Nepremičnine

12 korakov do montažne hiše

Dolgoročno optimalno je kupiti manjšo, a energijsko visoko učinkovito montažno hišo s kakovostnimi materiali

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
04.05.2022 13:00
Čas branja: 7 min

Montažne hiše postajajo vse bolj priljubljene, vse več pa je tudi najrazličnejše ponudbe. Na poti do sanjske hiše je treba pričakovati tudi nekaj skokov čez ovire in skleniti nekaj kompromisov. Vsega pač ni možno postaviti vsepovsod, pa tudi omejena denarna sredstva je treba uporabiti tako, da bo najbolj prav. Svetujemo, kako krmariti, da bo na poti do cilja čim manj ovinkov in presenečenj.

1. Koliko denarja je lahko na kupu

Denar je vedno omejitev. Zato je prvi korak vsake načrtovane gradnje oziroma nakupa montažne hiše ugotoviti, kako daleč lahko sežete in koliko se je možno ter smiselno zadolžiti, pa tudi pod kakšnimi pogoji.

Preveriti je treba tudi, koliko bančnega posojila in po kateri obrestni meri si lahko privoščite, da vam sanjska hiša ne bi zagrenila naslednjih dveh ali treh desetletij življenja. Preveriti kaže tudi pogoje za pridobitev povratnih in nepovratnih sredstev Eko sklada. In vedno je treba zagotoviti nekaj rezerve za nepredvidene stroške, ki so stalnica.

2. Vsaka parcela ima svoje omejitve

Tudi če v oglasu piše, da je neka parcela zazidljiva, to še ne pomeni, da nanjo lahko postavite hišo, kakršno ste si zamislili. Nasprotno, vsaka parcela ima svoj nabor omejitev. Kakšna gradnja je na neki parceli dovoljena, koliko parcele je zazidljive, kakšen mora biti odmik do meja, kakšen je lahko naklon strehe, etažnost, oblika stavbe in še marsikaj, opredeljuje lokacijska informacija. Izdajajo jo občine, paziti pa je treba tudi na to, da ni že zastarela, saj se prostorski načrti spreminjajo.

3. Kako izbrati montažno hišo

Smiselno je hkrati tehtati vse troje – razpoložljiv denar, omejitve parcele in videz ter velikost hiše. S seznamom parcel, ki najbolje ustrezajo željam po lokaciji in vsakdanji logistiki, kaže primerjati seznam hiš, ki so čim bližje življenjskemu slogu prihodnjih prebivalcev oziroma zaželenemu videzu hiše. Verjetno bo treba zaradi omejenih denarnih sredstev skleniti kak kompromis, saj so idealne razmere redke.

4. Kje so največji prihranki

Pri nakupu montažne hiše so za prihranke na voljo tri področja. Največ potenciala za prihranek ponuja velikost hiše. V trenutnih razmerah, ko cene hitro naraščajo, je nehvaležno ocenjevati ceno kvadratnega metra, a gotovo bo znašala vsaj tisoč evrov, z opremo vred raje 1.500 evrov ali celo več.

Precej manjši prihranki so dosegljivi z izbiro manjše energetske učinkovitosti ali z vgradnjo manj kakovostnih materialov. A posledica bodo višji bivalni stroški in več sanacijskih posegov.

Najmanj presenečenj v prihodnosti tvegate, če se odločite za prilagoditev življenjskih navad ter izberete manjšo in cenejšo montažno hišo, a energetsko učinkovito in s kakovostnejšimi materiali. Odločitev pa je vedno odvisna od individualnih razmer in preferenc.

5. Tipske hiše so najcenejše

Za tipske hiše je značilno, da zanje že obstaja dobršen del gradbene dokumentacije, najverjetneje pa tudi dodat­ne dokumentacije, ki jo zahteva Eko sklad. Vsaka sprememba tipske hiše potegne za sabo ne samo prestavljanje sten, ampak tudi spremembo dokumentacije. Vsaka spremembe pomeni tudi višjo ceno. Zato je treba razmisliti, katere so zares vredne dodatnega plačila.

6. Zakaj energetsko učinkovito

Z odločitvijo, ali boste kupili energetsko bolj ali manj učinkovito hišo, pravzaprav odločate o tem, s kakšno dinamiko boste porabljali denar in koliko vas bo hiša stala v dobi uporabe. Odločitev za dražji nakup energetsko bolj učinkovite hiše in posledični nižji stroški bivanja pomenijo, da bo vsota teh stroškov nižja. Hkrati je treba upoštevati, da je visoka stopnja energetske varčnosti stavbe tudi pogoj za pridobitev sredstev Eko sklada.

7. Varnost skozi celotno življenjsko dobo

Trend stanovanjske gradnje gre v smeri visoke energetske učinkovitosti stavb. Zato so hiše prihodnosti skoraj nič­energijske stavbe (SNES). Za obratovanje potrebujejo zelo malo energije, pa še to iz obnovljivih virov proizvajajo same, »skoraj nič« pa je treba dokupiti. Taka hiša bo ohranjala vrednost, prebivalce pa bodo podražitve energentov po žepu udarile precej manj.

Dobra stran hiše, ki ohranja svojo vrednost, je tudi to, da lahko nekoč rabi kot zavarovanje za najem morebitnega posojila. Če bo vredna več, boste lahko najeli višje posojilo. Hiša ni samo dom, ampak tudi naložba. Naložbam pa radi ohranjamo vrednost.

8. Na ključ je dražje, a z manj tveganja

Montažne hiše je mogoče kupiti v različnih fazah finalizacije. Najdražji je nakup na ključ. Lahko se odločite tudi za določen delež samogradnje in samostojnega vodenja del. Gre pa za velik zalogaj, ki ga ne kaže podcenjevati. Zelo verjetno podaljša čas gradnje in poviša tveganje gradbenih napak. Poleg tega prodajalec montažne hiše za ta dela tudi ne more priznati garancije. Kupci, ki niso strokovni izvajalci oziroma takih ne poznajo, naj ta tveganja dobro pretehtajo. Če so previsoka, je bolje izbrati nekoliko manjšo hišo.

9. Potrebujete tudi odvetnika in nadzornika

Za pregled gradbene pogodbe je priporočljivo najeti odvetnika. Najpozneje pred začetkom gradnje pa si izberite tudi nadzornika. On je tisti, ki bo med gradnjo skrbel za to, da bo vse, kar je dogovorjeno, tudi pravilno izvedeno.

10. Prevzem

O prevzemu montažne hiše se sestavi primopredajni zapisnik o ugotovljenih pomanjkljivostih, prodajalec pa vam izroči tudi bančno garancijo za odpravo skritih napak. Poleg tega prejmete vso dokumentacijo o stavbi, vključno z navodili za uporabo in vzdrževanje. Vse našteto so temeljni dokumenti za odpravo morebitnih pozneje ugotovljenih gradbenih napak.

11. Ugotavljanje gradbenih napak

Najpogostejše gradbene napake pri montažnih hišah so predrta parna zapora ali netesno stikovanje gradbenih elementov. Oboje je mogoče preveriti s preizkusom zrakotesnosti, ki ga številni izvajalci montažnih hiš opravijo že sami. Zato so take gradbene napake zelo redke. Splača se dogovoriti, da je to pogoj za prevzem montažne hiše. Dokazilo o doseganju predpisane stopnje zrakotesnosti za podelitev nepovratnih sredstev zahteva tudi Eko sklad.

S termografskim pregledom se lahko preverita tudi pravilna vgradnja toplotne izolacije in pojav toplotnih mostov. Tudi to nekateri izvajalci montažnih hiš opravijo v okviru standardnega preizkušanja kakovosti izvedbe, lahko pa ga opravite tudi sami.

12. Vzdrževanje in bivanje

Po vselitvi je treba spoštovati navodila za vzdrževanje in uporabo hiše. Prvo leto je pametno, da v skladu s svojimi potrebami, optimizirate tovarniške nastavitve naprav za ogrevanje, pripravo sanitarne vode in prezračevanje. Le tako bodo bivalni stroški zares najnižji. In še možnost za nadgradnjo: tudi pozneje se lahko odločite za bolj ali manj avtomatizirano krmiljenje obratovanja hiše in jo nadgradite v pametno hišo.

Članek je bil objavljen v prilogi Gradnja in bivanje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

Moje finance
Nakup
Montažne hiše v času visoke inflacije: hitrost gradnje je močan adut
Moje finance
Pameten nakupNataša Jančar Montažne hiše v času visoke inflacije: hitrost gradnje je močan adut

Čas je denar, zlasti ko inflacija narašča. Če ne gradimo hitro in pametno, tvegamo, da se bo gradnja podražila, prihranki razvrednotili, posojilo preseglo naše zmožnosti. Na ta tveganja pa lahko vplivamo. Skrivnost je v čim hitrejši gradnji. Najhitrejša je tipska montažna hiša na ključ.

Montažne hiše
Zanimivo
7 korakov do montažne hiše
Montažne hiše
MONTAŽNE HIŠE
ZanimivoRedakcija Montažne hiše 7 korakov do montažne hiše

Poceni in dobra montažna hiša ni utopija. Res pa je, da bo to največji strošek vašega življenja. Zato je prav, da potegnete največjo korist iz vsakega vloženega evra. Pokažemo, kako.

Montažne hiše
Zanimivo
Koliko nas bo stala montažna hiša in kako jo čim ugodneje financirati?
Montažne hiše
ZanimivoRedakcija Montažne hiše Koliko nas bo stala montažna hiša in kako jo čim ugodneje financirati?

Montažne hiše postajajo čedalje bolj priljubljene. Na leto se jih v Sloveniji zgradi okrog 500, pričakuje se nadaljnja rast. Lesene montažne hiše imajo namreč določene prednosti pred klasičnimi zidanimi hišami. Razkrivamo, kaj vse vpliva na ceno montažne hiše.

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.

FINANCE
Nepremičnine
Geodetska uprava: hiše so se lani podražile za 13 odstotkov
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec Geodetska uprava: hiše so se lani podražile za 13 odstotkov 1

Tudi zaradi epidemije so lani našteli rekordnih sedem tisoč transakcij s stanovanjskimi hišami.

FINANCE
Dražbe
Deset hiš, ki jih boste lahko kupili na dražbi
Dražbe
DražbeAleš Perčič Deset hiš, ki jih boste lahko kupili na dražbi

Izklicne cene se začnejo pri 55 tisoč in segajo do 400 tisoč evrov

FINANCE
Nepremičnine
V Pomurju se cene hiš v letu dni niso opazneje podražile
Nepremičnine
NepremičnineVasilij Krivec V Pomurju se cene hiš v letu dni niso opazneje podražile 6

Pregledali smo zadnje transakcije s hišami v šestih večjih pomurskih mestih; najcenejša se je prodala za manj kot 50 tisoč evrov.

FINANCE
Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje
PRO
Finance
Spletni dogodek
Redakcija Mojih financ Poplave in potresi: kako pametno zavarovati premoženje (PRO)