Šport > Nogomet
990 ogledov

Stroga enajstmetrovka in hiter protinapad pokopala Slovence

Šport: Stroga enajstmetrovka in hiter protinapad pokopala Slovence. Jan Oblak Profimedia
Na prvi tekmi lige narodov je Slovenija pred domačimi gledalci klonila z 0:2 proti Švedski.

Slovenska reprezentanca je novo zgodbo v ligi narodov začela z domačim dvobojem proti Švedom. Ti so že v uvodnih minutah potrdili status favorita in močno pritisnili na slovenska vrata, a pravega strela na vrata Jana Oblaka niso uspelo sprožiti. Na začetku četrte minute je s prostega strela čez vrata nameril Ludwig Avgustinsson.

V osmi minuti pa so zagrozili izbranci Matjaža Keka. Po levi strani je pobegnil Miha Zajc, podal v peterec, kjer pa je za las zamudil Žan Celar.

Kazen za zamujeno bi lahko prišla že v naslednjem švedskem napadu. V kazenskem prostoru Slovenije je najvišje skočil Alexander Isak, že premagal Oblaka, vendar je žogo zaustavila vratnica. V 12. minuti je sledil še nevaren poizkus Kristofferja Ohlssona z dvajsetih metrov, a je okroglo usnje poletelo mimo vrat.

Še pred polovico polčasa so Švedi na polovici gostiteljev izgubili žogo, domači so krenili v protinapad, Celar je na robu kazenskega prostora našel Andraža Šporarja, ki je meril v dolgi kot, njegov strel pa je bil 'premlačen', da bi resneje ogrozil švedskega čuvaja mreže Robina Olsena.

V 31. minuti se je zgodba ponovila. Po protinapadu Slovenije, tokrat je podal Petar Stojanović, je Šporar prišel sam pred Olsena, strel je bil precej nevarnejši, vendar je izkušeni vratar znova dobil dvoboj s slovenskim napadalcem, s skokom v svojo desno je Olsen žogo uspel odbiti.

Šporar, ki je doslej dosegel pet reprezentančnih zadetkov, je kasneje poizkusil tudi s strelom izven šestnajsterca, okroglo usnje ni poletelo proti tekmečevemu golu.

V 36. minuti je glavni sodnik Ruddy Buquet precej strogo pokazal na belo piko, odločitev Francoza je razburila slovenske reprezentante, Stojanović si je zaradi ugovarjanja prislužil tudi rumeni karton. VAR ni spremenil odločitve, gol pa je zabil Emil Forsberg.

Emil Forsberg | Avtor: Profimedia Profimedia

Buquet je nato še enkrat ujezil Slovence ob prekršku na sredini igrišča, tokrat je zaradi pripomb na sojenje 'rumeno videl' še Zajc. Slednji je že v sodnikovem dodatku po gneči v švedskem kazenskem prostoru prišel do okroglega usnja, a bil brez pravega ravnotežja in ga poslal visoko čez vrata.

Pred drugim polčasom je Šporarja zamenjal Benjamin Šeško. Ta je hitro po podaji Celarja prišel pred Olsena, dvignil žogo preko Šveda, vendar tudi preko gola. Sodniki so sicer nato dosodili prepovedani položaj, v njem se je že na začetku akcije znašel Celar.

Tudi Švedi so prišli do priložnosti, a je s pogumnim skokom pod noge Viktorja Claessona najhujše preprečil Oblak.

Na drugi strani je v 59. minuti s precejšnje oddaljenosti ustrelil Šeško, vendar je njegov močan strel poletel preko prečke. Še v isti minuti je Oblaka ogrozil Dejan Kuluševski, ki je z roba šestnajsterca nameril v dolgi kot, vratar madridskega Atletica pa se ni pustil premagati in je žogo izbil v kot.

Slovenija je bil po vstopu Žana Karničnika in Sandija Lovrića vse več pri žogi, v 71. minuti pa je do strela s 25 metrov prišel Celar, vendar Olsen ni imel težav s krotenjem žoge, ki je letela proti sredini vrat.

Celar je imel nato izjemno priložnost, a je švedska obramba pred vgolom uspela blokirati njegov strel. Žoga se je sicer dokaj srečno odbila do slovenskega napadalca po strelu Adama Gnezde Čerina in prvem bloku Švedov. Ti so se le še branili, Slovenci pa so iskali izenačenje.

Nato pa je v nasprotju z razmerjem moči na zelenici v 88. minuti sledil protinapad nogometašev v rumenih dresih. Kuluševski je žogo sprejel na sredini igrišča, stekel v kazenski prostor Slovenije, se na desni strani šestnajsterca otresel Mihe Blažiča in žogo z dokaj neugodnega kota poslal nad Oblakom v mrežo.

Dejan Kuluševski | Avtor: Profimedia Profimedia

To je bila zadnja prava akcija na tekmi.

"Čestitke Švedom, so pa bile stvari, ki bi lahko tekmo zapeljale v drugo smer. To je druga raven, moraš izkoristiti priložnosti, ki se ti ponudijo, ob tem pa si ne smeš dovoliti individualnih napak, tako kot tudi pri enajstmetrovki. V drugem polčasu se je zdelo, da smo celo bolje fizično pripravljeni od Švedov, ampak so bili tudi pri nas nekateri na 'rdečem'. Vsi igralci pač niso na želenem fizičnem nivoju. Sicer pa že tri tekme nismo dali gola, v napadu moramo igro prilagoditi na drugačen način, ko nimamo Josipa Iličića, ki je prednjačil v zadetkih in asistencah. Mogoče našim napadalcem manjka nekaj predrznosti," je po tekmi odejal selektor Slovenije Matjaž Kek.

Janne Andersson, selektor Švedske, pa je dvoboj ocenil z naslednjimi besedami: "Tekmo smo začeli dobro, sploh prvih 15, 20 minut. Našli smo prostor na krilih in od tam napadali. V drugi polovici polčasa pa smo izgubljali žogo na sredini, kar je botrovalo protinapadom. V drugem polčasu pa podobno. Imeli smo nekaj priložnosti, igrali dobro, še drugič zadeli in ko pogledamo celo tekmo, smo bili boljša ekipa. Ne za veliko, ampak dovolj za zmago."