DL: Portret tedna - Josip Radaković

30.11.2023 | 12:00

Josip Radaković (Foto: R. N.)

Josip Radaković (Foto: R. N.)

Anže Ravbar z naslovom mladinskega evropskega prvaka in Žak Eržen z bronasto kolajno sta poskrbela za nov mejnik slovenskega kolesarstva. Mlada upa novomeškega kolesarskega kluba Adria Mobil sta na Nizozemskem spisala zgodovinski podvig, ki ga bo težko ponoviti, velike zasluge za to pa ima tudi njun trener Josip Radaković, ki ju je vse leto pripravljal in že dlje časa skrbi za njun kolesarski razvoj.

»Zasluge za uspeh gredo predvsem njima,« je skromen Josip. Ponosen je na svoja varovanca, ki sta odlično odpeljala dirko. Očitno so med letom dobro delali, Anže in Žak pa sta vse kronala še s kolajnama na evropskem prvenstvu. »Zagotovo sta talenta, poleg tega sta bila ob pravem trenutku na pravem kraju, kot je to večkrat treba biti v življenju,« pravi Josip, ki ima za sabo 14 let trenerskih izkušenj.

Priložnost za dokazovanje so mu najprej ponudili v novomeškem kolesarskem klubu Adria Mobil, v katerem skrbi za mlade kolesarje. Tudi sam je v mladosti treniral kolesarstvo. Opazili so ga v takratnem Kolesarskem društvu Črnomelj. Ko so se njihovi fantje s specialkami peljali mimo, se je Josip pognal za njimi in bil s starim Rogovim BMX-om celo hitrejši. Trener Stane Žlak ga je povabil, naj se jim pridruži, kar je tudi storil. »To je bila zelo dobra ideja. Zaradi telesne zgradbe sem bil v mlajših kategorijah v prednosti, kasneje pri mladincih, ko so bile dirke daljše in je do izraza bolj kot moč prišla vzdržljivost, pa se je izkazalo, da je lahko težava, če imaš 80 kilogramov. Hitro sem ugotovil, da je kolesarjenje zame lahko le ljubiteljska zadeva, ne more biti pa kaj več,« se spominja Josip.

Po končani osnovni šoli v Črnomlju je hodil na Srednjo elektro šolo in tehniško gimnazijo v Šolskem centru Novo mesto, nato pa je eno leto obiskoval še maturitetni tečaj na Gimnaziji Novo mesto, da se je lahko vpisal na Fakulteto za šport, kjer se je usmeril za kondicijskega trenerja in leta 2009 diplomiral. Med študijem je pridobil tudi naziv za učitelja plavanja, smučanja in nordijskega smučanja.

Ko je kasneje iskal delo, se je obrnil na novomeški kolesarski klub, v katerem je pred leti treniral. Dogovorili so se za nekajmesečno sodelovanje čez zimo, nato pa se je po upokojitvi Janeza Jagodica odprla možnost, da bi prevzel mlade kolesarje. Priložnost je zgrabil z obema rokama, danes se predvsem posveča treniranju mladincev, ki so pod njegovim mentorstvom v vrhu slovenskega kolesarstva.

Delo z mladimi prinaša veliko izzivov. Ker jim zna prisluhniti, je velikokrat tisti, ki mu zaupajo svoje najstniške težave. »Včasih si psiholog, sociolog, ob neljubih situacijah, kadar se pripetijo poškodbe in je treba katerega otroka odpeljati tudi v bolnišnico, si tudi kot oče in mu stojiš ob strani. Tudi to je kolesarstvo,« pripoveduje Josip, ki zase pravi, da ima zelo rad red in disciplino ter vedno pove, kar si misli.

Prizna, da je mlade vse težje motivirati, da ostanejo v športu. »Nekateri imajo v glavi svoj film in si predstavljajo, da bodo že takoj na začetku uspešni in bodo zaslužili veliko denarja. To ne gre tako. Po mojih izkušnjah so najboljši kolesarji tisti, ki imajo doma kmetijo in so navajeni delati, se znajo potruditi in niso vsega dobili na pladnju. V kolesarstvu ti nihče ne bo ničesar prinesel, sam se moraš potruditi za svoj uspeh,« poudarja.

Zaradi njegove strokovne podkovanosti so ga k sodelovanju povabili tudi drugi klubi. Pred leti je bil kondicijski trener novomeških košarkarjev, skrbel je za telesno pripravo v Teniškem klubu Otočec, že nekaj let pa pod njegovim vodstvom trenirajo tudi novomeški odbojkarji. »Vsaka športna panoga je specifična. Zato kondicijska priprava ni nekaj splošnega, ampak mora biti prilagojena panogi. Za vsako ekipo se pripravim individualno in se osredotočim na optimalen razvoj tistih sposobnosti, ki bodo zagotavljale doseganje najboljših rezultatov,« poudarja Josip.

Veseli ga, da se klubi čedalje bolj zavedajo pomena dobre kondicijske priprave. »Pri starejših igralcih je ta usmerjena bolj v preventivo in dobro regeneracijo. Denimo 37-letni Luka Modrić v Realu ne dela enako kot neki 19-letni nogometaš. Poanta kondicijskega trenerja je, da zna s temi variablami intenzivnosti čarati,« še dodaja.

Dolgo časa se je iz Ljubljane vozil v Novo mesto, kamor se je lani z družino vendarle preselil. Uživa, kadar so vsi skupaj, v prostem času pa se rad tudi sam ukvarja s športom. Kolesarska sezona se počasi končuje, a kmalu bodo že sledile priprave na novo.

Članek je bil objavljen v oktobrski tiskani številki Dolenjskega lista

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava