Kakšen Haaland ali De Bruyne, on je desna roka Guardiole

Nogomet 31. Mar 20247:00 0 komentarjev
Rodri, Manchester City

Je Rodri trenutno najbolj vpliven nogometaš na svetu? Govora je o vplivu na zelenici in ne ob njej. Španski vezist je namreč že polno leto neporažen, tako v klubskem kot reprezentančnem nogometu. Niz traja že neverjetnih 61 tekem.

Ne Erling Haaland, ne Kevin De Bruyne, Rodri je tisti nogometaš, ki s svojo prisotnostjo na igrišču najbolj vpliva na uspeh kluba iz modrega dela Manchestra. V letošnji sezoni je City izgubil na štirih od 45 odigranih tekmah. Skupni imenovalec vseh štirih porazov je odsotnost 27-letnega osrednjega vezista.

Od tega so trije prišli v prvenstvu, na edinih treh ligaških tekmah to sezono, ki jih je izpustil. V 7. in 8. krogu je manjkal zaradi kartonov, mero sta Cityju vzela Wolverhampton in Arsenal. Znova je zaradi kartonov izpustil še obračun v 15. krogu, ko je bila od čete Pepa Guardiole boljša še Aston Villa.

Nič drugače ni s špansko izbrano vrsto. Pred dnevi je Španija z 0:1 izgubila prijateljsko tekmo proti Kolumbiji. Verjetno ste na tej točki že uganili, da Rodri ni nastopil. Ostal je na klopi kot neizkoriščena menjava.

Zadnjič je ta izjemni vezist, metronom igre Manchester Cityja in Španije, grenkobo poraza okusil 28. marca 2023. Šlo je za reprezentančni dvoboj proti Škotski, ki je na Hampden Parku slavila z 2:0.

Rekorder angleške premier lige

Ko je 3. marca letos City po preobratu s 3:1 dobil mestni derbi z Unitedom, je Rodri niz neporaženosti v vseh tekmovanjih podaljšal na 59, s čimer je podrl rekord Ricarda Carvalha. Nekdaj portugalski branilec je bil kot član Chelseaja neporažen od novembra 2006 do februarja 2008.

“Da sem tako dolgo neporažen, mi daje občutek ponosa, a seveda takšnih individualnih dosežkov ne lovim. Če to pomeni, da s tem pomagam ekipi, je to izjemno, a zgolj v primeru, če ima posledico tudi v zmagah in lovorikah,” je pred reprezentančnim premorom niz komentiral Rodri.

Rodri je verjetno prvo ime, ki ga Guardiola zapiše v postavo, kadar je na voljo. Foto: Profimedia

Eno leto neporaženosti je zaokrožil v popolnem pravem trenutku. Tik pred eno najpomembnejših tekem sezone za City, ki se bo v nedeljo ob 17.30 na stadionu Etihad udaril z Arsenalom v tekmi, ki bi lahko imela odločilen vpliv na boj za naslov.

Ne le, da so prav topničarji ena od ekip, ki je letos že premagala sinjemodre, seveda brez Rodrija, temveč so tudi lastniki absolutnega angleškega rekorda po številu tekem brez poraza. Še v času Arsena Wengerja in Thierryja Henryja so bili Londončani neporaženi 49 tekmah v nizu.

61 tekem, osem tekmovanj, šest lovorik

Danes je števec dni od zadnjega poraza Rodrija že pri številki 369. V tem času je za klub in reprezentanco zaigral v osmih različnih tekmovanjih in osvojil šest lovorik.

S Cityjem je sezono 2022/23 sklenil z zgodovinskim trojčkom, osvojil je prvenstvo, FA pokal in ligo prvakov. Nato je poleti dodal Uefin superpokal in decembra še klubsko svetovno prvenstvo. S Španijo je po enajstmetrovkah ugnal Hrvaško in slavil še v ligi narodov. Tudi letos je še vedno v igri za nov trojček, s Španijo pa bo junija napadal še evropski naslov.

Zadnji poraz v ligi je doživel 5. februarja 2023, ko je Cityju mero v Londonu vzel Tottenham. V ligi prvakov je niz brez poraza tik pred drugo obletnico. 4. maja 2022 je bil boljši Real Madrid na povratni tekmi polfinala lige prvakov.