Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

plimovanje, piran, obala, morje, poplava-2023 Svet24.si

V Sloveniji je povprečen občan zadolžen za 629 ...

jv_0 Necenzurirano

Kaj se skriva v ozadju nenadnega odhoda direktorja...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Bo razrešil uganko izginulega malezijskega letala?

kl, 06.12.2021 17:30:00

Ena najbolj skrivnostnih nesreč v zgodovini letalstva bo morda le dobila epilog. Britanski inženir verjame, da je določil mesto, kjer je leta 2014 strmoglavlio malezijsko letalo.

Delite na:
Bo razrešil uganko izginulega malezijskega letala?
Boeing 777 malezijske letalske družbe Profimedia
8. marca 2014 je z radaskih zaslonov izginilo malezijsko letalo družbe Malaysia Airlines z 239 potniki in člani posadke.  Kot se je izkazalo kasneje, je letalo iz neznanih razlogov dobre pol ure po vzletu iz Kuala Lumpurja, odkoder je letelo proti Pekingu, nenadoma popolnoma skrenilo iz začrtane poti in najverjetneje strmoglavilo v morje. O vzrokih so vzniknile številne teorije, kaže pa da tragedija ni bila posledica nesreče, pač pa da je pilot iz neznanega razloga strmoglavil letalo. Kljub obsežnemu iskanju, ki je trajalo skoraj tri leta in bilo najdražje v zgodovini letalstva, strmoglavljenega letala, razen nekaj kosov, ki jih je naplavilo na obalo, niso našli.

Richard Godfrey mh370search com.png
Richard Godfrey
mh370search.com

Zdaj britanski inženir Richard Godfrey verjame, da je natančno določil mesto, kjer ležijo ostanki letala Boeing 777. Po njegovih meritvah naj bi to bilo v Indijskem oceanu, okoli 2.000 km zahodno od avstralskega Pertha. "Upamo, da bomo lahko zdaj primer zaključili ter sorodnikom ponesrečenih in javnosti ter letalski industriji dali odgovore, kaj se je zgodilo z MH370 (to je bila oznaka leta - op.p.) in kako bi se takšnim tragedijam v bodoče lahko izognili," je Godfrey dejal za BBC.

MH370 iskanje Profimedia.jpg
Iskanje pogrešanega letala je bilo najdaljše in najdražje v letalski zgodovini
Profimedia

Pri iskanju je kombiniral podatke iz satelitov in ocenaografske podatke o tokovih, ki bi lahko nosili kasneje naplavljene ostanke, s podatki o letu izginulega letala in letalnih lastnostih Boeingov 777. Njegove ugotovitve kažejo, da bi ostanki letala lahko bili skriti na območju s premerom 4o navtičnih milj (okoli 75 km), kar je veliko manj od območja, na katerem so letalo iskali. Ostanki bi lahko ležali na globini okoli 4.000 metrov. "Razbitine so lahko skrite za podvodnim klifom ali v kanjonu," pravi Godfrey, "in vsaj trije ali štirje ogledi bi bili potrebni, preden bi lahko ostanke začeli prinašati na površje."

MH370 Profimedia.jpg
Svojci žrtev leta MH370 še vedno nimajo odgovorov
Profimedia

Godfrey še ocenjuje, da bi z iskanjem lahko začeli v kakšnem letu dni. Tako dolgo bi nakmreč trajalo, da bi vse potrebne naprave dostavili na območje iskanja. O nameravanem iskanju pa je obvestil tako malajske kot kitajske oblasti. Večina potnikov na letalu je bilo namreč kitajskih državljanov.