Slovenija

Inšpektorji izrekli globe za več kot 27.000 evrov

Martina Lebar, 17.11.21 ob 12:54

Epidemiološko stanje ostaja še vedno resno. Vsak dan preteklega tedna je bilo zabeleženih več tisoč potrjenih primerov. Za izboljšanje stanja izvajajo inšpektorji nadzor na upoštevanjem ukrepov.

Inšpektorji izrekli globe za več kot 27.000 evrov

V sklopu novinarske konference o aktualnem stanju glede covida-19 so se govorci dotaknili tako števila okuženih in stanja v bolnišnicah, kot tudi dela inšpektorjev na terenu.

Kot kaže se epidemija še ne umirja. Maja Bratuša, govorka vlade za covid-19, je opozorila, da je bilo v zadnjem tednu vsak dan povprečno potrjenih preko 3.000 novih okužb, 14-dnevna incidenca pa je presegla 2.000, in sicer znaša 2.193.

Število hospitaliziranih, Foto: Twitter, Vlada RS

Stanje v bolnišnicah je vedno slabše. Kot je dejala vladna govorka: “Razmere v bolnišnicah so žal še slabše kot so bile včeraj in to kljub temu, da je bilo iz bolnišnic včeraj odpuščenih 87 pacientov. Na navadnih oddelkih je zasedenih že 844 postelj, na intenzivni terapiji pa 251.” Na oddelkih intenzivne terapije je 80 odstotkov pacientov necepljenih. Polno cepljenih je v državi trenutno 64 odstotkov oseb starejših od 18 let oziroma 74 odstotkov oseb starejših od 50 let.

Ob manjši kršitvi izrečena le opozorila

Znani so podatki, da so inšpekcijski organi nadzirali okoli 5.900 objektov in 25.000 oseb. Po besedah Deane Potza iz zdravstvenega inšpektorata so bila ob manjših prekrških izrečena opozorila; opozorilo namreč šteje kot zadosten ukrep in prekrškovnega postopka ni potrebno izvesti.

Neskladnosti glede pogoja PCT so bila najpogostejša v gostinstvu in trgovinah. “Ponovno apeliramo k odgovornemu dejanju potrošnikov in ponudnikov,” je poudarila Deana Potza iz zdravstvenega inšpektorata. Ugotovljenih je bilo tudi 14 kršitev karantene, kar je po besedah Potze zaskrbljujoče. Osebe, ki so kršile karanteno, so dobile obvestilo v nabiralnik in imajo pravico podati izjavo, zakaj jih ni bilo doma. Globe še niso bile izrečene, postopek pa je v teku.

“Morda bi morali večkrat pomisliti na to, da za dnevno objavljenimi številkami stojijo ljudje. Vsi, ki predpisov odkrito ne spoštujejo, prispevajo k slabšanju razmer. Vsi ukrepi za preprečevanje širjenja virusa so namenjeni zavarovanju zdravja in življenja ljudi,” je ob koncu svojega govora opozorila Potza.

Stanje na terenu se izboljšuje

Marjan Maček, vodja sektorja za finančni nadzor na FURS, je ob tem poudaril, da so v sklopu inšpekcijskih nadzorov praviloma le opozarjali na nepravilnosti, vendar so kar hitro ugotovili, da nadzori niso dosegli namena. “Zato smo nadzor še intenzivirali in tudi stopnjevali naše ukrepe.”

Tako nadzore nad izvajanjem ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije na terenu trenutno izvaja skupaj 205 inšpektorjev, in sicer v rednem delovnem času, kot tudi s prerazporeditvijo delovnega časa popoldan, zvečer in med vikendi.

Od 8. do 15. novembra so inšpektorji FURS-a na terenu opravili kar 1.281 nadzorov, pri čemer so ugotovili 245 nepravilnosti in sicer 218 na področju ne-izpolnjevanja PCT pogojev in 27 na področju ne-nošenja mask. Za ugotovljene nepravilnosti so izdali 10 plačilnih nalogov s skupno višino globe 27.200 evrov. Izrečenih je bilo 234 opozoril. Od 245 zaznanih nepravilnosti je bilo 192 ugotovljenih pri zavezancih, ki opravljajo dejavnost gostinstva. V tem tednu je bila izrečena ena ustna odločba o prepovedi opravljanja dejavnosti do odprave nepravilnosti. Ukrep je bil izrečen zavezancu na področju gostinstva, ki mu je bilo predhodno že izrečeno opozorilo.

Maček ugotavlja že prve pozitivne učinke poostrenih nadzorov, saj je v zadnjem tednu glede na teden prej v povprečju ugotovljen manjši delež nepravilnosti. “Vsi se moramo namreč zavedati, da izpolnjevanje PCT pogoja pomeni, da bo lahko gospodarstvo poslovalo še naprej relativno nemoteno in da na koncu s spoštovanjem PCT pogoja dejansko rešujemo tudi življenja,” je na koncu opozoril Maček.