Drugi športi

Tyra Barada po srebru osvojila še zlato na evropskih igrah v kikboksu

Krakov, 02. 07. 2023 14.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenska tekmovalka v kikboksu, 18-letna Tyra Barada, je osvojila zlato kolajno na evropskih igrah v lahkem kontaktu v kategoriji do 50 kg. V finalu v Myslenicah je premagala Bolgarko Kristino Nikolova s 3:0. Pred tem je Baradova že osvojila srebro v boju na točke.

Tyra Barada je bila edina na tekmovanju v kikboksu, ki si je priborila dva finalna boja, čeprav je bila najmlajša. Zlato je osvojila v svojem drugem finalu.

V prvi rundi je bila Tyra Barada prepričljivo boljša po ocenah vseh treh sodnikov. Še večja je bila razlika v točkah v drugi rundi, v kateri sta si borki izmenjali nekaj močnih udarcev. Po minuti in pol tretje runde so v tehničnem premoru oskrbeli krvavitev Baradovi, ki pa je odločno nadaljevala in na koncu ubranila zmago.

Taya Barada
Taya Barada FOTO: KICKBOXING ZVEZA SLOVENIJE

Po njej se je znašla v objemu z očetom Tomažem Barado, ki je bil med borbo na mestu trenerjev ob tatamiju. Nedolgo zatem je sledila podelitev medalj in med igranjem slovenske himne so jo tako kot dopoldne oblile solze, le da so bile to tokrat solze sreče.

"To sta dva moja najboljša občutka v življenju doslej. Z očetom si v objemu nisva izmenjala besed, čista tišina je bila, objem, občutek topline in varnosti. Na zmagovalnem odru pa sem le uživala v svojem trenutku, v himni, ponosna nase in na to, da predstavljam Slovenijo," je občutke opisala Barada.

Mariborčanka bo po končani gimnaziji odšla na mariborsko fakulteto, da postane poklicna trenerka. Seveda pa je pred tem, kot je dejala, še veliko let tekmovanj. Sredi popoldneva je imela zadnji nastop na tretjih evropskih igrah, ki pa je bil veliko težji, kot je pričakovala.

"Bolgarka je tokrat prikazala zelo dober nastop, boljši kot na prejšnjih borbah, in se je tudi dobro pripravila name. V tretji rundi je bilo najtežje, trda, krvava runda je bila. Tudi kri mi je tekla iz nosa. A sem ubranila zlato," je strnila drugi finalni obračun Barada.

Dve uri in pol pred tem je osvojila srebrno medaljo. V boju na točke jo je v finalu s 17:6 premagala Italijanka Federica Trovalusca. "Velik pritisk je, da sem v dveh finalih. Velik korak sem že naredila in sem zelo ponosna nase, saj sem najmlajša med vsemi tukaj v kikboksu," je pojasnila Barada.

V svojem prvem finalu na igrah je 18-letna Barada že v prvi rundi hitro zaostala za osem let starejšo Italijanko. Po prvi rundi je Trovalusca vodila z 8:3, po drugi pa že s 13:6. Dvoboj je dobila predčasno še pred iztekom tretje runde z zadnjo točko za 17:6.

Trovalusca, svetovna in evropska prvakinja, je Barado premagala že na prejšnjem EP in je prva na svetovni lestvici.

"Imela sem velika pričakovanja, saj si vedno na tekmovanjih želim osvojiti zlato medaljo. Vedno ciljam na zmago. A sem vedela, da je Italijanka veliko bolj izkušena in boljša od mene. Sama ne treniram veliko boja na točke, to je moja druga disciplina in sem prišla v njej zelo daleč," je po prvi podelitvi odličij, na kateri je danes sodelovala, povedala Barada.

Urška Gazvoda srebrna

Urška Gazvoda je v finalu v lahkem kontaktu do 60 kg osvojila srebrno medaljo na evropskih igrah. V finalu v Myslenicah jo je po točkah z 2:1 ugnala Italijanka Luna Mendy.

Mendy je bila po sodniških odločitvah nekaj boljša od Gazvode v prvi rundi ter z nekaj večjo prednostjo v drugi. V tretji pa je zmaga nihala enkrat na eno, drugič pa na drugo stran, a je na koncu sodnik v ringu dvignil roko italijanski borki.

Tina Baloh bo slovenske barve branila še v finalu na točke v kategoriji do 70 kg, pomerila se bo z Italijanko Domenico Angelino.

Pred tem je Tyra Barada v kategoriji do 50 kg osvojila zlato v lahkem kontaktu in srebrno medaljo v boju na točke.