J. B. | 13. 11. 2022, 07:00

Preverite, zakaj bi morali temeljito premisliti, če kupujete nepremičnino in za to potrebujete pomoč banke

Profimedia/fotomontaža

Kako do svojega stanovanja, kako do svoje hiše? Če potrebujete pomoč banke, potem je odgovor žal preprost: zelo težko.

Da živimo v negotovih časih, ni daleč od resnice. Vse se draži, stroški gredo v nebo. Ljudje vedno bolj pazijo na vsak evro v svoji denarnici, ob tem pa je najhuje, da ne vemo, kaj vse nas še čaka. Strokovnjaki napovedujejo, da bi Slovenijo že naslednje leto lahko doletela recesija, splošna upočasnitev gospodarske dejavnosti bo še toliko bolj negativno vplivala na naša življenja.

Preživeti iz meseca v mesec je žal življenjsko vodilo številnih slovenskih družin, srečni pa so lahko tisti, ki jim vsaj za streho nad glavo ni treba skrbeti.

Žal je v Sloveniji ogromno takšnih, ki že vrsto let neuspešno rešujejo svoje stanovanjsko vprašanje. In zdi se, da bo lasten bivalni prostor še nekaj časa za mnoge preprosto nekaj nedosegljivega.

Krivulja je skoraj navpična

Ne samo zaradi stroškov, ki strmo naraščajo, marveč tudi zaradi dejstva, da smo zadnjih nekaj mesecev priča drastični rasti medbančne referenčne obrestne mere euribor. Ali povedano drugače: stroški najema kredita so šli v nekaj mesecih v nebo. 

Profimedia

Če so bili še januarja po poročanju Žurnala stroški povprečnega stanovanjskega kredita 21.000 evrov, zdaj znašajo celo 45.000 evrov! Toda rast euriborja ne vpliva le na tiste, ki šele najemajo kredita, marveč tudi tiste, ki kredit s spremenljivo obrestno mero že odplačujejo

"Julija ste kredit za 80.000 evrov za 20 let s spremenljivo obrestno mero preplačali za najmanj 12.500 evrov in za največ 22.200 evrov. V začetku novembra je najugodnejše preplačilo 27.500 evrov, najmanj ugodno pa 35.600 evrov. Če primerjamo najugodnejši ponudbi v razmiku štirih mesecev, razlika znaša skoraj deset tisoč evrov. Pri Unicredit banki, ki je tako julija kot tudi novembra ponujala najugodnejši navedeni kredit in pribitka v tem času ni povišala, se je mesečni obrok le na račun Euriborja zvišal s 372 na 444 evrov – razlika znaša dobrih 70 evrov," opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) in dodajajo: "Za kreditojemalce je skrb vzbujajoča ne le trenutna visoka vrednost, temveč tudi in predvsem hitrost naraščanja – krivulja je skoraj navpična. Glede na visoko inflacijo, ki jo evropska centralna banka skuša obrzdati, pričakujemo tudi nadaljnja povišanja euriborja in s tem kreditnih obrokov."

Fiksna obrestna mera

Kar zadeva pogoje najema kredita s fiksno obrestno mero, so bili še pred meseci sila ugodni, zdaj temu ni več tako. Na začetku leta se je fiksna obrestna mera vrtela med 1,9 in 2,4 odstotka, zdaj niha že od 3,25 in 4,4 odstoka. V praksi to pomeni, da je zdaj mesečna anuiteta za isti znesek neprimerno višja, kot je bila na začetku leta

Profimedia

"Fiksne obrestne mere so banke povišale bistveno bolj od spremenljivih. Če je julija povprečna fiksna obrestna mera za omenjeni kredit znašala 2,8 odstotka, je do novembra narasla za skoraj odstotno točko in znaša 3,7 odstotka. Julija je najnižje preplačilo znašalo 22.600 evrov, najvišje pa 27.200 evrov. Trenutno preplačilo glede na podatke informativnih izračunov na spletnih mestih bank in hranilnica ni manjše od 29.600 evrov, najvišje pa znaša 37.000 evrov," je pojasnila ZPS.

Če so bili še nedolgo tega zelo dobri časi za najem kredita s fiksno obrestno mero, to zdaj zagotovo ni več tako.

ZPS vsem tistim, ki se naštetemu navkljub spogledujejo z najemom stanovanjskega kredita, vseeno svetuje fiksno obrestno mero, saj je po njenem mnenju ne glede na vse manj tvegana.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ