Search
Close this search box.

Odkrivanje novega jezika – tečaji slovenščine za priseljence na MOCIS-u

Prihod v novo državo je za vsakega priseljenca prelomnega pomena, a lahko hkrati predstavlja tudi izziv. Med številnimi koraki, ki jih je treba storiti za uspešno integracijo, je učenje jezika nedvomno eden najpomembnejših.

Ko priseljenci pridobijo znanje jezika novega okolja, se odprejo nove možnosti za socialno integracijo, lažje vključevanje v lokalno kulturo in spoznavanje novih ljudi. Vse to spodbuja medkulturno strpnost in spoštovanje. Poleg tega je učenje jezika ključno za uspešno vključevanje priseljencev v delovno okolje. Znanje jezika povečuje njihovo konkurenčnost na trgu dela ter odpira vrata do različnih poklicnih priložnosti.

Na MOCIS-u, Centru za izobraževanje odraslih, izvajajo tečaje slovenščine za priseljence že več kot 12 let. Njihovi prvi tečaji so bili namenjeni otrokom in mamam, ki so se v naše okolje preselili s Kosova. Kasneje so uspešno pridobili program Začetna integracija priseljencev, ki ga izvajajo še danes.

Program Začetna integracija priseljencev (v nadaljevanju ZIP) je brezplačni program učenja slovenskega jezika, v katerega so vključene tudi vsebine poznavanja slovenske družbe, in traja vsaj 180 ur. Namenjen je državljanom tretjih držav, ki jim je pristojna upravna enota izdala potrdilo o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v programu učenja slovenskega jezika oz. potrdilo o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v enotnem programu.

Programa se torej lahko udeležijo priseljenci, ki imajo dovoljenje za stalno ali začasno prebivanje v Sloveniji ali so v fazi pridobivanja dovoljenja in prihajajo iz države, ki ni članica Evropske unije. Če priseljenci program obiskujejo najmanj 80 % ur, so po zaključenem programu upravičeni do brezplačnega prvega preizkusa znanja slovenskega jezika na osnovni ravni. Od leta 2021 program izvajajo skupaj s podizvajalcem Ljudsko univerzo Ravne na Koroškem in tako s tečaji pokrivajo celotno koroško regijo. Ob uspešnem zaključku programa udeleženci prejmejo javno veljavno potrdilo.

Poleg programa ZIP na MOCIS-u izvajajo še program Slovenščina kot drugi in tuji jezik na vstopni ravni za priseljence, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, krajše tržne tečaje in v večgeneracijskem centru ob petkih potekajo medkulturna srečanja za priseljence. Možnosti za spoznavanje in učenje slovenskega jezika in slovenske kulture je torej veliko.

Za več informacij obiščite njihovo spletno stran in jih spremljate na Facebooku.

Program Začetna integracija priseljencev sofinancira Evropska unija iz Sklada za azil, migracije in vključevanje.

Vir: Urška Novak Lešnik, MOCIS

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

Prihod v novo državo je za vsakega priseljenca prelomnega pomena, a lahko hkrati predstavlja tudi izziv. Med številnimi koraki, ki jih je treba storiti za uspešno integracijo, je učenje jezika nedvomno eden najpomembnejših.