Vzrok za katastrofo še ni znan. Foto: EPA
Vzrok za katastrofo še ni znan. Foto: EPA

Višjo prisotnost težkih kovin v reki so izključili. Na merilnih postajah v Brandenburgu so namerili višje vsebnosti pesticidov v reki, poljska ministrica za okolje pa je po poročanju Polone Fijavž za Radio Slovenija nemško stran obtožila napadov na kmetijsko industrijo in širjenja lažnih novic.

Vzrokov za pogin še vedno niso odkrili, a je pod večjim pritiskom poljska desna konservativna vlada, ker se na opozorila, da v Odri poginjajo ribe, ni odzvala pravočasno, na kar je opozoril tudi Piotr Piznal, fotograf in okoljski inženir.

"Srce mi poka ob vsem tem, kajti pred tremi tedni so nas prijatelji iz Vroclava opozorili, da je reka Odra zastrupljena in da po njej plavajo mrtve ribe. Pristojne službe so odreagirale dva tedna potem, ko so o tem poročali naši mediji in ko so z zahodne strani Odre obveščali ljudi o težavah, a vlada ni storila veliko," je dejal.

Nemška stran je poljsko obtožila, da niso uporabili standardnih kanalov za obveščanje v takih primerih in jih o poginu rib v začetni fazi niso obvestili. Nato sta obe ministrici za okolje Nemčije in Poljske skupaj obiskali reko, vzorce vode so dali v analize za težke kovine, a so bili negativni.

V nedeljo je brandenburški minister za okolje sporočil, da so na eni od opazovalnih postaj namerili visoko koncentracijo pesticidov, a to naj ne bi bil vzrok za pogin rib. Poljska ministrica za okolje Anna Moskwa se je jezno odzvala na socialnem omrežju Twitter, da iz Nemčije širijo lažne novice.

"Pozor, še ena lažna novica se širi po Nemčiji. Na Poljskem smo opravili teste, ki so pokazali vrednosti pesticidov pod dovoljeno mejo," je sporočila. Zapisala je še, da gre za neupravičen napad Nemcev na kmetijstvo, že prej na industrijo in se vprašala, kaj bo naslednje.

Iskanje krivca za pogin rib povzročilo spor med Nemčijo in Poljsko