Trendi v notranjem oblikovanju: več karakterja v minimalizmu

30. 5. 2023 | Besedilo: P. I. | Fotografije: AdobeStock

barve, JUMIX, Jub, notranji dizajn, notranje oblikovanje

Nadaljuje se ustaljen trend minimalizma tudi v notranjem oblikovanju. Glavna sprememba so predvsem barve sten, ki nas vračajo v bolj umirjene sfere.

Pompozno eleganco s številnimi barvnimi kombinacijami, ki smo jih še pred nekaj letih zelo radi uporabljali pri notranjem oblikovanju domačih prostorov, so že zdavnaj preteklost. V letošnji sezoni je minimalizem še bolj očiščen in preprost. Skoraj beli odtenki zavzemajo glavno vlogo v naših prostorih in dopuščajo več možnosti za izražanje z detajli, ki pa obvezno črpajo navdih v trajnostnih oziroma naravnih materialih. Notranja oblikovalka Alja Košir razkriva trende, ki nas bodo vodili pri oblikovanju našega doma.

Topli minimalizem

Eden od prevladujočih trendov na področju notranjega oblikovanja je tako topel, trajnostni minimalizem z notami mediteranskega, skandinavskega in japonskega oblikovanja. Vsem trem je skupno, da s preprostimi posegi v prostor ustvarjajo prostor počasnega in čuječnega bivanja; majhno zatočišče, ki nas polni s pozitivno energijo.

Japandi je trenutno eden od prevladujočih slogov notranje opreme, saj s svojimi nežnimi teksturami, igro senc in odsevov ter z malo pohištvenimi elementi in barvami v prostor vnaša dinamiko in toplino.

V ospredje stopajo prvinski materiali – les, kamen, kovina, steklo, tekstil, apno, glina in keramika – in njihove različne površinske obdelave, ki segajo od grobih (štokan kamen, ščetkan les, grobi ometi) pa do sijajnih (kovina, poliran kamen, glazirana keramika). Naravne materiale dopolnjujejo nevtralni barvni odtenki pohištva, hišnega tekstila in barv sten.

Nevtralna, a sporočilna: barve toplega minimalizma

Za ustvarjanje umirjenega ambienta vedno stavite na subtilne odtenke, ki bodo glavno vlogo prepustili plemenitim naravnim materialom. Izberite rahlo pigmentiran odtenek bele, ki bo (drugače kot čista bela) s svojimi odsevi, sencami in subtilnimi odtenki vaš dom približal naravnemu okolju. Govorimo o skoraj belih (off-white) odtenkih.

V tujini so skoraj beli odtenki že skoraj povsem nadomestili klasično belo.

Skoraj beli odtenki so v tujini že zelo priznani – klasična bela stenska barva je namreč že pred desetletji svoj prostor prepustila barvam, kot so slonokoščena, ledena ali smetanasto bela, pa barvi jajčne lupine, rikote in maskarponeja, ki v ambient vnesejo subtilno toplino in večno eleganco. Gre za nežne odtenke bele barve, ki pa imajo številne prednosti pred svojo nepigmentirano sestro.

Zdaj pa so končno na voljo tudi pri nas, saj vam jih zmešajo v vseh JUMIX mešalnih centrih.

V JUB-u so skoraj bele odtenke razdelili na:

toplejše (Cotton, Alabaster, Jasmine, Eggwhite),
hladnejše (Ice cube, Kefir, Frost, Salt),
nevtralne (Lace, Peral, Tofu, Dust) in
rožnate (Ricotta, Marshmallow, Baby powder, in Basmati).

Skoraj beli odtenki so na voljo v barvah višjega cenovnega razreda, med katere sodi tudi JUPOL Gold.


Skoraj bela: več karakterja, mehke sence in prijetni bivalni občutki

Beli odtenki so vsestranski, saj nam lahko služijo kot dolgoročna podlaga za spreminjajoče se sloge in barve naše opreme. Prav tako optično povečajo prostor, saj odbijajo naravno svetlobo in se lepo podajo tako v sodobne, izčiščene domove kot tudi v rustikalne in podeželske ambiente. Skoraj beli odtenki se s svojimi nežnimi niansami tudi na prefinjen način prilagajajo vašemu unikatnemu okusu, s tem pa vašemu domu dajo poseben karakter.

En odtenek barve se kot kameleon spreminja glede na svetlobne razmere in predmete v bližini. Na fotografiji je barva v odtenku rikote in vse njene sence, ki prostoru dodajo globino in dinamiko.

Dodani pigmenti bodo tudi različno reagirali s predmeti v svoji neposredni okolici in barvo sončne svetlobe. Barva bo absorbirala in odbijala različne valovne dolžine in se tako spreminjala glede na vreme, uro, letni čas, pa tudi glede na predmete v svoji okolici. S tem bo ustvarila bolj naraven, topel in domačen občutek, po drugi strani pa tudi pripomogla k uravnavanju vaše biološke ure.

 En odtenek se spreminja glede na svetlobo in ustvarja bogato monokromatsko paleto in večji občutek volumna.

Kako izbrati pravi odtenek

Ker so skoraj beli odtenki nevtralni, hkrati pa se kot pravi kameleoni prilagajajo prostoru, ni veliko pravil pri izbiri. Kljub temu pa lahko pri izbiri upoštevate nekaj osnovnih nasvetov.

V velikih in svetlih prostorih uporabite barvo s hladnimi podtoni.

Prostori z južno in zahodno orientacijo, v katerih prevladuje močna in topla svetloba, bodo delovali elegantneje odeti v skoraj belo s hladnimi podtoni (Ice cube, Kefir, Frost, Salt), saj bodo ti uravnotežili tople barve sončne svetlobe. Prostore, ki so slabše naravno osvetljeni, pa, nasprotno, raje prepleskajte z barvo s toplim podtonom (Cotton, Alabaster, Jasmine, Eggwhite).

V majhnih prostorih brez neposredne sončne svetlobe uporabite tople odtenke.

Nevtralne barve (Lace, Pearl, Tofu in Dust) se bodo lepo podale v vse ambiente, medtem ko bodo barve iz spektra Blush (Ricotta, Marshmallow, Baby powder in Basmati) vnesle toplino tja, kjer jo potrebujete – v dnevno sobo ali jedilnico, spalnico ali otroško sobo.

Pri izbiri barve imejte v mislih tudi barvo tlaka in stropa, stavbnega in vgradnega pohištva in stenske dekoracije (štukature, tapete, letve). Če želite naštete arhitekturne elemente poudariti, izberite kontrastni ton, če pa jih želite čim bolj skriti in stopiti s celoto, pa stene ob njih prepleskajte s sorodnim odtenkom.

Opremo v hladnejših tonih lahko poudarimo s hladno stensko barvo ali pa uravnotežimo s toplo. Obratno velja za opremo toplejših tonov.

Z izbiro skoraj belih odtenkov stenske barve boste v prostor vnesli dodatno mehkobo in globino, poudarili arhitekturne elemente ali pa uravnotežili slog opreme. Pri izbiri podtona naj vas v prvi vrsti vodi vaš okus, če ste v dvomih, pa za nasvet vprašajte strokovnjaka v JUB-ovih mešalnicah JUMIX.


Naročnik oglasne vsebine je JUB

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE