Slovenija

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?

Ljubljana, 10. 11. 2023 16.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnika povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Predlog interventnega zakona, ki ga je neuradno pridobila STA, predvideva vnovično uvedbo daljšega obdobja izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca. DZ je januarja lani potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki sta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, skrajšali s 30 delovnih dni na 20 za posamezno odsotnost z dela in na največ 80 dni v koledarskem letu.

Obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, naj bi se podaljšalo na 30 delovnih dni.
Obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, naj bi se podaljšalo na 30 delovnih dni. FOTO: Aljoša Kravanja

Kot navaja predlog zakona, so se zaradi skrajšanja obdobja prejemanja nadomestila v breme delodajalcev stroški za zdravstveno blagajno povečali za več kot 70 milijonov evrov na leto. Ob uveljavitvi zakonskega predloga bi se tako obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, vnovič podaljšalo na 30 delovnih dni za posamezno odsotnost. Ta ukrep bi omogočil zagotovitev stabilizacije zdravstvene blagajne, navaja zakon.

Predstavniki gospodarstva so sicer že pred časom izrazili ostro nasprotovanje možnosti vnovične uvedbe daljšega obdobja odsotnosti v breme delodajalca.

Pri določitvi višine največjega mogočega nadomestila, ki bo določen v višini 2,5-kratnika povprečne bruto plače, se uporabi podatek zadnje znane poprečne bruto plače v Sloveniji za preteklo leto. Če ta podatek še ni znan, pa se uporabi zadnja znana povprečna bruto plača za predpreteklo leto, predvideva predlog zakona.

Plačevanje izbranih zdravstvenih storitev na podlagi zakona prejšnjega ministra le še do konca leta

Interventni zakon, ki je bil sprejet v času prejšnjega ministra Danijela Bešiča Loredana, je omogočil plačilo vseh opravljenih storitev v javni zdravstveni mreži. Ker ukrep ni prinesel želenih učinkov, je vlada predlagala spremembe interventnega zakona, ki so bile v DZ sprejete poleti. Te so prinesle plačevanje po realizaciji za le določene zdravstvene storitve.

Tudi ta ukrep ne prinaša pričakovanih učinkov na skrajševanje čakalnih vrst oziroma obvladovanje števila čakajočih na izbrane vrste zdravstvenih storitev, piše v predlogu novega interventnega zakona, ki ob tem predvideva krajšanje ukrepa plačevanja po realizaciji z 31. decembra 2024 na konec letošnjega leta.

Zdravstveno ministrstvo pod vodstvom Prevolnik Ruplove naj bi deležnikom sporočilo, da imajo za pripombe le en dan časa.
Zdravstveno ministrstvo pod vodstvom Prevolnik Ruplove naj bi deležnikom sporočilo, da imajo za pripombe le en dan časa. FOTO: Aljoša Kravanja

Bodo pa po realizaciji po predlogu še naprej plačevali vse opravljene storitve v vrstah zdravstvenih dejavnosti, ki jih bodo določili v splošnem dogovoru za prihodnje leto oziroma v uredbi o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za prihodnje leto. Gre torej za nekakšen prenos ukrepa iz zakona v splošni dogovor, pri čemer je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel v pogovoru za STA napovedala, da bo ukrep, zajet v splošnem dogovoru, kompleksnejši in bolj usmerjen.

Za vse zdravnike predvideno nujno vključevanje v dežurno službo, ob naravnih nesrečah za zdravstvene delavce prepoved dopusta

V primeru naravnih in drugih nesreč predlog zakona ob aktivaciji načrta zaščite in reševanja do stabilizacije razmer predvideva prepoved izrabe letnega dopusta za zdravstvene delavce in sodelavce, ki delujejo v javni zdravstveni mreži.

Prav tako predlog predvideva obveznost vključevanja v program zagotavljanja dežurne zdravniške službe in neprekinjene nujne medicinske pomoči ne le za zdravnike s primarne zdravstvene ravni in koncesionarje, pač pa po novem za vse zdravnike. Gre za predlog strateškega sveta za zdravstvo, navaja zakonski predlog.

Zaradi zagotavljanja neprekinjene zdravstvene oskrbe ob tem predvideva tudi avtomatsko podaljšanje koncesij v zdravstvu, in sicer za pet in ne več dve leti.

Predlog predvideva obveznost dežurne zdravniške službe za vse zdravnike.
Predlog predvideva obveznost dežurne zdravniške službe za vse zdravnike. FOTO: Damjan Žibert

Zadržanje pravice do zdravstvenih storitev

Po predlogu zakona bi se pravice do zdravstvenih storitev iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja zadržale zavarovancem, ko bi znesek posameznikovih neporavnanih obveznosti plačevanja prispevkov presegel osem odstotkov povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji za preteklo leto. V času zadržanja pravic bi lahko zavarovanci uveljavljali le pravico do brezplačne nujne medicinske pomoči in nujnega zdravljenja.

Za podajo pripomb le en dan

V predlogu interventnega zakona je predvidena obravnava v DZ po nujnem postopku. Predlog je sicer ministrstvo za zdravje po neuradnih informacijah STA v četrtek popoldne poslalo nekaterim deležnikom - med njimi Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje, Zdravniški zbornici Slovenije, Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije, Lekarniški Zbornici Slovenije, Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, Sindikatu zdravstva in socialnega varstva, Sindikatu zdravstva Slovenije, Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije, Združenju delodajalcev Slovenije in nekaterim drugim.

Ob tem so v dopisu zapisali, da poslabšane razmere v zdravstvu in delno slabo delovanje nekaterih podsistemov zahtevajo takojšnje ukrepanje in zagotovitev nujnih temeljnih pogojev za učinkovito delovanje javnega zdravstvenega sistema. Zato so na ministrstvu pripravili interventni zakon.

Deležnike, ki so jim posredovali zakon, so prosili za oddajo pripomb do konca današnjega dne. Več deležnikov je izrazilo ogorčenje nad tako kratkim, zgolj enodnevnim rokom. Odgovore ministrstva o tem, zakaj tako kratek rok, pa STA še čaka.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (38)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Boris Leljak
11. 11. 2023 15.54
+1
Ali bo v primeru naravnih nesreč tudi premier moral ostati v državi in ne oditi v, npr. DUBAJ?
okram123
10. 11. 2023 21.51
Bil sem vo bolnišnici 2 dni nazaj... priznam da delajo! Ampak je 70% lenuhov iz bivše juge. Vzgoja otrok migrantov 90/80 letih se danes pozna vec kot očitno.
O.F.
10. 11. 2023 21.29
-3
A ni SDS lepil plakate po Sloveniji, da bodo v zdravstvu naredili red?
okram123
10. 11. 2023 21.51
-1
slovenec20
10. 11. 2023 21.15
+8
Tukaj je tako veliko težav, da je lahko moj komentar dolg 10 strani. Prisiliti nekoga v nekaj ne gre. Zdravnik vsake specialnosti pač ne more opravljati vsakega dežurstva. Tako kot travmatolog ne zna opraviti specialističnega ORL pregleda, ginekolog ne more zdraviti nujnih oftalmoloških stanj. Kadra je enostavno PREMALO, s prekomernimi delovnimi obremenitvami. V prvi fazi vso zdravstveno osebje želi izboljšanje delovnih pogojev in ne višjih plač. Izgorelosti se ne da kompenzirati z višjo urno postavko. Če želite, da vas v dopoldanski ambulanti pregleda zdravnik po 12 urnem dežurstvu, ko obstaja nekajkrat večja verjetnost napake … Druga zadeva. Prisiliti nekoga v nekaj v državi, ki ima zakone in ustavo ne gre. Naj potem velja enako za vse poklice. Naj sodniki delajo vikende in pišejo sodbe v razumnem času. Naj šolniki popravijo teste v 2 delovnih dneh itd. Konec koncev, smo čisto vsak kader, od avtomehanikov do frizerjev (ne samo zdravnikov, kot se rado ponavlja) v Sloveniji, prav tako izšolali davkoplačevalci. Taka komunikacija z zdravniki in ostalim zdravstvenim osebjem ter postavljanje nekih ultimatov, bo vodila v propad javnega zdravstvenega sistema. Če želiš kader imeti ga moraš v prvi fazi spoštovati! Zelo nepopularno mnenje, a naliti si moramo čistega vina. Ljudje nimajo vpogleda v naš zdravstven sistem, ne razumejo njegovega delovanja, kar jim ni za zameriti, ker so ga zavarovalniška (ZZZS) pravila naredila prekompliciranega.
Boris Leljak
11. 11. 2023 15.52
Victoria13
10. 11. 2023 20.55
+2
Glede višine bolniške končno omejitve!
ceta69
10. 11. 2023 20.42
+2
moderatorji zakaj ne pišete kako je z bolniško v avstriji,nemčiji italiji,me zanima če to naše javno zravstvo sploh vedo ne pa da kar za plače jambrajo.......
Nebodijetreba
10. 11. 2023 20.27
+8
Kaj če bi poskušali ugotoviti vzrok, zakaj 60.000 pacientov v osmih mesecih v UKC Lj. ni prišlo na pregled/poseg. Kakšna bi šele bila številka za vse sl. zdr. ustanove? Pa ne mi reči, da se z malo truda delo ne more organizirati tako, da ne bo izpadov! Koliko pacientov bi lahko rešili na ta račun. Seveda, zdravstvu to paše. Zakaj bi klicali paciente in polnili luknje, plačano tako ali tako dobijo. Zakaj ministrstvo ta problem zanemarja? Se kdo boji izsledkov? Nujno se je treba tega lotiti in vsakdo naj nosi svojo odgovornost, tudi pacienti, ki s svojim početjem jemljejo pravico drugim.
konstruktor
10. 11. 2023 19.51
+5
Kolk evrov bo pa za tole šlo??
Koronska kletna podgana
10. 11. 2023 19.17
+15
Prostovoljna odločitev za ta poklic. Torej delajte. Sam kasiral bi...
kakorkoliže
10. 11. 2023 19.07
+35
Dost imamo mi teh vaših reform. Z vsako novo reformo nam je življenje težje in dražje namesto, da bi z razvojem tehnologije delali manj in si privoščili več.
Julijann
10. 11. 2023 18.55
+13
Dajte si dopovedati. Ni več čas le za javno zdravstvo,oz.državno. Ljudem je vseeno kam gredo pokazat npr.kako čudno znamenje na koži, želijo le čimprej dobiti informacijo, je nevarno ali ni.
devote
10. 11. 2023 19.09
+3
vse je res, kar si navedel, sam privat zdravstvo ti tega ni zmozno povedat.. izrezujejo bradavice, kaj vec pa od njih ni mogoce pricakovati. vrata zaprejo v petek ob 13h.. naprej se pa slikaj po njihovo
jung
10. 11. 2023 18.53
+13
Firme bomo zaprli, pa naj nas država fiinancira, kot razne prišleke in lenuhe.
misekmali
10. 11. 2023 18.36
+32
Plača zdravnika bi morala biti v enakem razmerju z BDP države, kot jo imajo zdravniki v EU. Tam ni nikakršnih dodatkov k osnovni plači. V Sloveniji pa izbrani zdravniki tudi po 10x presežejo povprečno plačo.
Antena
10. 11. 2023 18.36
+0
Samo, da kihnes pa ze dobis 10 dni bolovanja. Doktorji tudi v tem pretiravajo
komarec
10. 11. 2023 18.22
+9
Če jim kaka operacija uspe se jim poje hvalnica, kot da ne bi imeli že dovolj visoke plače. Pa to je isto kot če uspe vodovodarju priviti pipo ne da bi puščala voda.
Aleš66
10. 11. 2023 18.42
-10
Bravo! Potem pa kar do vodovodarja, ko boš bolan. Pa še malo v osnovno šolo, da se naučiš pisati, modrijan.
slayer2
10. 11. 2023 19.38
+10
Ti pa do kirurga,da ti bo cevi popravil,ko ti bo vse zalilo!!!
matko74
10. 11. 2023 18.10
+25
Naj gre vsa javna uprava in dohtarji privat, potem bodo pa videli kako je, če si plačan od učinka ne od delovniga časa v službi, ki se nekaterim zelo vleče, ker se morajo skrivati, da jih nihče ne najde. Res pa je, da so določeni izzveti, ker res garajo, sestre in dohtarji na urgenci, ostalo pa, ne bom komentiral
Fluxx
10. 11. 2023 17.55
+2
roten
10. 11. 2023 17.51
+12
Prvo ZPIZ raztrgajte
the kop
10. 11. 2023 17.48
-8
sedaj bodo pa res vsi zdravniki prenehaliz delo! Dober ga biksa tale vlada!!
komarec
10. 11. 2023 18.23
+10
tron3
10. 11. 2023 17.41
+10
Ta ministrica pa dobro dela, s temi predlogi bo sesula javno zdravstvo, ker zdravniki bodo odšli privat, pa koncesije bodo dobili, pod kakšno drugo ministrico/ministrom Vi pa boste še vedno čakali in čakali in mogoče britaf pričakali, vendar boste morali plačati vsak mesec zdravstveno zavarovanje, da se bodo koncesionarji mastili!!!
Bombardirc1
10. 11. 2023 18.59
+18
Kam bodo odšli? Za samostojno ordinacijo so prezeleni, da bi pa igrali privatnike v javnih ustanovah jih pa ne rabimo.
ceta69
10. 11. 2023 20.43
+4
kar naj gredo privat in to brez koncesije...............