Agro Podjetnik

Gotovi obroki s sledljivostjo sestavin do izvora

Namenjeni so vsem, ki bi radi jedli zdravo in lokalno pridelano, manj mesa in več rastlinske hrane
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
29.11.2022 10:00
Dopolnjeno: 12.12.2022 10:44
Čas branja: 3 min
Gotovi obroki s sledljivostjo sestavin do izvora
"Najpozneje na začetku prihodnjega leta bomo prodajo razširili v osrednjo Slovenijo, pozneje pa na vso državo. Spogledujemo se tudi z idejo, da bi razširili Jeej! tudi v tujino,« pravi Aljoša Huber (drugi z leve). Ob njem so preostali člani zadruge Via Vitae Klemen Lukman (skrajno levo), Rok Zebec (drugi z desne) in Dejan Damiš (skrajno desno). Foto: Arhiv Zadruge Via Vitae

Novoustanovljena zadruga Via Vitae iz Maribora ponuja gotove jedi vsem, ki bi se radi bolj trajnostno prehranjevali, meso pa nadomestili z rastlinskimi beljakovinami. Po lokalno pridelane sestavine gredo na kmetije, jedi brez konzervansov in umetnih dodatkov ponujajo v vračljivih steklenih kozarcih, rok trajanja je od enega do tri mesece.

»Jeej! se imenuje naša blagovna znamka gotovih polnovrednih rastlinskih obrokov v steklenem kozarcu, ki jih ponujamo od konca januarja letos. Vsak obrok stane 6,9 evra,« pravi Aljoša Huber, vodja prodaje in trženja. V ekipi so še Klemen Lukman, ki vodi proizvodnjo, finance, razvoj in je uradni predsednik zadruge, jedi ustvarja in pripravlja chef Rok Zebec, Dejan Damiš pa skrbi za kreativo, grafično oblikovanje in razvoj uporabniške izkušnje.

Pripravljene jedi iz lokalno pridelane zelenjave

Trenutno ponujajo pet jedi. Bolonjsko omako Boljeneze in ričet Ričet Gir v rastlinski preobleki, kislo repo z ajdovimi falafli Repate, njoke v omaki z jurčki Jurček in po novem tudi joto s kislim zeljem in krompirjevimi cmoki s fižolom. Novembra so se do naslednje sezone paprik poslovili od čuftov iz pireja in fižola v omaki iz paprike Nefilana paprika. »Do konca septembra smo ponujali tudi tri vrste nasitnih gurmanskih solat, ki smo jih umaknili iz prodaje predvsem zaradi potrebe po dodatnih raziskavah trga ter optimiziranja proizvodnih in dobavnih procesov. Roki uporabe so bili namreč kratki, do enega tedna. Preostale kuhane jedi je treba porabiti v najmanj enem in največ treh mesecih. Nekateri jih kupujejo za zalogo in hranijo v hladilniku,« dodaja Huber. Želijo se čim bolj približati željam in potrebam kupcev, zato ponudbo širijo in prilagajajo.

S QR-kodo preverite pridelovalce

V čim večjem obsegu nabavljajo ekološko in integrirano pridelano zelenjavo od lokalnih pridelovalcev, proizvajalcev in trgovinic. Lokalna in sonaravna pridelava pomeni krajši transport z manjšimi izpusti toplogrednih plinov ter zaščito tal, vode in zraka pred škodljivimi kemikalijami in degradacijo tal. »S tem zagotavljamo visokokakovostne jedi, hkrati ščitimo okolje in podpiramo lokalno gospodarstvo. Naši obroki so sledljivi do vira sestavin, vsak obrok ima edinstveno QR-kodo, ki jo skenirate s telefonom in na interaktivnem zemljevidu se prikažejo ime in lokacija kmetije ter njen način kmetovanja,« razlaga.

»Večino sestavin za polnovredne jedi kupimo prek zadruge Dobrina, ki povezuje veliko kmetij iz okolice Maribora, in prek lokalnih pridelovalcev z osrednje mariborske tržnice. Med našimi stalnimi dobavitelji so ekološki mlin Mlinarček, ekološke kmetije Valentan, Marn in Vrbnjak, pridelovalec kisa Simonič, šampinjoni Krevh, kmetije Kuzma, Horvat, Čuček – Titan, Skok, oljarna Petovar …« našteva Aljoša Huber.

Prodajo širijo iz Podravja v osrednjo Slovenijo

Njihove jedi so naprodaj v Mariboru v restavraciji Bro'sis in izbranih trgovinah z zdravo hrano ter z dostavo prek Wolta. So tudi v trgovinah za zdravo življenje Avena na Ptuju in v Ljutomeru. Pri naročilu večje količine prek njihove spletne strani poskrbijo tudi za prevzem ali dostavo v Mariboru. »Še letos ali najpozneje v začetku novega leta bomo prodajo razširili v osrednjo Slovenijo, pozneje pa na vso državo. Spogledujemo se tudi z idejo, da bi razširili Jeej! tudi v tujino,« napoveduje Aljoša Huber.

Med njihovimi kupci prevladujejo vegani, vegetarijanci in fleksitarijanci, ki jedo večinoma rastlinsko hrano in manj mesa, ter ljudje z avtoimunskimi boleznimi in alergijami. »Radi bi spodbudili čim več ljudi, da bi jedli manj mesa in več rastlinske hrane. Čim širšemu krogu želimo ponuditi okusno, zdravo, priročno in trajnostno prehransko rešitev za 21. stoletje,« dodaja Huber.

Prehranjevanje z manjšim okoljskim odtisom

Omenja, da »lokalno pridelana hrana rastlinskega izvora blagodejno vpliva na zdravje in dobro počutje ljudi ter na okolje in živali«. »Manj mesne hrane zmanjšuje izpuste toplogrednih plinov, krčenje gozdov, izgubo biotske pestrosti, degradacijo kmetijske prsti in drugih povezanih težav, ki so predvsem posledica množične živinoreje in poljedelstva,« dodaja. Ljudje so večinoma prezaposleni, da bi vsak dan poskrbeli za zdrave obroke.

»Velik del ideje za zagon polnovrednih rastlinskih obrokov Jeej! sloni tudi na zavedanju, da želimo del rešitve svetovne krize na prehranskem področju. Z našimi obroki pomagamo ohranjati ali regenerirati vsaj tri do šest organskih snovi v prsti tako, da izbiramo sestavine z lokalnih kmetij. Po svetu je degradiranih 52 odstotkov kmetijskih tal, ki vsebujejo premalo hranilnih organskih snovi. Degradacija tal lahko pripelje do pomanjkanja hrane in vode, izgube rastlinske pestrosti, konfliktov in migracij. Z rastlinskimi obroki pomagamo zmanjšati izpuste toplogrednih plinov. Prav tako zmanjšujemo količino zavržene hrane, saj s pasterizacijo podaljšujemo rok uporabe. S stoodstotno reciklabilnostjo ali vnovično uporabo steklenih kozarcev in aluminijastih pokrovov tudi zmanjšujemo količino odpadne embalaže. Vse to lahko dosežemo s prehranjevanjem, kakršnega ponujamo,« za konec pravi Aljoša Huber.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«