Angležinje so po podaljških strle odpor Špank in se uvrstile v polfinale. Foto: Reuters

V polfinalu se bodo tako v Sheffieldu pomerile z zmagovalkami drugega četrtfinalnega obračuna med Švedsko in Belgijo, ki je na sporedu v petek zvečer v Leighu. V četrtek se bosta pomerili Nemčija in Avstrija. Tekmi boste v neposrednem prenosu lahko spremljali na TV SLO 2 in na MMC-ju.

29-letna napadalka Esther Gonzalez, ki trenutno brani barve madridskega Reala, je dosegla enega najpomembnejših zadetkov v svoji karieri. Za Španijo je do danes sicer zbrala 16 zadetkov. Foto: Reuters

Španke zadušile angleški napad
Španke so svojo nalogo opravile z odliko. Hitro so zadušile značilni angleški napad, ki je bil strah in trepet reprezentanc v skupinskem delu (Angležinje so na treh tekmah mrežo zatresle kar 14-krat!). Celo do to mere, da so gostiteljice prvi pravi strel na gol sprožile šele v 40. minuti (tri minute predtem so resda dosegle zadetek, a je bil zaradi prepovedanega položaja razveljavljen in strel ne šteje v uradno statistiko)! Na drugi strani so pridno izkoriščale vrzel na bočnih položajih, prek katerih so nenehno pritiskale.

Esther zadela za 0:1
Prav v nadaljevanju jim je uspelo streti nasprotnice po akciji, ki se je začela na desni strani. Rezervistka Athenea Del Castillo Beivide, ki je med polčasom zamenjala Marto Cardono de Miguel, je z desne strani lepo zaposlila Esther Gonzalez, ta pa je iz obrata z diagonalnim strelom zadela malo mrežico mimo branilke Millie Bright za 0:1.

Vratarka Earps reševala Anglijo
Po prejetem zadetku je angleška selektorka Sarina Wiegman opravila kopico menjav, ki pa se sprva niso pretirano obrestovale. Španke so še naprej napadale po krilih, v 65. minuti je s sijajnim strelom z razdalje vratarko Mary Earps v pomembno obrambo prisilila Athenea. Angleška vratarka je v drugem polčasu sicer večkrat rešila svojo ekipo. V 76. minuti so gostiteljice vendarle predramile svoje navijače, ko je sledila serija blokiranih strelov v španskem kazenskem prostoru, na koncu pa je Lauren Hemp obetaven napad zaključila s slabim strelom z levico.

Toone izenačila izid
Val navdušenja je stadion v Brightonu vendarle zajel v 84. minuti, ko je po lepi akciji in podaji z glavo Alessie Russo iz neposredne bližine zadela rezervistka Ella Toone. 1:1. Španska klop, na čelu s selektorjem Jorgejem Vildo je protestirala, češ da je Russo pri podaji z glavo napravila prekršek, a je zadetek obveljal.

Georgia Stanway je takole zadela za preobrat v 96. minuti srečanja. Foto: Reuters

Stanway zadela za preobrat
Ker redni del ni izluščil polfinalistk, se je tekma prevesila v podaljška. Že v uvodnih minutah prvega podaljška so Angležinje uprizorile preobrat, med strelke pa se je vpisala Georgia Stanway, ki je z roba kazenskega prostora popolnoma neovirano sprožila proti golu in neubranljivo zadela za 2:1. Stadion je 'eksplodiral' od navdušenja. Do konca podaljškov so si Španke prizadevale izid izenačiti, še vedno so bile uspešne pri prodiranju po krilih, a kakršno koli nevarnost so gostiteljice pred vrati rešile in tekmo pripeljale do konca.

Georgia Stanway z izjemnim zadetkom v podaljšku popeljala Angležinje v polfinale

Četrtfinale, Brighton:
ANGLIJA – Španija * 2:1 (1:1, 0:0)
28.994; Toone 84., Stanway 96.; Esther 54.
* - po podaljšku

Anglija: Earps, Bronze, Bright, Williamson, Daly (82./Greenwood), Walsh (116./Scott), Stanway, Kirby (64./Toone), Mead (58./Kelly), Hemp (117./Parris), White (58./Russo).

Španija: Panos, Batlle, Irene Paredes, Maria Leon, Olga, Patri, Aitana, Teresa (71./ALeixandri), Mariona (100./Amaiur), Cardona (46./Athenea), Esther (77./Garcia).

FRANCIJA – NIZOZEMSKA

Prenos vseh tekem na TV SLO 2/MMC-ju. Polfinale bo 26. in 27. julija, finale pa 31. julija ob 18.00 na Wembleyju.