Moderno suženjstvo

Ukrajinske begunce prodajajo pobeglim ruskim oligarhom

E. J.
9. 8. 2022, 14.06
Posodobljeno: 9. 8. 2022, 15.56
Deli članek:

Veliko število žensk in otrok, ki bežijo iz Ukrajine, bo verjetno prodanih za spolne sužnje in domače sužnje v ZAE, kamor so pobegnili številni ruski oligarhi. Od začetka vojne naj bi izginilo že okoli 200 tisoč otrok, pa je povedal Zelenski.

profimedia
Otroci in ženske, ki so pobegnili pred vojno v Ukrajini, so tarča trgovcev z ljudmi, največ naj bi jih bilo prodanih v Združene Arabske Emirate, natančneje v Dubaj in Abi Dabi, kamor je zbežalo več ruskih oligarhov, ti pa potrebujejo rusko govoreče osebje.

Veliko število žensk in otrok, ki bežijo iz Ukrajine, bo verjetno prodanih za spolne sužnje in domače sužnje v Združenih arabskih emiratih (ZAE), kamor so pobegnili številni ruski oligarhi. Takšno opozorilo pred trgovino z Ukrajinci prihaja iz strani strokovnjakov z washingtonskega inštituta za obrambo in varnost ter newyorškega centra za zunanjepolitične zadeve, poroča Daily Mail. Odkar je Rusija februarja napadla Ukrajino, je na milijone Ukrajincev zbežalo iz od vojne razdejane države. Strokovnjake zato skrbi, da so begunci ranljivi za trgovino z ljudmi. Nekateri trgovci z ljudmi so domnevno ciljali na poljska begunska taborišča, vendar strokovnjaki menijo, da imajo dostop tudi do velikega števila tistih, ki so bili prisilno preseljeni v Rusijo.

Twitter
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je povedal, da se boji, da je iz Ukrajine od februarja do danes izginilo kar 200 tisoč otrok.

Ruski oligarhi potrebujejo rusko govoreče osebje

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je tako izrazil bojazen, da je od začetka invazije pred petimi meseci izginilo že okoli 200.000 otrok. Novo poročilo washingtonskega inštituta za obrambo z naslovom Moderno suženjstvo v Dubaju je namreč pokazalo, da nekatere od teh izgubljenih žensk in otrok morda prodajajo v Združene Arabske Emirate (ZAE). Raziskovalci so povedali, da je veliko ruskih oligarhov iskalo zatočišče v tej arabski državi, da bi se izognili mednarodnim sankcijam, potrebovali pa so rusko govoreče osebje. Problem trgovine z ljudmi v ZAE sam po sebi ni nov, a se bo glede na poročilo še povečal zaradi eksodusa beguncev iz Ukrajine.
»Glede na to, da se ranljive skupine žensk in otrok od začetka vojne v velikem obsegu selijo iz Ukrajine v Rusijo, včasih pod prisilo, se zdi zelo verjetno, da jih bo določeno število prodanih v ZAE in druge države. Mednarodna skupnost si pred tem problemom ne more in ne sme zatiskati oči in mora krivce pozvati k prevzemanju odgovornosti. Malo je dokazov, da so ranljivi ljudje zaščiteni,« je opozoril Florian Schmitz, eden od avtorjev poročila, ko je nagovoril zahodne države.

Hude težave na Poljskem

Združeni narodi so poročali, da je v prvih desetih dneh vojne v sosednje države prešlo več kot 1,5 milijona beguncev. Dobrodelne organizacije so takoj opozorile, da so tarče trgovcev z ljudmi ukrajinske ženske in otroci v namene spolnega izkoriščanja, ki so pred Putinovimi bombnimi napadi zbežali v begunska taborišča na Poljskem. V začetku tega leta je preiskava časopisa Mail on Sunday razkrila, da je bila težava tako huda, da je skupina veteranov britanske vojske delala na poljski meji, da bi zaščitila tiste, ki jim je grozilo izsiljevanje.

Sužnji v modernem Dubaju

Poročilo ’Modern Slavery in Dubai’ (Moderno suženjstvo v Dubaju) med drugim navaja: »Namen tega poročila je osvetliti sodobno suženjstvo in zlorabo delavcev migrantov, s poudarkom na ZAE in vlogi vzhodnoevropskih držav kot zelo učinkovitih središč za trgovino z ljudmi. To je problem, ki se je poslabšal od začetka vojne, saj je bilo veliko število žensk in otrok prisiljenih zapustiti svoje domove v iskanju varnosti. Travmatizirani in ranljivi so postali glavne tarče trgovcev z ljudmi. Skupaj z zahtevami ruskih oligarhov, ki so odšle v Dubaj in Abu Dabi, da bi se izognile zahodnim sankcijam, da bi imele rusko govoreče osebje, bo to verjetno ustvarilo popolne pogoje, da bodo ženske in otroci prisiljeni v spolno ali domače suženjstvo.«

Sodobna propaganda

Dokument tudi obsoja povzdigovanje življenja bogatih in močnih v krajih, kot je Dubaj. Takšno idealizacijo imenuje propaganda. »Avtorji poročila so bili izjemno razočarani, ko so videli vrsto programov, ki se osredotočajo na nemoten in udoben življenjski slog superbogatih, ki brezskrbno živijo v krajih, kot je Dubaj, ki je bil zgrajen na hrbtih slabo plačanih in slabo obravnavanih delavcev priseljencev,« je še dejal Schmitz, kot piše Jutarnji list.