Finančna šola

Vprašali smo učitelje: Katere finančne lekcije bi morali poznati mladi, še preden končajo šolanje

Od januarja do maja je potekalo že deveto 20-urno izobraževanje učiteljev Mladi in denar v sklopu Finančne šole za učitelje, ki ga vsako leto organizira uredništvo Mojih financ. Petim predavateljem se je pridružilo 43 učiteljev in učiteljic. Po koncu predavanj, tik pred počitnicami, smo učitelje vprašali, s katerimi glavnimi lekcijami bi morali biti seznanjen vsak mladostnik.

Ne spreglejte

NLB logotip

Knjiga Kaj moramo starši o denarju naučiti otroke, preden gredo od doma je namenjena vsem staršem, ki želite svoje otroke popeljati v finančno neodvisnost in samostojnost.

15.06.2022 09:03
Čas branja: 6 min

V petih mesecih so se učitelji in učiteljice udeležili petih predavanj, ki so jih v sodelovanju z uredništvom pripravili Aleš Lisac, podjetnik, marketinški svetovalec, Samo Lubej, finančni strokovnjak, Gorazd Belavič, CFA in direktor sektorja za analize pri Triglav Skladih, Petra Lesjak, CFA in direktorica kapitalskih naložb pri Adventuri Investments, in Laura Smrekar, kadrovska strokovnjakinja. Kaj so se naučili in katere tri lekcije bi bilo po njihovem mnenju pomembno prenesti na mlade?

Branko Pekolj, Srednja šola Domžale

Posamezne lekcije bi težko izbral, ker v različnih obdobjih potrebujemo različne informacije. Zanimiv mi je pogled, vsaj na začetku, da se zavedamo, da nekoč pridemo do točke (učenci, dijaki), da stvari ali storitve niso brezplačne, ampak moramo seči v žep. Tukaj se začne pot zavedanja, da je svet financ zelo velik in skriva različne priložnosti, izzive in pasti, kar se mi zdi glavno vodilo, ki ga moramo usvojiti.

Renata Knap, Osnovna šola Naklo

Vsekakor se morajo mladi najprej seznaniti s pravili ravnanja z denarjem, z nadzorovanjem izdatkov, oblikovanjem proračuna in njegovim mesečnim vodenjem. Prav tako je treba razmisliti tudi o tem, kaj je osebni finančni načrt. Zelo pomembno za mlade je tudi, da si pridobijo več izkušenj, ki so povezane z življenjem v tujini - izmenjave dijakov in študentov. Pri tem si namreč pridobijo nove izkušnje in novo osebno razgledanost.

Pomembno je, da razmišljajo in spoznavajo aktualne in tudi poklice prihodnosti, ker si s tem odpirajo nove priložnosti in izzive za aktivno vključevanje na trgu dela.

Prav tako jih je treba seznaniti s tem, kako vlagati v delnice in sklade in na kaj vse moramo biti pozorni pri vlaganju v karkoli (nepremičnine, zlato ...). Pomembno je tudi, da mlade seznanimo, da je za razvoj in razcvet družbe treba tudi pošteno plačevati davke, in o tem prepričamo.

Jure Rugani, Dijaški dom Poljane

"Tri glavne lekcije: Porabi manj, kot zaslužiš, začni varčevati zgodaj, tudi če le manjše zneske, (večji) del prihrankov vloži in ga plemeniti."

Marta Fister, Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana

"Omenila bi predavanje gospoda Sama Lubeja, v katerem je govoril o potrošništvu (zadnja leta zelo aktualna tema) ter o slabih in dobrih dolgovih, o tem, kako priti do denarja oziroma kako se lotiti vlaganja. Skratka teme, ki so zanimive za vsakogar.

Zelo me je pritegnilo predavanje gospe Petre Lesjak, predvsem ko je govorila o razpršitvi naložb in naložbenem tveganju. Njeno predavanje je bilo popolnoma aktualizirano.

Gospa Laura Smrekar me je pritegnila predvsem z razlago o znanjih in kompetencah prihodnosti. Diploma nikakor ni zagotovilo za zaposlitev, štejejo veščine, kot so prilagodljivost, radovednost, pogum, samoiniciativnost, vseživljenjsko učenje in podobno."

Nina Sitar, Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, gimnazija in veterinarska šola

"Težko bi izbrala tri lekcije, saj se mi je na izobraževanju resnično vse zdelo zelo uporabno. Najbolj so se mi vtisnili v spomin psihološki sprožilci, ki se uporabljajo pri nakupovanju, piramida, ki prikazuje, katere naložbe so manj tvegane in katere bolj, vrste plačilnih kartic, poglavje o žepnini in podobno. Dobila sem veliko uporabnega materiala in idej, kako prenesti tovrstno znanje na dijake, in tudi sama sem se naučila veliko novega. Menim, da bi morale biti takšne vsebine v učnih načrtih vseh srednjih šol, saj gre za teme, ki te pripravljajo na življenje. Tako bi vsi skupaj postali veliko bolj finančno pismeni."

Anja Kravogelj, gimnazija in ekonomska šola Trbovlje

"Vsa predavanja, ki sem jih poslušala v okviru izobraževanja finančno opismenjevanje Mladi in denar, so me navdušila in pritegnila, še posebno mi je bilo všeč, da so vsi predavatelji v predavanja vključili trenutne razmere na trgu v zvezi z rusko-ukrajinskim konfliktom in tega povezali s teorijo o dvigovanju cen hrane, naftnih derivatov, dvigu obrestnih mer in podobno. Menim, da bi morali biti prav vsi dijaki v Sloveniji seznanjeni z osebnim finančnim načrtom, z vlaganji v kapitalske naložbe, z zavarovanji, pokojninami in pa z delom prek študentskega servisa doma in v tujini, saj so to tematike, s katerimi se bodo srečali prav vsi in pomembno je, da se čim prej."

Nataša Sever, Škofijska gimnazija Vipava

"Finančna pismenost je v slovenskem izobraževalnem sistemu žal zelo podcenjeno področje, ki mu namenjamo premalo pozornosti in časa. Kompetenca finančne pismenosti je v današnjem času pomembna kompetenca za vse, ne le za mlade. Vsak od nas mora namreč odgovorno in smiselno znati upravljati svoje premoženje oziroma osebne finance. V sklopu izobraževanja Finančna šola bi omenila predvsem učne vsebine, povezane s tematiko izbire poklica, podjetništva in osebnih financ (osebni finančni načrt).

V službi večina preživi najmanj tretjino življenja in zelo pomembno je, da opravljamo poklic, ki nam je všeč in da smo pri tem tudi čim bolj uspešni. Na področju podjetništva moram poudariti pomembnost različnih veščin, ki jih priročnik in samo izobraževanje še posebej poudarjata. Glavna tematika v finančni šoli pa je po mojem mnenju področje vodenja osebnih financ. Večina mladih ima vsaj delno izdelan načrt za življenje, ki pa bi moral vsebovati tudi finančni vidik.

Cilje, ki smo si jih postavili, bomo najverjetneje dosegli z upoštevanjem bolj ali manj predvidljivih okoliščin. Finance so zagotovo ena izmed bolj pomembnih in odločujočih, zato menim, da je odločilno, da se pridobivanje znanj in veščin na tem področju čim prej vključi v proces izobraževanja, ne le v obliki zunajšolskih dejavnosti ali krožkov, temveč kot bistveni del obveznih učnih vsebin."

Barbara Pristov, Ekonomska šola Ljubljana

"Tri najpomembnejše lekcije so po mojem mnenju: kako upravljati denar; evidenca, koliko porabi in zasluži, varčevanje, vlaganje prihrankov, zadolževanje. Kakšen poklic bo opravljal in katere kompetence bo potreboval. Študij doma ali v tujini; stroški (bivanja, prevoza, hrane …), dohodki (štipendija, delo v tujini …), zavarovanje, drugi pogoji za študij. Zakaj tako menim: sanje lažje uresničimo, če se vnaprej pripravimo na izzive, včasih tudi tvegamo, vendar ne odnehamo."

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Bencin in dizel bosta v torek dražja
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Bencin in dizel bosta v torek dražja 63

Vzpon nafte prek 90 dolarjev za sod bomo občutili ob polnjenju rezervoarja

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: nov vzpon
Moje finance
Varčevanje
Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«
Moje finance
VarčevanjeNina Simič Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«

Robert Medle, ki je bil pred kratkim imenovan za podjetnika leta, je z nami delil svoje poglede na osebne finance.

Moje finance
Varčevanje
Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja
Moje finance
VarčevanjeMoje finance Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja

Naj upravljavec vzajemnih skladov je Aleš Lokar iz Generali Investments

Moje finance
Nakup
V torek ni pričakovati nižjih cen goriv
Moje finance
goriva
Pameten nakupJure Ugovšek V torek ni pričakovati nižjih cen goriv

Cena nafte se je povzpela na trimesečni vrh, vseeno pa se zdi, da bo glavno vlogo pri oblikovanju reguliranih cen goriv - vsaj dizla - tokrat imela vlada.

Moje finance
Nakup
Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju
Moje finance
Pameten nakupMatjaž Ropret Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju

Izbiranje pametne ure je lahko zelo preprosto, lahko pa skrajno zapleteno. Odvisno od kupčevih želja, tudi ali predvsem glede znamke, in vsote evrov, ki jo je pripravljen nameniti za to napravo.

Moje finance
Nakup
Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?
Moje finance
Pameten nakupSrečko Korber Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?

V zadnjem času v medijih, pa tudi neposredno od bank dobivamo vse več opozoril o nevarnostih, ki na nas prežijo pri spletnem in mobilnem bančništvu. Kdo krije škodo, če nam zlikovci izpraznijo račun?

Moje finance
Razno
Sveže ideje za zdrava kosila v službi
Moje finance
RaznoNina Simič Sveže ideje za zdrava kosila v službi

Kuhinjski virtuozi so nam poskusili pričarati nekaj jedi, ki jih ne pripravljate vsak dan in so hkrati prijazne do denarnice. Izbrali smo recepte za malico, ki vas nabije z energijo, ne pa uspava.