Dallasu zmaga, Dončić za las ob 50 točk

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je na zadnji tekmi rednega dela severnoameriške lige NBA pred vikendom zvezd All-Star dosegel 49 točk ob zmagi svojih Dallas Mavericks proti New Orleans Pelicans s 125:118. S tem je le za las ostal brez osebnega rekorda, ki znaša 51 točk. Ljubljančan je v statistiko vpisal še 15 skokov ter osem podaj.

Luka Dončić je na zadnjih štirih tekmah vpisal 49, 21, 45 in 51
točk. Foto: STA
Luka Dončić je na zadnjih štirih tekmah vpisal 49, 21, 45 in 51 točk. Foto: STA

NEW ORLEANS > Mavericks so tako prišli do 35. zmage, ob 24 porazih pa jih to še naprej uvršča na peto mesto zahodne konference. Pred njimi so naslednji tekmeci Utah Jazz (36-22), za njimi pa Denver Nuggets (33-25).

Za šesto zmago na zadnjih sedmih tekmah je bil najbolj zaslužen prav Luka Dončić. Blestel je od samega začetka, že v prvi četrtini dosegel 19 točk, do polčasa, ki ga je Dallas dobil z 71:58, pa je zbral 25 točk.

Dončić na zadnjih štirih tekmah vpisal 49, 21, 45 in 51 točk

V tretji četrtini jih je dodal še 20, nato pa v zadnji zgrešil sedem od devetih metov iz igre ter se ustavil pri 49 točkah. Trinajst sekund pred koncem je zgrešil tudi oba prosta meta, s katerima bi lahko izenačil osebni rekord 51 točk. Tega je dosegel pred enim tednom ob zmagi proti Los Angeles Clippers.

Je pa izenačil rekord Marka Aguirreja, ki je v vsej zgodovini Mavericks štirikrat presegel mejo 45 točk. Dirk Nowitzki je v karieri v rednem delu lige NBA trikrat zbral več kot 45 točk in hkrati drži rekord po številu doseženih točk s 53.

Dončić je ob 49 točkah v statistiko vpisal tudi 15 skokov in osem podaj. Iz igre je v 38 minutah na parketu zadel 17 od 35 metov, od tega sedem trojk iz 14 poskusov, s črte prostih metov pa je zadel osem od 12 metov.

Dallas bo naslednjo tekmo odigral po tekmi zvezd All-Star (v noči na 21. februar), ko bo 26. februarja gostoval pri Utahu.

Ko je Dončić odgovoril na vsa vprašanja o svojem zadnjem vrhunskem nastopu, mu je član osebja Dallasa rekel, naj uživa v premoru All-Star. "Brez odmora," mu je odvrnil mladi slovenski as. Glede na zadnje predstave je Dončić še enkrat več dokazal, zakaj njegovo mesto med največjimi zvezdniki ameriške košarke ni naključje.

Dvaindvajsetletni Ljubljančan je na zadnjih štirih tekmah vpisal 49, 21, 45 in 51 točk, kar je zelo dobra popotnica za mesto rezervista, ki mu je bilo tokrat dodeljeno v ekipi kapetana LeBrona Jamesa.

Kidd: "Za opis njegove igre smo uporabili vsak samostalnik in pridevnik"

Čeprav Teksašani niso igrali pred svojimi navijači, pa je Dončićeva igra navdušila tudi navijače New Orleansa. "Včasih je drugače, ko igraš v gosteh," je dejal Dončić in poudaril, da je slišal odziv množice na svoje podvige pod obročema: "Najprej žvižgajo, potem pa so, kot da bi bili začudeni."

"To, kar zdaj počne, je neverjetno," je dejal center Mavericks Maxi Kleber in poudaril, da je pri Dončiću vse videti zelo lahko, ko na tekmi doseže 40 točk in več. "On je samo tako zelo nadarjen soigralec. Zabavno ga je gledati."

"Luka je bil že zelo zgodaj uglašen in je narekoval ritem tekme," je dejal trener teksaške zasedbe Jason Kidd. "Lahko sedimo tukaj in se pogovarjamo o njem ves dan. Stvari, ki jih počne na igrišču zase in za svoje soigralce, so neverjetne," je z izbranimi besedami povedal trener.

"Za opis njegove igre smo uporabili vsak samostalnik in pridevnik," je dodal Kidd. "Preprosto postaja iz tekme v tekmo boljši."

Joel Embiid je dosegel 42 točk in zmagal v osebnem dvoboju z Giannisom Antetokounmpom, ko so Philadelphia 76ers dosegli zmago nad prvaki Milwaukee Bucks s 123:120. Antetokounmpo je bil z 32 točkami najboljši pri Bucks. Toda zmaga je pripadla Embiidu in Sixers na tekmi, v kateri je bilo mogoče spremljati kar 15 menjav vodstva. James Harden naj bi se Philadelphii pridružil po premoru All-Star.

V Charlottu so se košarkarji Miami Heat vrnili po torkovem porazu proti Dallasu z zmago nad Hornets s 111:107 po dveh podaljških in ponovno vrnili na prvo mesto v vzhodni konferenci. V Brooklynu so gostujoči Washington Wizards z izjemno četrto četrtino premagali domače Nets s 117:103.

Los Angeles Clippers so z izjemno predstavo na zadnji tekmi košarkarskega večera onstran Atlantika s 142:111 ugnali Houston Rockets, ki so povsem na repu lestvice zahodne konference.