ne spreglejte je

Z zeleno se prečistimo, hujšamo in krepimo svoj imunski sistem

Mare Koren
20. 11. 2022, 12.09
Deli članek:

Razmeroma topel, a precej deževen november nam omogoča, da nekoliko dlje uživamo v zelenjavi z domačega vrta.

Profimedia
Redno uživanje zelene v času prehladov bo pripomoglo k hitrejšemu redčenju sluzi v dihalnih poteh.

Tokrat smo preverili, kako koristna je zelena. Rastlina z močnimi stebli in okusnimi gomolji. Ne spreglejte je!

Zeleno uvrščamo v družino kobulnic in velja za zelenjavo, pri kateri so uporabni in užitni vsi njeni deli. Stebelna ali belušna zelena ne naredi gomoljev, a je njeno steblo krepkejše, gomoljna zelena pa naredi okusne in aromatične gomolje, ki jih najpogosteje uporabljamo za juhe in omake. Poznamo tudi listno zeleno, ki jo prepoznamo predvsem po aromatičnih listih.

Vir vitaminov

Zeleno so poznala že stara ljudstva, Egipčani, Rimljani in tudi Grki. Slednji so jo opevali kot sveto rastlino in jo uporabljali predvsem kot afrodiziak. Nepogrešljiva je bila po bučnih zabavah in praznikih, saj so verjeli, da zdravi alkoholnega mačka, vsekakor pa drži, da vsebuje številne vitamine. Med njimi kraljujejo vitamini B-kompleksa, ki so nepogrešljivi pri varovanju našega živčnega sistema, vsebuje tudi precejšnjo količino vitaminov C in E.

Zelena je odlična rešitev za vse tiste, ki trpite za nespečnostjo. Vsebuje različna eterična olja, ki bodo poskrbela za vašo pomiritev in vas zazibala v prijeten sen.

Nepogrešljiva v času diet

Stebelno zeleno priporočajo pri številnih dietah, saj vsebuje le 10 kalorij. Lahko jo uživate surovo ali jo pripravite v juhah in različnih solatah.

Pomaga pri vnetjih in prehladih

Dokazano blaži vnetja, zato nanjo nikar ne pozabite, ko se srečujete z bolečinami v sklepih in v času prehladnih obolenj. Redči sluz v dihalnih poteh in tako lajša njeno izločanje, pomaga pri astmi in težavah z nečisto kožo. Če trpite za nespečnostjo, naj bo zelena živilo, ki ga boste uživali pred spanjem. Izboljšala bo vaše počutje, saj vsebuje številne minerale, med katerimi izstopa magnezij. Odlikujejo jo različna eterična olja, ki bodo poskrbela za vašo pomiritev. Dobro vpliva na kislinsko-bazično ravnovesje telesa in prija prebavi. Deluje kot blag diuretik in tako čisti naše telo. V jetrih pospešuje nastajanje in izločanje seča in sečne kisline iz sklepov. Zelena znižuje raven slabega holesterola in skrbi za zdrav krvni tlak. Z enim steblom pokrijemo do 10 odstotkov dnevih potreb po vitaminu A, ki ščiti oči in preprečuje s starostjo povezano slabšanje vida.

Znižuje holesterol

Strokovnjaki so potrdili, da vsakodnevno uživanje zelene znižuje vrednosti slabega LDL-holesterola, ki maši žile. Ftalidi v zeleni spodbujajo izločanje žolča, ki holesterol razgrajuje. Manj holesterola pomeni tudi manjšo možnost za nastanek srčnega infarkta.

Vir antioksidantov

Zaradi visokih vsebnosti antioksidantov so prav vsi deli zelene, semena, gomolji, stebla in listi, še kako dobrodošli v prehrani, kadar želimo razstrupiti telo ali ga zgolj prečistiti. Redno uživanje zelene lahko pomaga pri težavah z ledvicami, trebušno slinavko, jetri in mehurjem.

Preprečite vnetja

Dokazano je, da semena zelene iz telesa odplavljajo sečno kislino, zato jih pogosto uporabljajo v diuretičnih izdelkih. Vključite jih v prehrano, če imate težave z mehurjem, ledvicami in drugimi deli sečil. Najbolje jih je dodajati v jutranje smutije ali si privoščiti čaj oziroma poparek iz njih, lahko pa tudi grizljate stebla zelene.

Sokovi, prigrizki, namazi ... 

Če ne veste, kako jo pripraviti, imamo za vas nekaj koristnih nasvetov. Če imate radi vonj sveže zelene, potem boste uživali tudi v zelenem soku, ki ga je najlažje pripraviti v sokovniku. Zmeraj uživajte res svežega, tako boste zaužili številne vitamine in minerale. Ker pa je okus zelene močan, vam svetujemo, da sok pripravite v kombinaciji z jabolkom ali banano, korenčkom in špinačo. Možnosti je seveda veliko, sami pa ugotovite, katera kombinacija vam je najljubša. Stebelno zeleno lahko pripravite v obliki zelenjavnih prigrizkov. Če želite shujšati, stebelca narežite na palčke in jih pomešajte s korenčkom. Lahko jo uporabljate tudi kot nadomestek kruha ali grisinov. Pripravite zdrave pomake, kot so humus, pomake iz kisle smetane, guacamole in podobno. Gomolje uporabimo pri pripravi kremnih zelenjavnih juh, lahko pa jih iz juh tudi odberemo in iz njih pripravimo zelenjavni pire. Rezine svežega gomolja lahko podušimo ali popečemo in jih ponudimo kot zelenjavno prilogo. Liste uporabimo predvsem kot začimbo, s katero oplemenitimo okus bistrih in kremnih juh, solat in prilog, ki jih postrežemo k mesu.

Zelena z arašidovim maslom

Hiter sladek recept z zelenjavo, s katerim boste gotovo presenetili svoje obiske. Čas priprave je le nekaj minut, okus pa več kot presenetljiv. Za pripravo potrebujete 100 gramov stebelne zelene, arašidovo maslo in čokoladne kapljice. Stebla zelene operite in očistite ter narežite na 10 centimetrov dolge kose. Vsak kos previdno namažite z arašidovim maslom, nato pa potresite s čokoladnimi kapljicami. Namesto čokoladnih kapljic lahko uporabite mehko sadje (jagode, maline, ananas, marelice …). Razporedite na krožnik in ponudite kot predjed.

Juha iz gomoljev zelene 

Sestavine: 2 gomolja zelene, 2 krompirja, 1 liter vode, ½ litra jušne osnove, 1 lovorov list, 1 ščepec timijana in majarona, malo olja, 1 rezina slanine, 1 dl kisle smetane, 1 žlička naribanega sira

Priprava: Zeleno in krompir operemo, olupimo, zrežemo na rezine in damo v lonec. Prelijemo z vodo in nežno osolimo ter zavremo in kuhamo do mehkega. Nato dodamo jušno osnovo, dobro pretlačimo in primešamo na hitro popražemo slanino. Vrnemo na ogenj in na hitro zavremo. Odstavimo in vmešamo še kislo smetano. Serviramo na krožnike in okrasimo z naribanim sirom.  

Nadevana zelena 

Sestavine: 7 lepo oblikovanih gomoljev zelene, 1 merica riža, 1 jajce, 300 g mletega mesa, 1 čebula, 3 stroki česna, sol, poper, muškatni orešček, rdeča paprika, 150 ml kisle smetane, 150 g naribanega sira, olje

Zelena vsebuje vitamine B-kompleksa, ki so nepogrešljivi pri varovanju živčnega sistema, vsebuje tudi precejšnjo količino vitaminov C in E.

Priprava: Zeleno izdolbemo, koščke prihranimo. Čebulo in česen očistimo ter drobno sesekljamo in prepražimo na žlici olja. Dodamo mleto meso, začinimo s soljo, poprom, muškatnim oreščkom in papriko ter zalijemo z decilitrom vode. Dušimo, dokler ni meso povsem mehko. Riž skuhamo v slani vodi in malo ohladimo. Zdaj iz sestavin pripravimo nadev. Riž in meso zmešamo, dodamo jajce, koščke zelene in kislo smetano ter po okusu solimo in popramo. Z maso napolnimo gomolje in jih zložimo v pekač, ki smo ga obdali s papirjem za peko. Po gomoljih potresemo sir in jih 20 minut pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj. Postrežemo še vroče.

Krompirjeva solata z zeleno 

Sestavine: 1 gomolj zelene ali 4 stebla, 4 krompirji, 1 lonček kisle smetane, 1 lonček jogurta, 4 žlice kisa, 1 žlica gorčice, 4 žlice bučnega olja, sol, poper

Priprava: Krompir dobro operemo in oščetkamo, nato pa preložimo v večji lonec in skuhamo v slani vodi. Ko je kuhan, ga hitro ohladimo in olupimo. Narežemo ga na tanjše rezine. Počakamo, da se krompir popolnoma ohladi. V vmesnem času na trakove ali kolobarje narežemo zeleno, ki jo nato dodamo h krompirju. Primešamo še lonček kisle smetane in jogurta ter začinimo s soljo, poprom in gorčico. Dobro premešamo in postrežemo. Solato lahko uživate kot samostojno jed ali kot dodatek k mesnim jedem.

***Poudarek: Redno uživanje zelene v času prehladov bo pripomoglo k hitrejšemu redčenju sluzi v dihalnih poteh. Poudarek: Zelena je odličen nadomestek za slane in kalorične prigrizke. Odlična je v kombinaciji z različnimi pomakami. Poudarek: Ne pozabite na zeleno, ko se želite razstrupiti ali zgolj prečistiti. Redno uživanje zelene pa bo pomagalo pri težavah z ledvicami, jetri in trebušno slinavko. Okvirček: BOGASTVO VITAMINOV Zelena vsebuje vitamine B-kompleksa, ki so nepogrešljivi pri varovanju živčnega sistema, vsebuje tudi precejšnjo količino vitaminov C in E. OKVIRČEK: PROTI NESPEČNOSTI***