Slovenija

Vihar, ki je pretresel svet: 'Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas'

Ljubljana, 08. 03. 2023 15.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
60

Jaz tudi in Nisem prijavila. Kampanji, s katerima se je Inštitut 8. marec podal v boj za pravice žensk. Prva kampanja je že prinesla konkretne rezultate – redefinicijo spolnega nasilja. Upajo pa, da bodo lahko te dosegli tudi z drugo. Čeprav so od začetka ključnika #nisemprijavila zbrali že številne težke zgodbe žrtev spolnega nasilja, pa stopnja prijav ostaja nizka. Zaradi nezaupanja v institucije, zaradi dolgotrajnih postopkov, zaradi strahu ... Razlogov je več. Tudi zaradi prepogostega prelaganja krivde na žrtve. A temu je treba narediti konec, so jasne strokovnjakinje na tem področju. Potrebne so sistemske rešitve, izboljšano delovanje institucij, zaščita žrtev in tudi zgodnje učenje empatije – ne le kurativa, temveč tudi preventiva.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Opozarjanja na nasilje nad ženskami
    02:59
    Iz 24UR: Opozarjanja na nasilje nad ženskami
  • #nisemprijavila: zgodba 224
    01:17
    #nisemprijavila: zgodba 224
  • Nika Kovač o sporočilih, da žrtve nasilja ne prijavljajo
    00:36
    Nika Kovač o sporočilih, da žrtve nasilja ne prijavljajo
  • Jasna Podreka: Ali smo kot družba poenoteni o tem, kaj nasilje je?
    01:00
    Jasna Podreka: Ali smo kot družba poenoteni o tem, kaj nasilje je?

"Nisem prijavila, ker me je bilo strah, ker sem se prepričala, da ne gre za pravo nasilje, ker sem mislila, da sem za to kriva sama, ker sem mislila na svojo družino, ker sem se bala, da mi ne bo nihče verjel ..." In še in še. Tako se berejo zgodbe tistih, ki so v svojem življenju postali tarča spolnega nasilja. Večinoma ženske, vseh starosti, a najdejo se tudi moški ter pripadniki mavrične družine.

Vsaka zgodba je drugačna, vsaka ima svojo težo. Vsaka žrtev je imela razloge, zakaj nasilja ni prijavila, zakaj je pri njem vztrajala. Tu so pa tudi zgodbe kampanje #jaztudi. Ključnik, ki je postal simbol gibanja. Pokazal je, da tu ne gre za posamezne incidente, temveč da gre za sistemsko zakoreninjene vzorce spolnega nasilja, pretežno nad ženskami, ki so močno povezani tudi z razmerji moči. Prijav pa kljub temu tako malo.

Knjiga Nike Kovač in Inštituta 8. marec
Knjiga Nike Kovač in Inštituta 8. marec FOTO: POP TV

V Inštitutu 8. marec so v kampanjah #jaztudi in #nisemprijavila zbirali pričevanja žrtev, direktorica Inštituta Nika Kovač pa je v svoji novi knjigi #metoo – Vihar, ki je pretresel svet zbrala nekatere zgodbe, popisala dosedanje delovanje inštituta na tem področju ter tudi svetovna gibanja proti spolnemu nadlegovanju in nasilju. "Vse zgodbe, ki smo jih prejeli, pričajo o veliki pojavnosti spolnega nasilja in nadlegovanja v Sloveniji. V družini, znotraj partnerstev in drugje. Pričajo pa tudi o tem, da se večino nasilja in nadlegovanja ne prijavlja iz različnih razlogov," so ob tem izpostavili pri 8. marcu.

Ne le kurativa, potrebna je tudi preventiva: učenje empatije in kaj spolno nasilje sploh je

Ob predstavitvi knjige je spregovorila tudi Penelopa, ena od pričevalk kampanje #jaztudi. Penelopa je bila ena od tistih, ki si je upala spregovoriti, deliti svojo zgodbo ter nasilneža tudi prijaviti in razkrinkati. Leta 2020 je bil moški obsojen, oblasti pa so pri njem odkrile več kot 10 tisoč posnetkov mladoletnih deklic in več kot 40 tisoč fotografij. "Morala sem se izpostaviti in se soočiti s svetom. Prejela sem kritike, da samo iščem pozornost. A morala sem širiti obzorja. Kaj pa, če se podobno dogaja tudi drugim dekletom?" je dejala o svoji odločitvi, da spregovori.

Na kritike, da lahko nekateri prijavo spolnega nasilja tudi izkoristijo in se zlažejo, pa odgovarja, da je lažnih prijav neprimerljivo manj, kot je neprijavljenih primerov nasilja. Meni, da bi se morali kot družba veliko bolj posvečati tudi ukrepom, da do nasilja sploh ne bi prišlo. "O tem, kako zaščititi žrtev, se govori. Pozornosti pa se ne posveča temu, kako nasilneže izobraziti, da do nasilja ne bi prišlo, in kako jim preprečiti nadaljnja nasilna dejanja," je dejala.

Po mnenju slovenske sociologinje in ene od pobudnic gibanja #jaztudi v Sloveniji Darje Zaviršek je ena najboljših preventiv učenje v otroštvu. Že mlade bi morali namreč izobraziti o tem, kaj spolno nasilje je. "Ni simpatično, ko starši deklico prepričajo v to, da da stricu poljubčka. Izgovori, saj so samo fantje, niso dovolj dobri," je dejala. Da je spolno nasilje močno povezano tudi z "nekimi konvencionalnimi prepričanji" o tem, kaj je vloga moškega in ženske v družbi, meni tudi Jasna Podreka, profesorica na Oddelku za sociologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, ki se strokovno ukvarja z intimnopartnerskim nasiljem in nasiljem nad ženskami v Sloveniji.

Nika Kovač in sogovornice ob predstavitvi knjige
Nika Kovač in sogovornice ob predstavitvi knjige FOTO: POP TV

"Nimamo poenotenega konsenza o tem, kaj spolno nasilje je, kaj je nadlegovanje," je izpostavila eno od težav. Tudi zaradi tega se nato pojavijo delitve mnenj, ženske ne verjamejo, da se je nasilje zgodilo njim, menijo, da so drugi doživeli hujše nasilje, kot so ga same. Tudi zato se ne izpostavijo.

"V resnici gre za nerazumevanje pojma spolnega nasilja, da gre za poseg v intimo nekoga drugega. Vedno se moramo vprašati, kako situacijo vidi druga oseba," je pojasnila. "Tudi pri fizičnem nasilju smo velikokrat slišali besede: 'Ko te prvič udari, odidi.' Ne, ko te prvič udari, smo že veliko predaleč," je izpostavila. Ob tem je dodala še, da nasilja ne dojemamo vsi enako, zato moramo na dejanje pogledati skozi oči žrtve. "Mi pa namesto tega obračamo perspektivo in problem še vedno prevečkrat vidimo v žrtvah in tistih, ki spregovorijo."

Mukotrpen in dolgotrajen postopek po prijavi, žrtvi ne more nihče zagotoviti, da bo pravici zadoščeno

A to ni edini razlog za tako majhno število prijav nasilja. Kovačeva je izpostavila tudi težavo institucij in dolgotrajnih postopkov. Prepogosto se namreč ob prijavi zgodi sekundarna viktimizacija, celo prelaganje krivde na žrtev, kot je izpostavila Podreka. "Žrtve ne verjamejo, da lahko uidejo nasilju. Tudi zaradi zatajitve institucij," pa je dejala Kovačeva, ki si želi, da bi tudi kampanja #nisemprijavila prinesla konkretne rezultate.

"Strah, ekonomska odvisnost, pozicija moči nasilneža. V osnovi pa je težava tudi neinformiranost o tem, kaj se zgodi po prijavi," pa je še en vidik izpostavila Jasmina Imširović Durić, strokovna sodelavka in predstavnica Društva SOS telefon. Žrtvi namreč ne more nihče zagotoviti ali obljubiti, da bo po prijavi pravici zadoščeno: "Zavedanje, da se to morda ne bo zgodilo, je za žrtev zelo pomembno."

Spolno nasilje
Spolno nasilje FOTO: Shutterstock

Pa tudi informiranje žrtve o tem, kaj jo čaka, je ključnega pomena. "Postopek po prijavi je namreč zelo mukotrpen. Nekaj najhujšega pa je, če žrtve naletijo na slab odziv Policije oz. drugih pristojnih institucij," je poudarila. Zato je za žrtve po prijavi pomemben tudi spremljevalec, ki jim je v oporo.

"Nasilje trajno zaznamuje osebo, zato je zanjo dobra odločitev tudi, da poišče psihosocialno pomoč," je dejala. In tudi Podreka se je strinjala, da se morajo žrtve ob iskanju pomoči pripraviti na težke postopke ter da je tu zelo pomembna psihosocialna podpora. "Delati moramo na strokovnosti in usposobljenosti strokovnega osebja. Potrebovali bi močno bazo takšnih ljudi, na katere se lahko obrnemo. Pri prijavi se lahko namreč ustavi vse," je jasna.

Žrtev se mora za prijavo odločiti sama

Kako pomagati? "Pomembno je, da žrtve ne obsojamo. Pomembno je, da ji verjamemo," je jasna Imširović Durićeva, ki je ob tem poudarila, da mora biti odločitev o prijavi v rokah žrtve. "Vsak od nas nasilje doživlja drugače. Vsi smo individualne osebe in zato bi morala biti tudi vsaka obravnava nasilja individualna," je še dodala.

A pri odločitvi o prijavi obstaja ena izjema. To je prijava nasilja nad mladoletnimi osebami, je poudarila. "V takšnem primeru ni žrtev tista, ki se mora odločiti za prijavo. Že ob samem sumu na (spolno) nasilje nad otrokom je dolžan, tudi zakonsko, prijavo podati vsak izmed nas."

"Nihče nima pravice reči, kako bi morala žrtev reagirati na nasilje. Nihče med nami, ker nismo v njeni koži," je ob tem poudarila Kovačeva. Njihova kampanja sicer ni dosegla celotne ženske populacije v Sloveniji. Zavirškova je izpostavila nekatere skupine žensk, ki so spolzele med razpokami kampanje. To so predvsem ženske z ovirami, ki jih "očitno nismo uspeli doseči, čeprav so zelo pogosto žrtve nasilja". Prav tako nimajo pričevanj Rominj ter tujk oz. tistih, ki nimajo urejenega statusa v Sloveniji in ki slovenskih postopkov in zakonodaje ne poznajo.

"Prav tako pa tudi visoko izobražene ženske iz visokih slojev, ki si nasilja ne upajo prijaviti zaradi stigme, pa tudi zaradi svojih partnerjev, ki domnevno zasedajo visoke položaje," je k temu pridala Imširović Durićeva, ki še poudarja, da se je treba zavedati: "Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zdravko Lajh 1
09. 03. 2023 08.59
+0
Prav bi bilo, da si Nika in njej podobni državni ljubimci (beri paraziti) najdejo neko pošteno delo ... pa bo Slovenija lepša in boljša
RichPiana
09. 03. 2023 08.06
+2
Spet niti besede o fotopubu. Zanimivo res.
Jimi1
09. 03. 2023 08.26
+2
Zooran in Fotopub so namreč naši... Oni lahko... Pri feministkah ni jasnih pravil... Tudi pri Biliju cigari se enkrat vleče cigara drugič pa gosti Kovačeva... Zanimivo a ne...
IKOSS
09. 03. 2023 08.04
+3
Veliko premalo energije organizacije, ki se ukvarjajo z zaščito žensk vlagajo v ukrepe, ki preprečujejo, da bi se oseba znaßla v vlogi žrtve.
2fast4
08. 03. 2023 21.54
+3
Čas je, da ženske za svoje laganje pričnejo plačevati isti ceno...
povanpireni
08. 03. 2023 21.48
+2
Kolena in šlatanje se še vedno lepo vidi. Črna gradnja pa je že zmanjkala????????
bohinj je zakon
08. 03. 2023 20.59
+10
Moški morajo udariti nazaj: izdati knjigo z primeri nasilja nad moškimi.
yss
08. 03. 2023 20.40
+0
Koliko moskih je bezalo pred zenskami z otroki v varno hiso ?
Jimi1
09. 03. 2023 08.28
+1
Marcus Aureliuss
08. 03. 2023 20.24
+7
Samo mediji gor držijo Kovač Niko. Koristne vsebine ne podaja. Eno samo blefiranje.
BundyCrocodile
08. 03. 2023 20.08
+9
Obstaja več smeri nasilja in postopkov, je pa sistem zelo neurejen. Nikoli nisem dvignil roke nad žensko, ker pač nisem te vrste človek, so jo pa one nad mano in da nisem neki ded, bi jih še dobil. Drugi primer je, ko me je prevarala. Prišla k meni in prosila, da jo pretepem, ker tako se je hotela izenačit. Tudi tam nisem odreagiral, je bolj bolelo. Sem se pa že vmešal in ugantie kaj se je zgodilo? Ko sem hotel zaščitit žensko, je potegnila z nasilnim partnerjem in sem bil na koncu sam najslabši in to večkrat zato se v osebne odnose ne mešam nikoli več pa če sekire padajo. Kar pa se tiče tistih, ki so resnično zlorabljene ali zlorabljeni pa ne prijavijo nasilja zaradi sistema, ki ne deluje in žrtev ne ščiti. Običajno imajo nasilneži denar, veze itd., da ne govorim o posredovanju policije, kjer je cel kup nasilnežev in običajno primere tretirajo zelo pasivno in če so tu še veze, si žrtev naredi več kode kot koristi. Ko bo policija takšna kot mora bit in sodstvo bo za vse boljše, ko pa je v državi največji posel korupcija pa boljše ne more biti in nikoli ne bo. Sam sem marsikaj požrl v življenju, pretepen, izkoriščan, finančno, psihično in fizično zlorabljen in mislite, da me je kdo slišal. Lansko leto me je oseba v navezi s policisti zlorabila v dno duše. Kot da ni bilo dovolj, so me še krivo ovadili. Na sodišču sem uspel dokazat, kaj se je resnično dogajalo. Predložil sem dokaze za več kaznivih dejanj in prekrškov. Kaj se je zgodilo? Sodišče me je seveda oprostilo ampak moja prijava se ni nikoli obravnavala, so pometli pod preprogo čeprav sem naslije prijavil policiji, tožilstvu in sodišču. Meni so bile odvzete vse možnosti pravične, pravne obravnave. Kljub krivi ovadbi še stroškov nisem dobil povrnjenih, kje kakšna pravica, ker je zaradi ljudi na visokih položajih primer treba čimprej pozabit. Žrtve pri nas niso zaščitene ampak po prijavi se nad njimi izvaja gonja. Ko bodo goljufi odgovarjali bo tudi to področje bolje urejeno, dokler pa država podpira korupcijo, goljufe in nasilneže ala redar in Jankovič v Ljubljani pa škoda vsake besede.
Mr.
08. 03. 2023 20.06
+2
Dokler bo Kolačeva to "tralala" ne verjamem nič temu nakladanju!!! Naj vsaka prizadeta oseba zadevo pripelje na sodišče potem pa bo... vse ostalo je po sistemu "što se babi snilo; to se babi htilo"
_Heisenberg_
08. 03. 2023 19.24
+9
Ja seveda. Moja bivsa iz najstniskih let je vsem govorila,da je bila noseca z mano in da sem jo pretepal. Nic od tega ni res... to je govorila samo zato ker sem jo pustil (ker je bila zmesana) Koliko punc me je postrani gledalo pa nisem vedel zakaj,dokler mi po 10ih letih ni ena omenila to.OMG...RESNO
neplesalec
08. 03. 2023 19.05
+4
Tok reke se da prestaviti levo desno , SMERI PA NE !
neplesalec
08. 03. 2023 18.59
+2
Se prav zabavam ob tem ko vidim kako poteka "moderiranje"paradnih vsebin ....
Matrax
08. 03. 2023 18.10
+24
Ne podpiram nasilja nad nikomer nikakršnega ampak bodimo pošteni. Vseh se ne tretira enako a ne, da inštitut 8.marec poleg tega se nekatere gospodične zelo lepo znajdejo, ko vejo kolk ma tisti na drugi strani €vrov. Ni vsakemu vsega za verjet.
Jimi1
08. 03. 2023 18.00
+23
Nika Kovač jemlje Jankovicevo zgodbo z farmacevtko kot povsem običajno... Boli njo...za ta primer. Politiziranje in politikanstvo in nič drugega. Kredibilnost pri njej ne obstaja. 8 marec pa kaj še...
neplesalec
08. 03. 2023 18.12
+0
...kako ne ? Danes je 8. marec , včeraj 7. , jutri 9. ! Simpl
Phan Thi Kim Phuc
08. 03. 2023 17.44
+12
dokazane storilce / posiljevalce in pedofile in ostalo ...../ bi morali zapreti in naj jim sodijo žrtve kakor njim paše - recimo 10 njih na enega - in s pogojem da je država dolžna to gnusobo recimo privezati , zapreti...in podobno ...one pa naj imajo popolnoma proste roke kaj bodo z njim " naredile " ....
Jimi1
08. 03. 2023 18.04
+7
Posilstvo je spolni delikt z ovrednoteno kaznijo. Linč posiljevalca pač ni dopusten... Pa da je jasno ne odobravam posilstva in kazen naj bo vedno vzgojna...
Darko32
08. 03. 2023 17.32
+12
Določene ženske izvajajo nasilje nad moškimi z vsemi sredstvi. Ali ima ženska pravico izsiljevati moškega in mu groziti na vsežive načine. Mar ni to tudi nasilje nad moškimi.
yss
08. 03. 2023 17.38
-8
Koliko moškh je umorjenih, politih z bencinom, in koliko moških je pretepenih in poslljenih??
Phan Thi Kim Phuc
08. 03. 2023 17.45
+1
drki.. zakon je v tem kontekstu jasen....torej pisariš bedarije !
yss
08. 03. 2023 17.54
+1
Minusi ne spremenijo dejstev, ki so očitna ..Bolj je pomembno, da začenamo ukrepati v tej smeri in se nehamo pretvarjati, da se to ne dogaja..
Jimi1
08. 03. 2023 18.20
+9
Koliko moških zaradi mentalnega nasilja svoje ženicke naredi samomor...
RichPiana
09. 03. 2023 08.08
-1
Yss statisticno je najvec posilstev nad moskimi v zaporih. Vec kot vseh posilstev zunaj skupaj.
Majzelj
08. 03. 2023 16.57
+25
In kaj je ga. Kovač storila v primeru farmacevtke???
slim386
08. 03. 2023 17.01
-16
Tipičen janiz volilec. Bralno razumevanje na psu. Žrtev mora sama prijaviti
Majzelj
08. 03. 2023 17.13
+7
Kakršnakoli prisila v spolnost od kogar koli in kjerkoli je zavrženo dejanje in ne politična usmeritev in zaradi tega tudi ne terjam političnega opravičila temveč obsodbo krivičnega dejanja.
ufo10
08. 03. 2023 17.35
+13
Vrana vrani ne izkljuje oči. Ako si levak ti je vse oproščeno. Levaška hinavščina. Fuj levaki.
Top Gun
08. 03. 2023 16.55
+21
Kaj pa nasilje zensk nad moskimi? A nismo pred zakonom vsi enaki, vsi enakopravni? Ajde feministke, zdaj pa v luft🤣
jazpatipažidanamarela
08. 03. 2023 16.50
+15
Dajmo še reči kakšno o ženskem nasilju nad ženskami, s tem ne izključujem nasilja žensk nad moškimi ampak kot tema v tem prispevku. Na primer o nasilju žensk nad hčerami, materami, v službi nadrejenih žensk nad ženskami, kadrovnic v podjetjih, ki sprašujejo ženske nesprejemljiva vprašanja itd.
Zdravko Lajh 1
09. 03. 2023 09.08