Tujina

Včerajšnje novice, jutrišnji svinčniki

Athi River , 15. 01. 2023 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Denis Ćulum
Komentarji
2

Več kot osem milijonov dreves letno pade, da bi izdelali svinčnike, ki jih vsakodnevno množično uporabljamo. Kenijsko podjetje skuša preprečiti krčenje gozdov in svinčnike izdeluje iz starih časopisov.

Pisanje, risanje, skiciranje – svinčniki so pomembno orodje za šolarje in različne poklice po vsem svetu. Po podatkih Združenih narodov za njihovo izdelavo vsako leto posekajo več kot osem milijonov dreves. Uničevanju pljuč našega planeta moramo narediti konec, so odločeni v kenijskem podjetju MOMO Pencils s sedežem v mestu Athi River, nedaleč od kenijske prestolnice. Rešitev pa so našli v odsluženih časopisih.

Podjetje vodita brata Mahamud in Rashid Omari. Surovine, časopisi in lepilo so domačega izvora, grafit pa uvažata. "Samo v Keniji letno pade 82.000 dreves za izdelavo svinčnikov. Mi pa ponujamo alternativo in omogočamo, da ljudje namesto lesenega svinčnika uporabijo časopisnega," poudarja Mahamud.

Postopek izdelave se začne s kupom starih časopisov. Najprej jih razrežejo na primerno velike trake, nanje nato prilepijo grafit, vse skupaj pa zatem roma v poseben valjar, ki jih stisne v pravo obliko in spremeni v svinčnike. Sledi tridnevno nastavljanje soncu, da se posušijo. Zadnji korak do nastanka pisala je pot skozi kompresor, nato pa jih le še ošilijo in zapakirajo.

Cena končnega izdelka je odvisna od kakovosti in količine, vendar se giblje med 15 in 50 kenijskih šilingov (med 0,11 in 0,37 evra). "Želimo si, da bi v naslednjih petih letih vsi kenijski otroci uporabljali naše svinčnike. Z vsakim svinčnikom bi tako rekoč posadili eno drevo in zmanjšali število podrtih dreves," je optimističen Mahamud. Obenem pa računa, da bodo z večanjem svoje proizvodnje na trgu zmanjšali ponudbo lesenih svinčnikov.

Idejo podjetja MOMO Pencils pozdravljajo tudi okoljevarstveniki, ki poudarjajo, da ne gre le za preprečevanje krčenja gozdov. "Človeštvo vsako leto ustvari okoli 85 milijard ton odpadnega papirja. 32 milijard ton ga zažgemo, kar prav tako prispeva k podnebnim spremembam. Proti njim pa se zdaj lahko borimo tudi z izdelavo svinčnikov iz recikliranega papirja," meni strokovnjak za trajnostni razvoj in okolje Nickson Otieno.

Načrtno krčenje ali deforestacija bodisi za pridobivanje kmetijskih bodisi površin za gradnjo nam vsako leto vzame več kot 13 milijonov hektarjev gozdov, ocenjujejo Združeni narodi. 36 odstotkov od tega porabimo za proizvodnjo papirja, 42 odstotkov pa za izdelke na osnovi lesa – med njimi je od 18 do 20 milijard svinčnikov.

Stari časopisi nam torej lahko zelo hitro pričarajo nove svinčnike, obenem pa zaščitijo okolje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
15. 01. 2023 12.36
+5
Kje pa dobijo še časopise?
E.Nigma
15. 01. 2023 12.44
+1