V novi številki Primorskih novic preberite

Cimos ni več lastnik poslovne stavbe na Cesti Marežganskega upora v Kopru. V podjetju so potrdili, da so stavbo prodali, kupca pa ne razkrivajo.

Cimos ni več lastnik poslovne stavbe na Cesti  Marežganskega  
upora v Kopru.  Foto: Tomaž Primožic/FPA
Cimos ni več lastnik poslovne stavbe na Cesti Marežganskega upora v Kopru.  Foto: Tomaž Primožic/FPA

Michelinke ostajajo, Primorska ima skupno štiri

Danes zgodaj popoldne je bil Cankarjev dom v Ljubljani tempelj slovenske kulinarike. Dobre pol stotnije najimenitnejših kuharskih mojstrov je prišlo po priznanja najstarejšega in najbolj priznanega mednarodnega kuharskega vodnika Guide Michelin. Špekulacij iz minulih dni je bilo konec, sporočilo Michelina pa nemara bolj konzervativno od pričakovanj: vsi nosilci Michelinovih priporočil in priznanj so jih ohranili, najbolj izpostavljena novost pa je zvezdica, ki so jo pripeli Luki Koširju iz družinske restavracije Grič iz Šentjošta nad Horjulom.

V tisočmetrsko žrelo spečega dinozavra

Jamarji iz Društva za raziskovanje jam Ljubljana so pred nekaj dnevi raziskali novo tisočmetrsko jamo pri nas. Štirje so se spustili 1040 metrov globoko v Brezno spečega dinozavra v Kaninskem pogorju. Pod Kaninom je sicer raziskanih približno 900 jam. To je že deseta raziskana tisočmetrska jama pri nas.

Akcija na morju, res kot v filmu!

“Film bo napet, akcijski, še bolj kot prvi del, obenem pa romantičen,” prikima Peter Bratuša. Sedi na režiserskem stolčku, tik za njim leži možakar v kopalkah, ob tem pa žena, ki je knjigo odložila na brisačo in vstala. Vsi opazujejo punco, ki bo stekla po pomolu in skočila na vodni skuter. Ja, snemanje filma Gajin svet 2 je marsikomu popestrilo poletje in vroč začetek jeseni ...

Zloraba le nekaj klikov stran

“Na spletu ni mej za storilce zlorab otrok, zato jih ne bo niti za preiskovalce,” je danes na 11. posvetu E-zlorabe otrok poudaril Robert Tekavec z generalne policijske uprave (GPU). Prav danes so zagnali tudi mednarodno kampanjo Reci ne!, v katero so v boju proti spolnim zlorabam otrok vključene policije držav zahodnega Balkana in Europol.

Še vedno ni jasno, ali bodo Izolani šli na referendum

Ali bodo v Izoli imeli referendum o odloku o občinskem prostorskem načrtu (OPN) ali ne, ni jasno niti po sredinem sestanku oziroma pogajanjih - predstavniki občine govorijo o sestanku, predstavniki civilne iniciative pa o pogajanjih. Oboji so se ovili v molk in pisno sporočili le, da bodo s pogovori nadaljevali, iz česar lahko sklepamo, da srečanje v sredo ni potekalo tako, kot so si zamislili.

Spor glede Lanthierijevega dvorca se je preselil v sodne dvorane

Občina Vipava in Univerza v Novi Gorici bosta do decembra poskušali najti sporazumno rešitev spora glede upravljanja in uporabe Lanthierijevega dvorca. Tako sta po prvem naroku v tožbi občine proti univerzi napovedala župan Goran Kodelja in rektor Danilo Zavrtanik. “Dogovor je prva alternativa,” je poudaril prvi. “Načeloma mislimo, da se lahko dogovorimo,” je dodal drugi.

Prvo lopato za postojnski vodni park bi lahko zakopali že prihodnjo jesen

Postojnski vodni park bo gradil konzorcij štirih tujih podjetij, ki je bil edini prijavitelj na občinskem razpisu za izbor zasebnega partnerja pri gradnji in upravljanju bazenskega kompleksa v Postojni. Gradnja bi se lahko začela že prihodnjo jesen, napoveduje postojnski župan Igor Marentič.

Peljal dva ilegalca, v zaporu bo tri leta

Kljuke sodnih dvoran si v Kopru zadnja leta pogosto podajajo vodiči in prevozniki ilegalnih prebežnikov, pa tudi organizatorji prevozov. Po lanski spremembi zakonodaje, ki je zaostrila kazni, se zlasti obtoženi, ki ne priznajo krivde, soočajo z visokimi kaznimi. Kosovca, ki je peljal dva prebežnika, je sodišče obsodilo na skoraj tri leta zapora.

Kopru je pošla sapa

Rumeno-modri so v petih dneh zapravili veliko prednost na lestvici. Po uvodnem remiju in šestih zaporednih zmagah so doma presenetljivo dvakrat izgubili. V nedeljo jih je načel Bravo, danes pa dotolkel še Aluminij. Tabor pod taktirko Dušana Kosića nadaljuje pozitiven niz. Z remijem proti Muri nihče v domačem taboru ni bil nezadovoljen.

Dr. Sašo Dolenc, fizik in filozof, komunikator znanosti, o izzivih znanosti in sodobne družbe v času covida-19

Epidemijo zelo podrobno spremlja od prvih informacij o pojavu novega virusa na Kitajskem. “Posebnost sedanje pandemije je, da imamo na voljo nove tehnologije, s katerimi lahko cepiva ustvarimo bistveno hitreje kot v preteklosti, saj so postopke zanje izpopolnjevali več desetletij. Ob pojavu novega virusa so v že obstoječe sisteme zgolj vnesli nove genetske podatke, za novo cepivo sploh ne potrebujemo več samega virusa,” pravi dr. Sašo Dolenc, eden najprepoznavnejših razlagalcev znanosti pri nas.

Realka v maternem jeziku s pomenom univerze

Pravkar mineva 120 let, odkar je v Idriji leta 1901 zaživela prva slovenska realka. Šlo je za naravoslovno, a kulturno bogato srednjo šolo, v kateri so številni doktorji znanosti večino predmetov poučevali v slovenščini. V četrt stoletja so tisoč dijakom, večini iz Primorske, a tudi iz ostalih slovenskih predelov, odprli vrata v znanje. V najbolj burnih preizkušnjah pa je s svojim narodnim duhom dala več sto borcev za svobodo.

“Hudič je, če te zanima preveč stvari”

Solkanka Evelin Bizjak v življenju ni imela natančno začrtane poti. Vedno jo je zanimalo več stvari hkrati in pri odločitvah za študij in delo je bolj ali manj sledila instinktu. Najbolj je poznana po tem, da kot turistična vodnica obiskovalcem od blizu in daleč predstavlja zanimivosti Nove Gorice in okolice. Od nekdaj pa rada tudi šiva, tudi grajska oblačila, v katerih nastopa na raznih prireditvah.


Najbolj brano