Notranjost katedrale Notre-Dame aprila letos, dve leti po usodnem požaru, ki je uničil notranjost srednjeveške cerkve. Foto: AP
Notranjost katedrale Notre-Dame aprila letos, dve leti po usodnem požaru, ki je uničil notranjost srednjeveške cerkve. Foto: AP
Sorodna novica Ob prenovi se pojavlja skrb, da bi Notre-Dame postal "politično korekten Disneyland"

Cerkvene oblasti po pisanju francoske tiskovne agencije AFP vztrajajo, da načrt, ki je del širšega projekta obnove katedrale po uničujočem požaru leta 2019, ni revolucionaren in da želijo obiskovalcem le ponuditi toplejšo dobrodošlico.

Odprto pismo, ki pa ni prepričalo stroke
A je koncept prenove vendarle naletel na kritike. V sredo je bilo v časopisu Le Figaro objavljeno mnenje, da je načrt "močno v škodo dekorju in verskemu prostoru" te gotske znamenitosti. Pod mnenje se je podpisalo približno 100 javnih osebnosti, a to ni vplivalo na 20 strokovnjakov komisije za nacionalno kulturno in arhitekturno dediščino, ki je v četrtek načrt odobrila.

"Strokovnjaki so program prenove notranjščine ocenili pozitivno," so za AFP povedali na ministrstvu za kulturo. Imeli so sicer nekaj manjših zadržkov, med drugim so želeli videti prototip novih premičnih klopi, ki bodo nadomestile stare slamnate stole.

Sorodna novica Zdaj tudi "uradno rešena" Notre-Dame, v načrtu odprtje do poletnih olimpijskih iger leta 2024

"Zelo smo zadovoljni z odločitvijo, ki upošteva splošna načela, ki smo jih začrtali, vključno z osvetlitvijo in sistemom vodenja za obiskovalce," je dejal duhovnik Gilles Drouin, ki vodi projekt obnove cerkvene notranjščine.

Dve leti in pol po tragediji
Požar 15. aprila 2019, ki je uničil velik del strehe in stolp katedrale Notre-Dame, je pretresel ves svet. Pariška nadškofija je priložnost izkoristila za preureditev notranjščine pred načrtovanim ponovnim odprtjem katedrale leta 2024. Katedralo je letno obiskalo približno 12 milijonov ljudi.

Ulična in sodobna umetnost v katedrali
Na ministrstvu za kulturo so tudi potrdili, da so med imeni, katerih dela bodo na ogled, ko bodo umetniške instalacije nadomestile nekatere spovednice iz 19. stoletja, pionir ulične umetnosti Ernest Pignon-Ernest in drugi sodobni umetniki, kot sta Anselm Kiefer in Louise Bourgeois. Ena od idej je tudi, da bodo na zidove kapel projicirali svetopisemske navedke v različnih jezikih. Poleg tega je predvidena mehkejša razsvetljava.

Eden od pariških arhitektov je za časopis The Art Newspaper dejal, da obstaja nevarnost, da se Notre-Dame spremeni v Disneyland.

Kritiki v časopisu Le Figaro so oblasti pozvali, naj spoštujejo delo arhitekta Viollet-le-Duca, po čigar načrtih je bila katedrala iz 12. stoletja prenovljena konec 19. stoletja v gotskem slogu.