Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 12. 2021,
12.34

Osveženo pred

2 leti, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,61

10

Natisni članek

pandemija AstraZeneca epidemija Sarah Gilbert

Ponedeljek, 6. 12. 2021, 12.34

2 leti, 4 mesece

Naslednja pandemija bo morda še hujša

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,61

10

Intenzivna nega | Foto Planet TV

Foto: Planet TV

Naslednja pandemija bi bila lahko še hujša od te, ki jo preživljamo zdaj, opozarja britanska znanstvenica Sarah Gilbert, ki je sodelovala pri razvijanju cepiva AstraZenece. Pozvala je tudi k povečanju naložb v raziskave, da bi bili na to možnost bolje pripravljeni.

"To ne bo zadnji primer, ko pandemija ogroža naša življenja in preživetje. Naslednji izbruh virusa bi lahko bil še hujši, lahko bi bil bolj nalezljiv, bolj smrtonosen ali celo oboje," je Sarah Gilbert po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozorila v nagovoru, ki ga bo BBC predvajal danes zvečer.

Ta nagovor bo del televizijskega programa, ki je posvečen pokojnemu novinarju BBC Richardu Dimblebyju in v okviru katerega se vsako leto predvaja predavanje vplivne osebnosti iz sveta znanosti, umetnosti, politike ali gospodarstva.

Letos bo to predavanje vodilne raziskovalke na področju cepljenja in profesorice na univerzi v Oxfordu Sarah Gilbert, ki je sodelovala pri nastanku cepiva proti covid-19 britanskega podjetja AstraZeneca.

covid testiranje
Novice To so nove številke okuženih

Gilbertova je po poročanju AFP dejala, da zaradi pomanjkanja sredstev ne smemo izgubiti znanstvenega napredka, doseženega v boju proti koronavirusu.

"Ne smemo dopustiti, da bi po vsem, kar smo doživeli, ugotovili, da zaradi velikih gospodarskih izgub še vedno nimamo dovolj sredstev za ustrezno pripravljenost na naslednjo pandemijo," je dejala.

Previdnost pri omikronu

Gilbertova je spregovorila tudi o novi različici virusa z imenom omikron, zaradi katere so v Združenem kraljestvu pred kratkim okrepili kampanjo za promocijo cepljenja ter ponovno uvedli obvezno nošenje mask na prevoznih sredstvih in v trgovinah.

Pojasnila je še, da so "protitelesa, ki jih v telo vnesemo s cepivi ali okužbo z drugimi različicami, lahko manj učinkovita pri preprečevanju okužbe z virusno različico omikron".

covid Avstrija cepljenje
Novice V Grčiji odobrili cepljenje otrok, v Franciji zaprli nočne klube, v Avstriji bodo uvedli visoke denarne kazni za necepljene

"Dokler ne izvemo več, moramo biti previdni in sprejeti ukrepe za upočasnitev širjenja te nove različice," je dodala.

Britanska vlada je prejšnji konec tedna napovedala, da bodo morali vsi, ki potujejo v Združeno kraljestvo, pred odhodom pokazati negativen test na novi koronavirus, da bi omejili širjenje virusa. V dveh dneh po prihodu bodo prav tako morali opraviti PCR-test in se izolirati, dokler ne dobijo rezultatov.

Združeno kraljestvo je med evropskimi državami z največjim številom smrti, saj je od začetka pandemije covid-19 umrlo več kot 145.500 ljudi. V nedeljo so sporočili, da imajo trenutno v državi 246 primerov, pozitivnih na virusno različico omikron, dan prej pa jih je bilo 160.

Ne spreglejte