Tujina

Parada azerbajdžanske vojske v srcu izpraznjenega Karabaha

Baku, 08. 11. 2023 16.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V mestu Hankendi oziroma Stepanakert, nekdanji prestolnici samooklicane Republike Gorski Karabah, je potekala vojaška parada azerbajdžanske vojske, ki je septembra prevzela nadzor nad to do nedavnega večinsko armensko regijo. Predsednik Ilham Alijev je v govoru poudaril, da so na bojišču pokazali, da je Gorski Karabah del Azerbajdžana.

Parada azerbajdžanske vojske v Gorskem Karabahu
Parada azerbajdžanske vojske v Gorskem Karabahu FOTO: AP

Urad azerbajdžanskega predsednika je objavil slike vojakov in članov vojaškega orkestra, razvrščenih v formacijo na osrednjem trgu v Hankendiju, ki ga Armenci imenujejo Stepanakert. Parade sta se udeležila tudi soproga Alijeva, Mehriban, in njun sin Hejdar.

"S prelivanjem krvi in izgubami na bojišču smo pokazali, da je Karabah Azerbajdžan," je na slovesnosti dejal Alijev in dodal, da morajo odslej vsi vedeti, da je norčevanje iz Azerbajdžana nepremišljeno dejanje.

"Če vodstvo Armenije še vedno goji revanšistične ideje, če države, ki so navajene manipulirati z Armenijo in jo podpirati, še vedno kujejo zvite načrte proti Azerbajdžanu, naj si ogledajo današnjo parado," je poudaril predsednik in zagotovil, da se je Azerbajdžan pripravljen boriti "na vseh frontah".

Parada azerbajdžanske vojske v Gorskem Karabahu
Parada azerbajdžanske vojske v Gorskem Karabahu FOTO: AP

Zakavkaška pokrajina Gorski Karabah je mednarodno priznana kot del Azerbajdžana, vendar so v njej živeli večinoma etnični Armenci. V 90. letih prejšnjega stoletja in leta 2020 sta se Armenija in Azerbajdžan zaradi nje zapletli v dve vojni, mirovna pogajanja med nekdanjima sovjetskima republikama z mednarodnim posredovanjem pa nikoli niso prinesla preboja.

Azerbajdžanske sile so nato sredi septembra z vojaškim posredovanjem ponovno prevzele oblast nad celotno pokrajino. Tamkajšnje armenske separatistične oblasti so po predaji za 1. januar 2024 napovedale konec obstoja nepriznane republike. Po ofenzivi je skoraj celotno armensko prebivalstvo Gorskega Karabaha – okoli 100.000 ljudi – zbežalo v Armenijo, kar je sprožilo begunsko krizo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Na pol ovca
08. 11. 2023 21.44
Tako je to ko izvoliš ob kupljenih medijih kvizlinga za predsednika
jutri_pa_res
08. 11. 2023 18.11
+9
Na dolgi rok je razselitev ljudi, ki ne morejo živeti skupaj, itak edina rešitev. Mešanje religij je pa itak nevzdržna rak rana vsake družbe in prav to z migracijami muslimanov začenja groziti tudi EU oz. se veliki problemi že dogajajo.