Goran Dragić si je izboril konkretno vlogo pri Brooklynu, ki pa v končnici ni bil kos razigranemu Bostonu. Foto: AP
Goran Dragić si je izboril konkretno vlogo pri Brooklynu, ki pa v končnici ni bil kos razigranemu Bostonu. Foto: AP

Za Ljubljančanom, ki bo v petek dopolnil 36 let, je 14. sezona v NBA-ju, s čimer je Slovenec z najdaljšim stažem v najmočnejši ligi na svetu. V tej je zaigral za dva kluba in nastopil na najmanj tekmah rednega dela v vsej karieri, nato pa je sledil še grenak izpad v prvem krogu končnice, v katerem je Boston s 4:0 v zmagah pometel z njegovim Brooklynom.

"Težko je bilo, ne iščem izgovorov. Preprosto nismo bili dovolj dobri. Bili so boljši in so pometli z nami. Na prvi tekmi smo imeli možnost za zmago, morda bi šla serija v drugo smer. Potem so dominirali in so si to zaslužili. Izgubljali smo preveč žog in prelahko dobivali točke. Na domačem terenu smo vsakič, ko smo naredili serijo, začeli delati neumne napake. Ko zaostajaš in loviš priključek, moraš igrati popolno, ne pa delati takih napak. Znali so jih kaznovati," je po izpadu povedal Dragić.

Brooklyn ima dovolj dobre igralce, da bi lahko prišel daleč

"Konec sezone je in moraš se sprijazniti. Vsi smo žalostni in jezni. Lani se mi je zgodilo isto. Lahko skušaš potegniti kaj pozitivnega in to vzameš kot izziv za pripravljalni del ter imeti to potem v mislih, ko se sezona začne. Mislim, da imamo dovolj dobre igralce, da bi lahko prišli daleč," je nadaljeval o sezoni, v kateri je na 21 tekmah v povprečju dajal dobrih sedem točk, v končnici pa je njegovo povprečje znašalo 10,5.

Dragić je v NBA-ju zaigral za pet klubov. Za Toronto le na petih tekmah. Foto: AP
Dragić je v NBA-ju zaigral za pet klubov. Za Toronto le na petih tekmah. Foto: AP

Po izjemnih predstavah pred dvema letoma, ko je z Miamijem v mehurčku v Orlandu zaigral v finalu, kjer se je potem nesrečno poškodoval, Vročica pa je klonila pred Lakersi, se po načrtih ni izšla že lanska sezona. Nato ga je floridska franšiza, kjer se je odlično znašel in si ustvaril drugi dom, poslala v Toronto, kjer pa preprosto ni šlo. Dres Raptorsov je oblekel le na petih dvobojih in kmalu je bilo jasno, da njegova prihodnost ni v Kanadi.

Čakal je na menjavo, tik pred prestopnim rokom pa nato končal pri San Antoniu, s katerim se je dogovoril za odkup pogodbe in postal prost igralec. Zanimanje zanj je bilo veliko. Jasno je, da si ekipe z visokimi cilji v svojih vrstah želijo organizatorja s tako veliko izkušnjami, ki zna biti vodja moštva in je še vedno sposoben igrati kakovostno košarko, kar je dokazal v zadnjih dveh sezonah v Miamiju. Bil je že tik pred podpisom z Milwaukeejem, toda na koncu ga je prepričal Brooklyn, kjer je znova moči združil s Stevom Nashom.

Za odločitve o prihodnosti je še prezgodaj

Nesti, ki imajo skupaj z Lakersi moštvo z največ zvenečimi imeni, so v letošnji sezoni imeli velike ambicije, toda Kyrie Irving ni veliko igral zaradi covidnih pravil, Kevin Durant je imel težave s poškodbami, ko je odšel James Harden v Philadelphio, je med Netse prišel Ben Simmons, ki je bil odsoten vse do konca sezone … "V času, ki sem ga preživel tu, je bilo vsak dan nekaj novega. Ko sem podpisal, sta prišla še Seth Curry in Andre Drummond. Potreben je čas, da razviješ kemijo, Brooklyn pa je bil tedaj ravno v nizu porazov in se je boril za končnico. Vsaka tekma je bila zelo pomembna. Potem sem imel še covid. Izgovori, ki pa jih ne maram. Zato pravim, da nismo bili dovolj dobri. Ne iščemo krivcev, smo ekipa. Košarka je ekipni šport in vsi moramo delovati kot celota, pri čemer pa na parketu nismo bili dovolj dobri," je bil odkrit Gogi.

Izkušeni organizator igre, prvi Slovenec, ki je bil v Ligi NBA nosilec moštva in prejel individualno nagrado, se bo poleti znova znašel na košarkarski tržnici. Glede svoje prihodnosti je za zdaj, razumljivo, še skrivnosten: "Ne vem še. Težko je reči. Nočem prehitro sprejemati odločitev. Moram predelati, kar se je zgodilo. Rad imam košarko in dve ali tri sezone bi še igral. Bomo videli, kaj bo."

Poškodbi zaznamovali Čančarjevo sezono

Težka sezona, tretja njegova na največjem košarkarskem odru, je za Čančarjem. Sezono 25-letnega Koprčana so zaznamovale poškodbe oziroma poškodbi. Poleti se je izkazal v dresu slovenske reprezentance na kvalifikacijskem turnirju za olimpijske igre v Kaunasu in nato tudi pod petimi krogi v Tokiu. Ob prihodu na akcijo izbrane vrste je razlagal, da je njegova želja ostati v Denverju, kjer se odlično počuti in si želi uveljaviti v NBA-ju. Nuggetsi so ekipa, ki ima v zadnjih sezonah vedno zelo visoke cilje, hkrati pa močno konkurenco na položajih tri in štiri, kjer se najbolje znajde Primorec.

Konec poletja veliko od Vlatka Čančarja pričakuje reprezentanca, ki jo čaka evropsko prvenstvo, na katerem bo branila naslov. Foto: AP
Konec poletja veliko od Vlatka Čančarja pričakuje reprezentanca, ki jo čaka evropsko prvenstvo, na katerem bo branila naslov. Foto: AP

Ko se je vrnil v Kolorado, je imel veliko smole. Sprva je počival zaradi težav s kolkom. Sezono je tako začel šele konec novembra. Odigral je 14 tekem in ravno, ko si je izboril mesto v rotaciji Denverja, ko je tedaj na sedmih zaporednih obračunih v povprečju igral dobrih 16 minut, se je poškodoval. Srečanje z Dallasom je predčasno končal zaradi poškodbe stopala. Sledila je operacija, na parket pa se je vrnil povsem ob koncu rednega dela. Zaigral je proti Lakersom, nato pa še dvakrat v igro za kratko stopil v prvem krogu končnice z Golden Statom, ki je serijo dobil s 4:1.

Nuggetsi so imeli tudi v tej sezoni veliko težav z odsotnostmi, kar je bila priložnost za slovenskega košarkarja, da si izbori stalno mesto v rotaciji vrste Michaela Malona. Sezono je ob Nikoli Jokiću izpustil prvi mož Jamal Murray, dolgo je bil odsoten še en pomemben člen Michael Porter Jr. Toda zdravstveno stanje je Vlatku preprečilo te želje. Odigral je le 15 tekem rednega dela, sicer z najvišjo minutažo (11,7) in statistiko v karieri. Praviloma je priložnost, ki mu jo je namenil trener, korektno izkoriščal, vseeno pa s 4,1 točke na srečanje ni pustil konkretnega pečata.

Čančar bo postal "restricted free agent"

Pred lansko reprezentančno akcijo je razlagal, da upošteva nasvete Dragića, naj bo potrpežljiv in strpno čaka na priložnost. Recept se je Goranu pred leti obrestoval, ko je dočakal zajetnejšo minutažo, jo je izkoristil z obema rokama. Toda zdaj so za Čančarjem, 11. Slovencem, ki je zaigral v najmočnejši ligi na svetu, že tri sezone, konkretnih minut pa še ni dobil in zagotovo potrpežljivosti zmanjkuje. Koprčan, ki se je v NBA podal brez prave uveljavitve v kakšnem izmed najmočnejših evropskih tekmovanj, bo zdaj tako kot Dragić na košarkarskem trgu.

Postal bo t. i. restricted free agent, kar pomeni, da bo koloradska franšiza lahko izenačila vsako ponudbo, ki jo bo Koprčan prejel od zainteresiranih klubov. Denver čaka veliko dela. Prioriteta bo podaljšanje z Jokićem, poleg Čančarja pa se številnim košarkarjem (Jeff Green, JaMychal Green, Austin Rivers, DeMarcus Cousins, Facundo Campazzo, Bryn Forbes, Davon Reed, Markus Howard) iztečejo pogodbe oziroma bodo v različnih položajih, ko bi se lahko znašli na tržnici.