Slovenija

Zaradi kanala C0 v pripravi ustavna pobuda glede pravice do pitne vode

Ljubljana, 21. 03. 2024 15.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.H.
Komentarji
8

Ljubljanska svetnica Jasminka Dedić in član organizacije Alpe Adria Green Miha Jazbinšek zaradi kanala C0 pripravljata ustavno pobudo. Vložila jo bosta zaradi opustitve zaščite pravice do pitne vode in dolžnega ravnanja pri upravljanju vodnih virov, ki jo očitata državi. Dopolnila sta tudi kazensko ovadbo, povezano z graditvijo kanala.

Jasminka Dedić, ljubljanska mestna svetnica stranke Vesna, in Miha Jazbinšek, član organizacije Alpe Adria Green (AAG), pri pripravi ustavne pobude izhajata iz 70.a člena ustave. "Generalna skupščina ZN je leta 2010 opredelila pravico do vode kot temeljno človekovo pravico. Temu je sledila tudi Republika Slovenija in državni zbor je 25. novembra 2016 sprejel ustavni zakon o dopolnitvi tretjega poglavja slovenske ustave," je na današnji novinarski konferenci pred poslopjem DZ dejala Dedićeva.

Kot je pojasnila, 70.a člen določa, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da so prednostno in trajnostno namenjeni oskrbi prebivalstva s pitno vodo in oskrbi gospodinjstev. V tem delu niso tržno blago.

Jasminka Dedić
Jasminka Dedić FOTO: Bobo

V povezavi s tem se zdi Dedićevi in Jazbinšku sporna tudi novela zakona o državni upravi. Po njuni oceni je neusklajena z zakonom o vladi, saj ministrstvu za naravne vire in prostor dodeljuje ne samo pristojnost za gospodarske javne službe na področju oskrbe s pitno vodo, temveč tudi za gospodarske javne službe na področju odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.

Kdaj bo pobuda vložena na ustavno sodišče, še ni znano, saj je še v nastajanju. Ko bo prišlo do njene vložitve, pa od ustavnega sodišča pričakujeta, "da bo zavarovalo pravico do pitne vode, ki je ustavno varovana kategorija", je bila danes jasna Dedićeva.

Miha Jazbinšek
Miha Jazbinšek FOTO: Bobo

Dedićeva in Jazbinšek sta v začetku novembra lani zaradi kanala C0 vložila tudi kazensko ovadbo zoper več oseb, povezanih z graditvijo kanala. Očitata jim ustvarjanje sistemske korupcije. Danes sta pojasnila, da sta kazensko ovadbo dopolnila, saj želita razsvetliti, "kakšno vlogo so imeli oziroma imajo zunanji izvajalci in neodvisni strokovnjaki pri izvajanju pritiskov na državne organe, pri izdelavi koruptivnih strokovnih podlag in pravnih mnenj".

Jazbinšek je pri tem navedel podjetje E-Net okolje in Geološki zavod Slovenije, ki je po njegovem mnenju "največja inštitucija, ki je izgubila svoje ime". Glede kazenske ovadbe je dejal še, da "računajo na vestnost ljubljanske kriminalistične policije".

Graditev kanala pa preučuje tudi preiskovalna komisija DZ, ki ugotavlja politično odgovornost in drugo odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo javnega povezovalnega kanala C0 in suma, da so oz. so bili postopki pri tem vodeni nepregledno, nezakonito in z izigravanjem zakonodaje.

Povezovalni kanal C0 bo povezal kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo ljubljansko čistilno napravo. Projekt je del 111 milijonov evrov vrednega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje, za katerega je Slovenija prejela tudi evropska sredstva in bi moral biti končan do leta 2021.

Da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo, menijo v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yanay
21. 03. 2024 18.37
+3
70.a člen Ustave RS pravi: (pravica do pitne vode). Vsakdo ima pravico do pitne vode. Vodni viri so javno dobro v upravljanju države. Vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. Oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.Torej: Vodni viri so javno dobro v upravljanju države! Kaj pa dela Janković? Dolgoročno se Ljubljani obeta katastrofa. Seveda sedanji župan takrat ne bo več na oblasti, žal pa bodo posledice njegovih odločitev za Ljubljančane nepredstavljive.
txoxnxy
21. 03. 2024 16.32
+7
S policija še tu pa tam kaj izbrska ,sam kaj ko potem krivosodje dela samo za peščico njihovih izbrancev .
Con-vid 1984
21. 03. 2024 16.20
+8
Drekovod čez vodovarstveno območje, ja.
zvoneti
21. 03. 2024 15.54
+11
Sterajte že tega posrankovića od naše pitne vode.
zdravkob
21. 03. 2024 15.43
+0
Mati Božja, kam gre Slovenija. Vidim pa, da se je ta cirkus okoli pravice do vode začel že v ZN. Da je pravica do vode temeljna človekova pravica. Kakšna neumnost. In zdaj je to pri nas Ustavna kriza.
OrodniK
21. 03. 2024 15.59
+0
Pravico do čiste pitne vode so v ustavo zapisal levaki. Nika je ploskala. Sedaj pa z jankovićevim drekovodom C0 čez vodonosnik ogrožajo edini vir pitne vode za celo Ljubljano - 200 000 ljudi?!?! Nika tiho. Levaška vlada da soglasje k presoji vplivov na okolje, .... Jaojao,... pomembnejši so procenteki in milijončki v žepih posvečenih, kakor pitna voda,... Všečne politične floskule in zavzemanje za okolje pa samo če je od tega politična ali finančna korist.... DEJSTVO!
zibertmi
21. 03. 2024 16.16
+6
tudi pravica do dela je že dolgo v ustavi.pa mnogi niso imeli dela niti ga mnogi še danes nimajo in mnogi še vedno nimajo pitne vode v svojih vaseh,kaj šele hišah
trent
21. 03. 2024 19.43
+1
Nekateri bi v preteklosti res morali uporabljati zaščito, ne pa, da so se razmnoževali!