Vinales: Prva zmaga z Aprilio ni obsesija, le velika želja

Ljubljana, 16. 10. 2023 10.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Marko Juvan
4

Italijan Francesco Bagnaia, tudi aktualni prvak, je pobral največji del slave podaljšanega dirkaškega vikenda na veliki nagradi Indonezije. Italijan se je s šesto zmago v sezoni spet zavihtel na sam vrh, a se je z drugim mestom in z minimalnim zaostankom za dirkačem Ducatija izkazal tudi Aprilijin Maverick Vinales. Španec je na stezi v Mandaliki nekaj časa tudi vodil, a se je na koncu več kot razveselil tudi drugega mesta. Motociklistična sezona medtem brzi naprej. Naslednja preizkušnja bo že ta konec tedna v Avstraliji.

02:13

Na dirkališču Pertamina Mandalika International je Maverick Vinales pokazal izvrstno vožnjo, saj  je nekaj časa tudi "poveljeval" karavani, a v drugem delu dirke je bil s hitrejšim ritmom Francesco Bagnaia za Španca v resnici neulovljiv.

Naslednja dirka bo konec tedna v Avstraliji, pred to ima Francesco Bagnaia 346 točk, Jorge Martin sledi s 328, tretji je Marco Bezzecchi z 283. Do konca sezone bodo po Avstraliji še štiri dirke VN Tajske, Malezije, Katarja in Valencie.

Vinales se je hitro zadovoljil z drugim mestom, ki je dokaz, da lahko še vedno meša štrene najboljšim. Španec, ki je dirko s kar nekaj dogajanja (med drugim jo je končalo le 14 od 21 dirkačev) začel z drugega mesta, je bil s svojo predstavo tudi zadovoljen. "Dobro sem vozil, pazil na gume, ampak Bagnaia je bil hitrejši. Je pa to za nas vseeno dober rezultat," je dejal 26-letni nekdanji član Yamahine družine, ki v skupni razvrstitvi drži zelo solidno šesto mesto, zbral pa je 165 točk. "Azijska turneja je zelo naporna. Dirke si sledijo druga za drugo, zato sploh nimamo časa analizirati rezultatov, saj se moramo že pripravljati na naslednje prizorišče," je za Corriere Delo Sport opazil nekdanji svetovni prvak, ki pričakuje še kakšno dobro vest do konca sezone, ko je na sporedu še točno pet dirk. V pogovoru za italijanski športni časnik je natančno razložil dogajanje na stezi v Indoneziji.

Maverick Vinales
Maverick Vinales FOTO: AP

"Ducati je na startu švignil mimo. A to že poznamo, njihova startna hitrost je neverjetna. Zaradi tega nisem izgubil koncentracije, bil sem osredotočen na taktiko, ki smo jo pripravili. Kasneje je bil ritem na tekmi zares ubijalski in mislim, da je Jorge Martin plačal prav to in končal v pesku," je še "videl" Vinales, ki je kasneje upočasnil, saj se je zavedal, da je dirkalnik nas robu zmogljivosti ...

V razredu moto2 so vsa tri mesta na stopničkah zasedli Španci, Pedro Acosta, ki bi ob zmagah na naslednjih dveh dirkah že osvojil naslov prvaka, je zmagal pred Aronom Canetom in Ferminom Aldeguerjem. V razredu moto3 pa je slavil Brazilec Diogo Moreira pred Kolumbijcem Davidom Alonsom in Špancem Davidom Munozom.

"Imel sem težave z zadnjo pnevmatiko, ki pa niso od včeraj. Upočasnil sem namenoma in zavestno. V nasprotnem primeru bi končal v pesku," je priznal Vinales, ki se je v finišu s svojim nekdanjim klubskim kolegom Fabiem Quartararojem boril za drugo mesto. "Bilo je napeto. Vse do zadnjega kroga sem želel biti pameten in racionalen v dirkanju. Nisem privijal do konca, nato pa sem v zadnjem krogu dal vse od sebe in uspel mi je hiter krog. Na koncu sem si zaslužil to drugo mesto, ki je lepa spodbuda za naprej. Hvala ekipi," je še dodal Španec, ki nestrpno čaka na prvo zmago z Aprilio. "Prišla bo, ničesar ne smemo prehitevati. Verjamem, da bo še do konca sezone priložnost tudi za to, drugače pa v naslednji," je prepričan član Aprilijine družine, ki je na podelitev prišel oblečen v Batmana. "To je bila stava. Znotraj ekipe vlada zares odlično razpoloženje, smo kot ena družina. In takšne stvari se nato rodijo v sproščenem in pristnem razpoloženju. Mehanik v ekipi me je izzval, če si upam. Nisem imel ovir, vse skupaj je le plod našega odličnega razpoloženja v garaži," je pogovor za Corriere Dello Sport še dodal Maverick Vinales.

Naslednja dirka bo čez en teden v Avstraliji, pred to ima Bagnaia 346 točk, Martin sledi s 328, tretji je Italijan Marco Bezzecchi (Ducati) z 283, ki je danes do petega mesta prišel kljub zlomljeni ključnici. Do konca sezone bodo po Avstraliji še štiri dirke – VN Tajske, Malezije, Katarja in Valencie.