REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Golob proti mrhovinarjem: Vse slabosti in štiri prednosti Roberta Goloba ter Gibanja Svoboda

Golob proti mrhovinarjem: Vse slabosti in štiri prednosti Roberta Goloba ter Gibanja SvobodaGolob proti mrhovinarjem. Vir: Twitter

Robert Golob, »nepotrjeni« direktor Gen-I je na politični sceni Slovenije izvedel pravi pretres.

Z desnice je takoj doživel vrsto napadov, med strankami KUL-a pa ga pozdravljajo, a s kislo zadržanostjo.

Vsem je namreč jasno, da bo Golob tudi njim »kradel glasove.«

Kaj novega torej prinaša Robert Golob, sedaj že s svojo stranko oziroma »Gibanjem Svoboda«?

Prvi problem je že dejstvo, da Golob ni imel svoje stranke, pač pa jo je preprosto »kupil« s svojo veliko javnomnenjsko podporo. S tem pa je med potencialnimi kadri zajel tudi veliko takšnih, nepreverjenih, s katerimi bi lahko imel pozneje težave.

Že na prvi pogled je jasno, da na sceno vstopa s številnimi težavami, ki so bremenile tudi številne druge stranke z »novimi obrazi.«

Prvi problem je že dejstvo, da Golob ni imel svoje stranke, pač pa jo je preprosto »kupil« s svojo veliko javnomnenjsko podporo.

S tem pa je med potencialnimi kadri zajel tudi veliko takšnih, nepreverjenih, s katerimi bi lahko imel pozneje težave.

To je bila tudi stara bolezen strank kot so ZARES, SMC, Državljanske liste in podobno.

Rezultat tega so lahko afere, odstopi, padec podpore.

Golob se je brez težav družil z desničarji...
Golob se je brez težav družil z desničarji... Vir: Twitter

Drug problem Roberta Goloba je program, ki ga nima ali pa je zelo rudimentaren.

S stranko, ki je »malček levo, malček desno« je sicer lažje nabirati glasove, a težje krmariti v razburkanih vodah.

Kdor bo glasoval za takšen program, bo zelo verjetno kupil – mačka v žaklju.

Glede tega, kakšno pot ubrati v gospodarstvu in kako ravnati na mednarodni sceni Gibanje Svoboda ostaja velika neznanka.

Glede tega, kakšno pot ubrati v gospodarstvu in kako ravnati na mednarodni sceni Gibanje Svoboda ostaja velika neznanka.

Golob se, to je res, zagotovo »šlepa predvsem na anti-politiko.«

Dejstvo, da v gospodarstvu zelo uspešni Golob ni zmogel ustanoviti svoje stranke, kar ni preveč zahtevno, saj je potreboval le okoli 200 podpisov – daje prav tako misliti.

Njegova dosedanja kariera kot uspešnega poslovneža je prav tako dvorezen meč. Res je, da je bilo podjetje za preprodajo elektrike izjemno uspešno, toda kritiki so hitro opazili, da je pri prodaji poceni jedrske elektrike iz državnega podjetja na trgu pač lahko potegniti dobiček.

Še več, NEK bi to lahko počela celo sama, kot je to predlagalo že Računsko sodišča. A ni. V tem prostoru je nato deloval Robert Golob. Uspešno, a daleč od tega, da bi bil že podjetnik, ki je uspel z »garažnim podjetjem.« Povsem nasprotno.

Golob v času, ko je bil del Pozitivne Slovenije
Golob v času, ko je bil del Pozitivne Slovenije. Vir: Twitter

Ob tem je Golob kar 15 let vodil državni Gen-I, saj je na primer lani ob 2,2 milijardi evrov prometa pridelal samo 15 milijonov evrov dobička, v odstotkih pa je to manj kot 0,7 odstotka dobička od ustvarjenega prometa.

V najboljšem primeru so bili ti dobički 1,5 odstotka, kar je za monopolista kvečjemu malo, ne pa izjemno dobro.

In seveda je res tudi, da je Golob vse to dosegal s pomočjo politike, v zadnjem času tudi desne, ki ji je pridno »držal štango«, zalagal njihove medije s financami in ugotovil, da je revolucionar šele v trenutku, ko ga je ta ista politika »odrezala« s položaja.

Dejstvo, da ga je Janševa vlada dejansko odstavila, je iz njega naredilo žrtev, vendar k tem njegovim temnejšim sencam v karieri ne more prav nič dodati in ne odvzeti.

Ob vsem skupaj je seveda res tudi to, da je vse skupaj počel izjemno premeteno in tako, da je imel v mislih predvsem svojo dobrobit.

Izplačeval si je velike nagrade, da je prišel »mimo zakona«, a vseeno zakonito, kar do 18.000 evrov neto mesečne plače.

Pri tem pa si je želel po treh še četrti mandat.

In prav tako je jesno, da kot nekdanji podpredsednik Pozitivne Slovenije ni novinec v politiki...

Še več, preko politike je tudi prišel do svojega položaja...

Dejstvo, da ga je Janševa vlada dejansko odstavila, je iz njega naredilo žrtev, vendar k tem njegovim temnejšim sencam v karieri ne more prav nič dodati in ne odvzeti.

Po drugi strani pa to, kako je krmaril z Gen-I kaže, da je tudi oportunist.

Že pred leti namreč ni bilo v njegovem interesu, da bi lastništvo tega podjetja v celoti prevzela državna Gen Energija, ki je bila takrat lastnik druge polovice GEN-I, saj bi to pomenilo, da bi moral Golob politiko plač in nagrajevanja prilagoditi tako imenovanemu Lahovnikovemu zakonu in si znižati plačo, hkrati pa bi ga, če pride do zamenjave oblasti, v prihodnosti tudi bolj enostavno zamenjali.

Dva Golobova cilja leta 2015 sta bila zato res visoka plača, ki v podjetjih v pretežno državni lasti ni mogoča, in ohranitev položaja šefa uprave trgovca z državno elektriko tudi, če na oblasti ne bodo več njegovi.

Janja Sluga
Stranko Svoboda bodo obremenjevali tudi nekdanji poslanci SMC, ki so se na koncu sicer obrnili proti sedanji vladi, a so jo zelo dolgo - tudi podpirali... Vir: Twitter

Vse to in še marsikaj predstavlja precejšnje breme, ki ga bodo morali Golobovi volivci vzeti v zakup.

Politik, ki nima posebnih zadržkov do medijev, ki sejejo sovraštvo in ksenofobijo in misli zgolj nase, je verjetno veliko bolj nesprejemljiv za volivce kot pa direktor, ki nastopa na enak način.

Toda ne glede na to je tudi nekaj zadev, ki gredo v prid Robertu Golobu do te mere, da bi se lahko dejansko spremenil v rešitelja Slovenije.

Politik, ki nima posebnih zadržkov do medijev, ki sejejo sovraštvo in ksenofobijo in misli zgolj nase, je verjetno veliko bolj nesprejemljiv za volivce kot pa direktor, ki nastopa na enak način.

Na prvem mestu in najpomembnejše je predvsem dejstvo, da je Golob na prvo mesto postavil nov, strateški cilj Slovenije – in to je zelena ter digitalna transformacija družbe.

Državi je namreč takšna strateška opredelitev manjkala že od trenutka, ko je izpolnila svoje dosedanje cilje, predvsem vstop v EU, NATO in druge mednarodne organizacije.

Ekologija in prehod na ciklično, okoljsko vzdržno gospodarstvo so bile doslej zapostavljene teme.

Zato Slovenija v boju zoper klimatske spremembe caplja med zadnjimi, to pa velja tudi za vse ostale podsisteme družbe.

Od uvajanja novih virov energije, elektrifikacije prometa in digitalizacije pa bo v precejšnji meri odvisna prihodnost Slovenije.

»Podnebna agenda je agenda, ki je meni neizmerno pri srcu. Je tista, za katero verjamem, da je najključnejša za prihodnost Slovenije in predvsem naših otrok. Zato ostaja na prvem mestu. Zagotovo pa ne moremo ubežati niti temu, da se zelo resno spoprijemamo z zdravstveno krizo, s covidom in z zdravstvom kot takim, in da naslovimo vse izzive medgeneracijskega dialoga – tako mlade kot starejše,« je glavna tri programska izhodišča povzel predsednik Gibanja Svoboda.

Marjan Šarec in NE Krško
Večina slovenskih politikov navija za drugi blok NE Krško. Toda dejansko gre za umazano in nevarno tehnologijo, ki bo v Slovenijo prispela - prepozno... A Golob je tudi tu na strani zelene jedrske energije kar je slabo... Vir: Twitter

Tudi tu Goloba čaka še vsaj en izziv – kot pristaš jedrske energije je morda zagovornik koncepta, ki ima v tem trenutku več privržencev kot drugi, toda nikakor ni nesporen in brez pasti.

Na prvem mestu in najpomembnejše je predvsem dejstvo, da je Golob na prvo mesto postavil nov, strateški cilj Slovenije – in to je zelena ter digitalna transformacija družbe.

Nasprotno, gradnja drugega bloka NE Krško bi tudi za Slovenijo morda lahko pomenila še eno napačno razvojno past.

Ne glede na to pa okoljski cilji Roberta Goloba dejansko presegajo tudi delitve na levo in desno v slovenski družbi.

Te delitve, ki jih je v veliki meri uporabljal in zlorabljal prav Janez Janša pa so družbo delile do te mere, da so onemogočale konsenz o razvojnih prioritetah Slovenije.

Dovolj bi bilo že to, da bi se Golob »ukvarjal s prihodnostjo«, kot je napovedal sam.

Preteklosti seveda ne bo mogel povsem pozabiti, toda če se bo Gibanje Svoboda v dovolj veliki meri ukvarjalo s prihodnostjo, potem bo najpomembnejša naloga že dosežena.

Še dve drugi prednosti, ki ju ima Golob sta povezani s tem, kar je napovedal kot drugo in tretjo točko svojega programa.

Zdravstveni sistem na drugem mestu in krepitev pravne države na tretjem mestu – to so vsekakor tiste zadeve, okoli katerih se bo zelo enostavno mogoče poenotiti tudi s KUL-om.

Pri tem je lahko zgolj prednost stranke tudi to, da je podpredsednica postala nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, ki je na svojem Facebook profilu Janšo označila za diktatorja in dodala, da je virus pri nas dal polet »zafrustriranim osebkom s kriminalno preteklostjo.«

Golob je z več izjavami jasno pokazal, da ga s primitivno in nespoštljivo politiko, ki jo izvaja SDS z njenim predsednikom na čelu prav nič ne povezuje in da s tem ne želi imeti opravka.

»Zavzemali se bomo tudi za spoštovanje, svobodo, demokracijo in za ponovno vzpostavitev vladavine prava,« je napovedala podpredsednica gibanja Urška Klakočar Zupančič.

Dodala je, da je njihov cilj vključujoča družba, z jasno začrtanimi mejami, kaj je dovoljeno in kaj ne.

Podpredsednica gibanja je širši javnosti znana kot ljubljanska okrajna sodnica, ki je bila zaradi kritičnih zapisov na račun vlade in premierja razrešena vodenja oddelka sodišča, disciplinska komisija sodnega sveta pa jo je potem oprostila vseh obtožb.

Začudenje dela komentatorjev nad tem, da se Robert Golob o sodelovanju s strankami sedanje koalicije sploh ne misli pogovarjati je zato po eni strani narejeno, po drugi pa so ocene o Golobovem »izključujočem« odnosu privlečene za lase.

Kritiki Goloba bi se morali zavedati, da je med branilci »odprte družbe« nestrpnost do nestrpnih odlika, ne pa balast. In zavračanje sodelovanja s takšnimi nestrpneži je po dveh letih kalvarije, ki smo jo doživeli pod to vlado res civilizacijski minimum, pod katerega nihče ne bi smel.

Golob je z več izjavami jasno pokazal, da ga s primitivno in nespoštljivo politiko, ki jo izvaja SDS z njenim predsednikom na čelu prav nič ne povezuje in da s tem ne želi imeti opravka.

Lahko bi res rekli, da je »nestrpen« oziroma »netoleranten.«

Toda kritiki Goloba bi se morali zavedati, da je med branilci »odprte družbe« nestrpnost do nestrpnih odlika, ne pa balast.

Nehumanost in nestrpnost sedanje vlade in strank, ki jo podpirajo, je jasna vsakomur, ki premore še vsaj košček človeškega spoštovanja.

In zavračanje sodelovanja s takšnimi nestrpneži je po dveh letih kalvarije, ki smo jo doživeli pod to vlado res civilizacijski minimum, pod katerega nihče ne bi smel.

Glede na vse to je mogoče reči le eno –, da ima Golob ob svojem podajanju v politiko na svojih plečih kar precej problematične prtljage, toda nič od tega, kar ga bremeni, ni tako usodno, da bi zasenčilo tisto pozitivno, kar je že pokazal in napovedal.

Transformacija družbe, reforma javnega zdravstva in odprava škodljivega spodkopavanja pravne države, ki ga je izvajala sedanja vlada so ob Golobovem zavračanju sodelovanja s SDS povsem dovolj jasni in uresničljiv cilji, ki si zaslužijo podporo.

To pa seveda ne pomeni, da bi morali podporniki drugih strank KUL-a zaradi Goloba prestopiti na stran Gibanja Svoboda.

Bolje bi bilo, če bi Gibanje Svoboda dobilo podporo tistih, ki so proti sedanji vladavini SDS in njene vlade, a imajo hkrati takšne ali drugačne zamere do članic KUL-a.

Le tako bo mogoče res zmagati na volitvah in z novo koalicijo iztrgati državo plenilski združbi, ki s to državo upravlja že od nesrečnega 12. marca leta 2020.

Janša, ki je Goloba predstavil kot »luzerja«, ki brska po tleh in pozablja, da nebo pripada »sokolu« pa bi se moral zavedati, da je golob z razlogom simbol miru.

In da to, ker je počel sam Janez Janša z nenehnimi provokacijami in žalitvami na račun dela prebivalstva, z nenehnim pogrevanjem domobranske zgodbe ter trupel iz druge svetovne vojne, napadi na partizane in NOB ter nato s črpanjem energije iz teh spopadov, nima ničesar skupnega z ravnanjem sokolov, pač pa je to kvečjemu zaščitni znak - mrhovinarjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek