Promocija kulturnih in olimpijskih vrednot

Zveza ŠKL je lani jeseni uradno pridobila licenco, s katero je Slovenijo postala del filmske skupnosti 20 držav. Licenca velja za nadaljnjih deset let in zagotavlja ekskluzivno pravico do izvedbe festivala športnega filma pod okriljem FICTS pri nas. V Rogaški Slatini bo festival med 16. in 19. junijem.

Z leve so Peter Majerle, direktor festivala v Sloveniji, Franco 
Ascani, predsednik FICTS in član komisije MOK za kulturo in 
olimpijsko dediščino, Vojko Korošec, lastnik licence festivala v 
Sloveniji.
Z leve so Peter Majerle, direktor festivala v Sloveniji, Franco Ascani, predsednik FICTS in član komisije MOK za kulturo in olimpijsko dediščino, Vojko Korošec, lastnik licence festivala v Sloveniji. 

ROGAŠKA SLATINA > Mednarodni festival FICTS združuje 125 držav članic in poteka v 20 državah (Slovenija bo 21.) na petih celinah. Med mesti, ki že gostijo športni filmski festival, so Peking, Rio de Janeiro, New York, Barcelona, Milano, Rotterdam, Nica, Nagano, Cortina d'Ampezzo, Beograd ... Glavni partner festivala je Mednarodni olimpijski komite (MOK), predseduje pa mu Franco Ascani, član komisije MOK za kulturo in olimpijsko dediščino. Organizatorji in partnerji festivala v Sloveniji so poleg Zveze ŠKL še Olimpijski komite Slovenije, Slovenska turistična organizacija, Inštitut in akademija za multimedije in občina Rogaška Slatina. “V čast nam je, da bo naša občina junija gostili izjemen kulturni dogodek, ki pa ne bo le filmsko obarvan, ampak predvsem športen, igriv in interaktiven. S tem bomo tudi okrepili športno kulturo v lokalnem okolju,” meni župan Rogaške Slatine Branko Kidrič.

Na festivalu bodo v kulturnem centru predstavili približno 40 igranih in dokumentarnih filmov na temo športa in olimpizma, predstavili pa bodo tudi številne mednarodne filme iz celotne družine FICTS in tudi nekatere zmagovalni filmi preteklih festivalov. Ogled bo brezplačen, zmagovalni filmi festivala po posameznih kategorijah bodo predstavljeni na zaključnem festivalu FICTS v Milanu, najboljši v vseh kategorijah bo prejel prestižno nagrado grand prix.

Na povabilo strokovne žirije pod vodstvom umetniškega direktorja festivala Miroljuba Vučkovića, srbskega filmskega kritika in večkratnega člana žirij mednarodnih filmskih festivalov, tudi v Berlinu in v Cannesu, so se odzvali odlični režiserji z vsega sveta. Športni filmski festival tako prinaša več odmevnih mednarodnih naslovov, kot so One for All (filmski portret Madžara Árona Szilágyija, enega največjih sabljačev v zgodovini), Balandrau, Hell frozen Over (portret ledenega pekla v Pirenejih), On Your Marks (komični film o množični gimnastični predstavi v Pragi), Olga (švicarski celovečerni film o 15-letni ukrajinski telovadki, izgnani v Švico), Žućko (biografski film o jugoslovanski legendi košarke Radivoju Koraću), The Pygmalion effect (edinstven pogled v psihološki pojav, ki ga je uporabil Ante Kostelić, oče ter trener smučarskih šampionov Janice in Ivice Kostelića, Doggy Love (češki dokumentarec o dirki s pasjo vprego), Fahim (igrani film o osemletnem šahovskem čudežu, dečku Fahimu, v katerem je šahovskega mentorja zaigral francoski igralec Gérard Depardieu) in tudi slovenskih naslovov (Moj novi cilj, Kristjan, Strast do letenja …). Dokumentarnemu filmu 2017 bo sledila tudi podelitev nagrad nekaterim slovenskim legendam lige NBA za izredne dosežke v košarki in posledično prepoznavnost Slovenije v svetu.

Slovenija tako dobiva dogodek, na katerem lahko poleg mednarodnih športnih filmov predstavi svoje vrhunske športnike in seveda filmske ustvarjalce ter njihova neprecenljiva dela. Filmski festival bo promotor kulturnih in olimpijskih vrednot športa, kot so lojalnost, spoštovanje, prijateljstvo, zvestoba, bratstvo, čast, fair play ... V znamenju spoznavanja športnega duha in raziskovanja olimpizma bo festival obogaten tudi s športnimi dogodki za mlade, z razstavami in srečanji naših olimpijcev ter vrhunskih filmskih ustvarjalcev.


Najbolj brano