Ljudmila Novak: »Če nekdo stokrat pove, da sem ...

STA
1 01.03.2023 19:36:22

Zlato na veliki skakalnici v roke velikemu presenečenju! Slovenke pa ...

alesfevzer.com
Kanadčanka Alexandria Loutitt (264,4 točke) je dobitnica zlate kolajne na tekmi smučarskih skakalk na veliki napravi na svetovnem prvenstvu v Planici.

Srebro je osvojila Norvežanka Maren Lundby (254), bron pa Nemka Katharina Althaus (245,9 točke). Slovenke so zaostale za visokimi pričakovanji, najvišje pa je bila Ema Klinec na sedmem mestu.

Klinec in Nika Križnar sta blesteli predvsem na torkovem treningu in bili vseskozi med najboljšimi. Na tekmi pa se v prvi seriji, v kateri so vladale precej spremenljive razmere, nista znašli. V drugo sta Križnar in Klinec napadli s 15. oz. 11. mesta in izboljšali svoji uvrstitvi.

Križnar je v finalu skočila 128,5 m in napredovala na deseto mesto. Klinec pa je s tretjo najboljšo oceno drugega skoka in 131,5 m pridobila štiri mesta. Maja Vtič (195,8) je v skočila 116,5 in 118 m ter zasedla končno 24. mesto.

V finale se ni uvrstila Nika Prevc, ki je bila 40.

Naslova svetovne prvakinje se je veselila Loutitt. Devetnajstletnica, sicer tudi letošnja mladinska svetovna prvakinja, je osvojila prvo skakalno kolajno za Kanado na SP in drugo na velikih tekmovanjih, potem ko je lani z mešano ekipo presenetljivo osvojila bron na olimpijskih igrah v Pekingu.

Srebrne kolajne se je razveselila Lundby, branilka naslovov s SP v Seefeldu 2019 in Oberstdorfu 2021 z velike skakalnice. Potem ko je začasno prekinila kariero, se je letos počasi vračala, najboljšo formo pa prikazala prav pod Poncami.

Za Althaus je bila to še četrta kolajna na letošnjem SP. Pred tem je bila trikrat zlata, in sicer na posamični, ekipni in mešani tekmi na srednji skakalnici.

Na veliki skakalnici bodo v četrtek ob 17.30 v kvalifikacijah za petkovo posamično tekmo skakali še moški. Slovenske barve bodo branili Anže Lanišek, Timi Zajc, Žiga Jelar in Domen Prevc. V soboto bo za konec skakalnega dela SP še moška ekipna tekma.