Kolpa ima največji pretok zadnjih 70 let. Foto: BoBo
Kolpa ima največji pretok zadnjih 70 let. Foto: BoBo

Kolpa je dosegla enega največjih pretokov zadnjih 70 let. "Kolpa poplavlja v svojem celotnem toku, visokovodni val se širi v spodnji tok, kjer bo poplavljala tekom dneva. Poplavljajo tudi posamezni njeni pritoki. Poplavljati je začela Poljanska Sora, v prihodnjih urah bo poplavila tudi Gradaščica. Ljubljanica se razliva na Ljubljanskem barju. Čez dan in v noči na petek se lahko razlijejo tudi manjše reke na Dolenjskem, na območju osrednje Slovenije in tudi na Gorenjskem. Ob dolgotrajnih nalivih bodo možna tudi poplavljanja meteornih in zalednih voda v več delih države," navaja Arso, ki je za območje zahodne, osrednje in južne Slovenije razglasil oranžni alarm zaradi mogočih dolgotrajnih krajevnih nalivov.

Meteorne vode so ponekod že vdrle v stanovanjske in druge objekte. Geološki zavod opozarja tudi na povečano verjetnost zemeljskih plazov. Reke v večjem delu države z izjemo Prekmurja naraščajo. Kolpa, ki je v zgornjem toku že zjutraj poplavila na območju Črnomlja, bo popoldne še nekoliko narasla v okolici Metlike, ponoči pa naj bi se stanje predvidoma umirilo, je za Prvi poročala Erna Strniša.

Hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje: "Vse kaže, da je reka Kolpa dosegla svoj vrh in upamo le, da danes ponoči ne bi več toliko deževalo."

Na hrvaški strani Kolpe. Foto: BoBo
Na hrvaški strani Kolpe. Foto: BoBo

Rdeče opozorilo za Belo krajino, oranžno za zahodno in osrednjo Slovenijo

Arso je poleg rdečega opozorila za Belo krajino izdal tudi oranžnega za zahodno in osrednjo Slovenijo. Tam poplavljata Poljanska Sora in Gradaščica. "Ti dve reki bosta tekom popoldneva in noči še poplavljali vzdolž struge, poplavljajo tudi nekatere manjše reke na Notranjskem, npr. Logaščica, pa tudi reke na območju Grosuplja," je dejal Polajnar.

Medtem se Ljubljanica razliva na Barju. Težišče padavin se bo po napovedih vremenoslovcev ponoči pomaknilo proti osrednji Sloveniji, Gorenjski, Kamniško-Savinjskim Alpam. Ponoči je pričakovano nadaljnje naraščanje rek. "Zlasti v zahodni Sloveniji na širšem območju Gorenjske in predalpskega hribovja, škofjeloškega in cerkljanskega, tudi na območjih osrednje Slovenije, kot je Kamniško polje, in pa na območju Zasavja in Posavja. Tam se reke lahko danes ponoči razlijejo iz svojih strug," je naštel hidrolog.

Pričakujejo se lahko tudi obilne meteorne vode, ki so marsikje po državi že zahtevale posredovanje gasilcev, najprej v Beli krajini, nato na območju Godoviča, pa v Ljubljani, Zasavju, Škocjanu na Dolenjskem in Šmarju pri Jelšah. Zlasti v zahodni, osrednji in južni Sloveniji je povečana tudi možnost zemeljskih plazov. Petek in sobota bosta verjetno prinesla višji vodostaj kraških rek, ki naraščajo z zamikom, torej Krke, ki bo verjetno prestopila bregove, ter drugih notranjskih in dolenjskih rek. Padavine bodo po zadnjih napovedih vztrajale do sobote dopoldne, postopno upadanje torej lahko pričakujemo ob koncu tedna.

Močno deževje v središču Ljubljane. Foto: BoBo
Močno deževje v središču Ljubljane. Foto: BoBo

Kostel in Osilnica znova pod vodo

Dva tedna po hudih poplavah, ki so prizadele Kostel in Osilnico, je za domačini znova nemirna noč, saj je Kolpa v zgornjem toku s pritoki znova prestopila bregove. Poplavljena je glavna cestna povezava med obema občinama, voda je zalila več kleti, dostop do nekaterih hiš je onemogočen zaradi uničenih cestišč.

Po obilnih padavinah je Kolpa čez noč močno narasla, po oceni kostelskega župana Ivana Črnkoviča celo za pol metra višje kot pred dvema tednoma, je za Prvi poročal Marko Škrlj. "Škoda je zdaj še večja, a zdaj na Žagi ni potopljena vas, kot je bila takrat, ker voda za zdaj še odteka, drugače pa na cestah grozovita škoda, znova so podori, znova odnaša," je povedal župan Kostela. Poplavilo je več cest in hiš, bojijo se, kaj bo prinesla noč, saj še vedno močno dežuje.

Črnkovič ob tem državo poziva, naj pomaga pri trajni sanaciji cest, saj zasilno krpanje s peskom zaleže le od ene do druge vodne ujme.

Podobno je v Osilnici, do koder ta čas po informacijah županje Alenke Kovač dostop tako iz Kostela zaradi narasle reke Kolpe kot prek Hrvaške zaradi narasle Čabranke ni mogoč. "Spodnja stran je znova poplavljena, na zgornji strani je ogromna luknja, tako da za kakšna večja vozila sploh ni mogoče, avtobusi, tovornjaki in podobno ne smejo voziti čez poškodovano cesto," je povedala županja. Gre za cesto, ki v občino pelje čez Kočevsko Reko in Strmo reber, in ki je že tako načeta, da jo lahko kmalu odnese v dolino.

V Osilnici Kolpa po besedah županje poplavlja na približno enakih območjih, kot je poplavljala pred 10 dnevi. Njen vodostaj se je ponoči močno dvignil, čez dan pa nato nekoliko upadel. Znova je poplavilo od 10 do 15 hiš.

Zaradi poplav zaprte nekatere ceste

Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je Kolpa danes zjutraj v Prelesju in Kotu v občini Črnomelj poplavila cesto ter ogrožala stanovanjske objekte, gospodarska poslopja, gostinski lokal, osebna vozila ter čolne. Na pomoč so priskočili gasilci iz Starega trga ob Kolpi, ki so črpali vodo iz objektov ter postavili protipoplavne vreče s peskom. Težave so imeli tudi v Učakovcih, Vinici in Ziljah.

V Radovičih v občini Metlika je Kolpa ogrožala stanovanjsko hišo, v naselju Primostek pa gostinske prostore tamkajšnjega kampa. Na pomoč so priskočili gasilci in vojaki, ki so objekte zaščitili s protipoplavnimi vrečami peska. Težave tam je povzročala tudi narasla reka Lahinja. Zaradi močnega dežja so imeli danes težave v Zagorju ob Savi, kjer je hudourniški plaz v naselju Podkraj v Zagorju ogrožal stanovanjsko hišo. Neurja in meteorna voda so med drugim povzročali težave v Celju, Velenju, Trbovljah, Hrastniku, Šmarju pri Jelšah in Škocjanu.

Nevarnost zemeljskih plazov

Geološki zavod Slovenije obvešča, da bo danes in v petek zaradi napovedanih obilnejših padavin povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov v večjem delu Slovenije, predvsem na območju celotne zahodne, osrednje in južne Slovenije.

Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v drugih predelih Slovenije. Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.

Padavinski maksimum tudi v noči na soboto

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) Kolpa v zgornjem toku trenutno upada. Poljanska Sora je začela poplavljati v spodnjem toku, v zgornjem toku pa se pretok trenutno zmanjšuje. Gradaščica ima v zgornjem toku ustaljen pretok, v spodnjem toku se povečuje in bo še naraščala. Ljubljanica se razliva na območja običajnih poplav in bo naraščala tudi še ponoči, prav tako njeni pritoki. Ponoči se bodo razlivale tudi manjše reke na Dolenjskem, na območju osrednje Slovenije in na Gorenjskem.

Od srede zvečer do danes do 18. ure je po podatkih Arsa v večjem delu države padlo od 40 do 60 milimetrov, krajevno tudi okoli 100 milimetrov dežja. V naslednjih 24 urah bo predvsem na severozahodu ter v večjem delu osrednje Slovenije še lahko padlo od 50 do 100 milimetrov, krajevno lahko tudi okoli 200 milimetrov dežja. Med 60 in 120 milimetrov dežja lahko krajevno pade tudi v porečju Kolpe. Glavnina padavin bo padla ponoči.

Po trenutnih napovedih še en padavinski maksimum pričakujejo v prvem delu noči na soboto, nato bodo padavine slabele in v soboto dopoldne ponehale. V soboto se bo delno razjasnilo. Več oblačnosti bo ostalo v hribovitih krajih na zahodu, kjer bo občasno še rahlo deževalo. Zapihal bo jugozahodnik. Topleje bo.

V nedeljo kaže na deloma sončno in toplo vreme z jutranjo meglo po nižinah.

Kolpa že poplavlja