Odprta vrata: Mini dom za dva

18. 10. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Blaž Gutman

ide:alist studio, mini dom, majhno stanovanje, interier, odprta vrata

Kako spraviti vse za udobno bivanje le na 25 kvadratnih metrov? S tem vprašanjem so se soočili arhitekti iz biroja ide:alist studio (Urša Kres, Tina Begović, Urban Pahor in Sanja Milojević), ki so se lotili zasnove 25 kvadratnih metrov velikega stanovanja v središču Ljubljane.

Že ob prvem obisku so arhitekti v pritličnem stanovanju zaznali težave: majhen tloris, ki meri zgolj 25 kvadratnih metrov, in eno samo okno. To je narekovalo nekatere spremembe v prostoru, da bi ga kar se da optimizirali. »Ker gre za precej star objekt v središču Ljubljane, je bila izvedba interierja znova poseben izziv. V starejših objektih se običajno srečamo z mnogimi 'presenečenji', ki jih v novogradnjah zagotovo ni. Bodisi je to način izvedbe objekta ali kakšna manj prijetna presenečenja, ki so povezana s starostjo objekta, prezidavami in dozidavami, ki so se dogajale z leti in skrile njegovo prvotno obliko, bodisi lepša presenečenja, kot so skrite stenske niše, stari opleski, čudoviti na novo odkriti oboki in podobno. V tem stanovanju je bilo najzahtevnejše to, da smo želeli odkriti staro lupino, da znova zaživi v svoji prvotni obliki, interier pa oblikovati s spoštovanjem do historičnega okvirja,« pojasnjujejo arhitekti in dodajajo, da so zdaj izpostavljene vse historične komponente, ki so jih zaznali, novo pohištvo pa je pozorno umeščeno v star okvir.

Kuhinjo so popestrili s keramičnimi ploščicami z vzorcem, v katerem so vsi odtenki iz stanovanja. FOTO: Blaž Gutman

»Pri zasnovi in opremljanju tako majhnega stanovanja je treba premišljeno in kakovostno izkoristiti prostor za namene sodobnega načina življenja, hkrati pa ga oblikovati koherentno, da so posamezni prostori ali deli vizualno usklajeni, saj potem delujejo bolj enotni in velikokrat navidezno večji,« poudarjajo arhitekti.

PREBERITE ŠE: MINI STANOVANJE: VSE V ENEM PROSTORU

Kaj je pomembno pri opremi majhnih stanovanj?
V biroju idea:list studio odgovarjajo: »V majhnih stanovanjih je treba na premišljen način zagotoviti dovolj shranjevalnih površin, oblikovati pohištvo tako, da deluje enotno, povezano v nekakšno celoto, iskati rešitve tudi zunaj ustaljenih okvirov: izkoristiti višino stropa (npr. umestitev spalne galerije, igralni kotiček pri tleh in otroška postelja na višini), uporabiti dvojne funkcije posameznih pohištvenih elementov (kuhinjska klop namesto stolov, ki je lahko sedišče in skrinja za shranjevanje), izbrati premične elemente ali stene (razmejevanje prostora) ter zložljive pohištvene elemente (postelja, ki jo zložimo v omaro, ali zložljiva delovna miza, ki je pritrjena na steno). Vsekakor pa je treba majhen prostor še toliko bolj prilagoditi posameznemu naročniku, saj mora biti za uporabnika maksimalno izkoriščen.«

Stanovanje je bilo v osnovi namenjeno za stalno oddajo paru, zato so arhitekti želeli zagotoviti dobro funkcionalnost, dovolj shranjevalnih površin, popolnoma oprem­ljeno kuhinjo, dnevni prostor, namenjen preživljanju prostega časa in druženju, ter ločen spalni del. »Da bi optimizirali tloris, smo odstranili mavčnokartonsko steno, ki je razmejevala prostor, premaknili smo nekatere inštalacije, kopalnico pa pustili na prvotnem mestu. Odstranitev stene je omogočila tudi boljši izkoristek kuhinje, saj so vse stare majhne niše postale dodaten prostor za shranjevanje, v kuhinjo pa smo po novem lahko umestili celo pomivalni stroj,« pojasnjujejo arhitekti. Vrata v kopalnico so premaknili in zagotovili še prostor za pralni stroj.

!!galerija!!


Ne učite se na napakah
Ko se ljudje sami lotijo urejanja majhnih stanovanj, opažajo arhitekti največ pomanjkljivosti ravno pri oblikovanju prostora. Mnogokrat nastane skupek pohištvenih kosov, ki so lastniku všeč, vendar zaradi njihove različnosti ali nepovezanosti prostor ne deluje koherentno in je mnogokrat preveč nasičen. »Splet je postal prava zakladnica idej in 'naredi sam' rešitev, ki pa se v praksi velikokrat ne izidejo, tako kot bi si ljudje želeli. Največkrat zaradi pomanjkanja znanja ali spretnosti, uporabe neustreznih materia­lov, napak pri izvedbi in podobno. Prav tako je treba premišljeno izbrati barve in materiale. Intenzivne, močne barve, preplet različnih materialov in tekstur lahko prostor navidezno še pomanjšajo in se hitro zdi preveč nasičen. Zato velja poudariti, da je male prostore bolje oblikovati in opremljati z zmernostjo, tako slogovno kot glede količine pohištva in posameznih predmetov,« so pojasnili arhitekti iz biroja idea:list studio.

»Umestitev osrednjega shranjevalnega volumna ob vhodu nam omogoča shrambo takoj pri vstopu v stanovanje, prostorne omare pa se nizajo tudi vzdolž jedilnice. Ta ista volumna, ki sta povezana v obliki črke L, delujeta kot podpora za majhno spalno galerijo oz. zakonsko posteljo, ki smo jo umestili neposredno pod strop in s tem povečali tloris bivalnega dela. Postelja v določenem delu prostor navidezno zniža in zato toliko bolj poudari posamezne odprtine pod stropom,« so povedali arhitekti. Prva odprtina pod stropom je takoj pri vstopu v stanovanje, druga v kuhinji in tretja nad dnevnim delom.

Višina prostora je poudarjena z visečimi lučmi, ki zaznamujejo dvovišinske dele prostora. V stopnicah, ki vodijo do spalne galerije, se skrivajo globoki predali.

Dnevni prostor je opremljen skromno, da ohrani občutek zračnosti in lahkotnosti, hkrati pa omogoča dopolnitve z dodatnimi shranjevalnimi ali delovnimi površinami.

V interierju so uporabili svetle in naravne materiale, da prostora niso dodatno obremenili s temnimi barvami in da deluje zračno. »Preplet lesa, poudarkov v belih in mentolovih odtenkih skupaj z zanimivimi vzorci v podobnih barvah na keramiki poveže interier v vizualno celoto ter oblikuje majhen in skromen dom, ki pa smo ga zaradi njegove očarljivosti poimenovali kar Očarljivka,« so o notranji opremi pojasnili arhitekti.

PREBERITE ŠE: MINI STANOVANJE V PARIZU

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE