozil 3,6 milijona ton žit iz Ukrajine, več kot katera koli druga država.

Zavrača očitke, da Rusija "izvaža lakoto"

A Lavrov zavrača obtožbe, da Rusija "izvaža lakoto", tovrstne očitke je označil za zahodno propagando ter napovedal nemotene dobave hrane in gnojil v Afriko. Za zvišanje cen energije in hrane ni kriva Rusija, je zatrdil.

Lavrov je tudi poudaril, da so se težave začele že med pandemijo, saj si je po njegovih besedah Zahod prisvojil svetovne blagovne in prehranske verige ter tako "poslabšal položaj držav v razvoju, odvisnih od uvoza hrane". "Negativne težnje" na mednarodnem trgu hrane pa da so še pospešile sankcije, ki jih je Zahod uvedel proti Rusiji.

Kot poroča BBC, skuša Lavrov prepričati afriške države, da je za njih bolje, če so na strani Rusije kot Zahoda, pri čemer rad uporablja krilatice, kot je: "Pomagali vam bomo dokončati proces dekolonizacije." A na celini ni zaznati nekega silnega navdušenja, da bi izbrali eno ali drugo stran, ko gre za vojno v Ukrajini, še poroča BBC.

Hladna vojna je imela uničujoče posledice za celino, podžgala je spore, razvoj je zastal. Trenutno pa Afričane najbolj skrbi strmoglavo naraščanje cen hrane in goriva.