Še vedno klepetamo za volanom

Kar 2658 kršiteljev, ki so med vožnjo klepetali s telefoni v rokah, bulili v tablice ali računalnike so policisti zasačili v dveh tednih akcije Varno brez telefona. Na agenciji za varnost prometa opozarjajo, da za volanom niso nevarni le ti, ampak tudi tisti, ki nenehno gledajo v radio, jedo ali kadijo in se celo ličijo. Usodnih je lahko le nekaj sekund nepazljivosti.

Veliko voznikov se še vedno požvižga na vsa opozorila in veselo 
telefonira med vožnjo.
Veliko voznikov se še vedno požvižga na vsa opozorila in veselo telefonira med vožnjo. 

SLOVENIJA > Nacionalna preventivna akcija Varno brez telefona je potekala med 10. in 23. januarjem na območju celotne države, ko so policisti lovili in kaznovali, sodelavci agencije za varnost prometa pa razdelili 15.000 letakov 900 plakatov. Policisti so odkrili kar 2658 voznikov, ki so med vožnjo telefonirali s telefoni v rokah, gledali v tablične ali prenosne računalnike in poslušali glasbo s slušalkami. Vse to je namreč med vožnjo prepovedano, ker moti voznikovo vidno in slušno zaznavanje okolice, s tem pa niža spretnost obvladovanja avta.

340 voznikov je predpise kršilo le v blažji obliki, zato so jih policisti le opozorili, preostalih 2318 pa si je prislužilo denarno kazen. Akcijo je koordinirala agencija za varnost prometa, z njo pa bi radi osveščali voznike o nevarnosti uporabe elektronskih naprav med vožnjo- “Vožnja je kompleksna aktivnost, ki ji moramo posvetiti vso pozornost,” poudarjajo na agenciji.

2658

kršiteljev so policisti zasačili v dveh tednih

Tudi po mednarodnih raziskavah je telefon glavni motilec oziroma odvračalec pozornosti med vožnjo. Bolj “spretni” uporabniki telefonov med vožnjo ne le, da samo telefonirajo, ampak tudi pišejo sporočila, snemajo in fotografirajo. Telefonom sledi radijski sprejemnik in druge naprave (klima, navigacije, zasloni na dotik …), na tretjem mestu je hranjenje in kajenje med vožnjo, na četrtem pa česanje in ličenje.

“Raztreseni vozniki predstavljajo visoko tveganje za nastanek prometne nesreče, saj niso osredotočeni na dogajanje na cesti ali ob njej,” poudarjajo na agenciji, ki so pred petimi leti izvedli nevroznanstveni poskus. Ta je pokazal, da so voznikovi možgani ob telefoniranju med vožnjo bistveno bolj obremenjeni, da njihove oči cesto gledajo, vendar je možgani zaradi drugih motenj ne vidijo.

Agencija za varnost prometa

“Ko ste v prometu, se osredotočite na cesto, ne zaradi strahu pred globo, temveč zaradi svoje varnosti in varnosti drugih.”

Povprečno ukvarjanje s telefonom v avtu traja pet sekund, ob taki vožnji na slepo pa pri hitrosti 50 na uro prevozimo več kot 70 metrov.

“Če morate telefon res nujno uporabiti med vožnjo, se ustavite na primernem mestu in nadaljujte vožnjo šele po koncu pogovora,” svetujejo na policiji in agenciji. Vožnja s telefonom v rokah ali na ušesu nas lahko stane 250 evrov kazni in treh kazenskih točk, na kolesu, skiroju in ostalih lahkih motornih vozil pa 120 evrov.

“Plačilo kazni je pravzaprav še najmanjša škoda, ki jo lahko udeleženci v prometu utrpijo zaradi uporabe telefona med vožnjo. Ko ste v prometu, se osredotočite na cesto, ne zaradi strahu pred globo, temveč zaradi svoje varnosti in varnosti drugih. Kot pravi slogan akcije: za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!” poudarjajo na agenciji za varnost prometa.


Najbolj brano