Sebastian Korda je po obeh starših Čeh, a rojen in vzgojen je v ZDA. Doslej je bil njegov največji uspeh osmina finala Rolanda Garrosa 2020. Foto: Reuters

Na igrišču, kjer je pred 25 leti njegov oče Petr Korda kot Čeh osvojil svoj edini turnir za grand slam, je zdaj sin Sebastian Korda poskrbel za novo veliko presenečenje v Melbournu.

Korda je za prvo napredovanje v osmino finala potreboval tri ure igre, pri čemer je bil boljši v obeh podaljšanih igrah. V prvem nizu je bilo kar šest brejkov, v tie-breaku pa je Medvedjev Kordi še ubranil tri žogice za niz. V drugem nizu je bil Kordi dovolj en odvzem servisa, v tretjem je prav tako imel pobudo. V podaljšani igri je povedel že s 6:1, zapravil tri žogice, nato pa zaključil dvoboj.

V izjemno uspešni športni družini je še vedno najslabši
"Naša družina ima nepozabne spomine na Avstralijo. Oče je vedno rad igral na tem turnirju, sestri Jessica in Nelly uživata na turnirjih v golfu v Avstraliji. Obe sta že osvojili Odprto prvenstvo Avstralije v golfu. Trenutno sem še vedno najslabši član družine po uvrstitvi na lestvici. Mati je bila najvišje na 24. mestu, oče je bil drugi igralec sveta. Nelly je bila številka ena, Jessica pa številka šest na lestvici golfistk," se je pošalil Korda, ki je trenutno na 31. mestu lestvice ATP.

Pred letom dni je bil Medvedjev na pragu osvojitev drugega zaporednega turnirja za grand slam, zdaj pa se poslavlja že v 3. krogu. Foto: Reuters

Medvedjev bo izpadel iz elitne deseterice
Medvedjev je bil finalist tako Melbourna 2021 kot Melbourna 2022, a tokrat kot sedmi nosilec ni bil razigranemu mladeniču, ki tekmuje za ZDA, kjer je bil rojen in je odrastel ter se tudi razvil v tenisača. Kar pa ni presenečenje, saj sta oba starša tenisača: Regina Rajchrtová je bila nekoč uvrščena med 30 najboljših igralk sveta.

Medvedjev, ki je v letu 2022 16 tednov zasedal vrh ATP-lestvice, je doživel novo bridko razočaranje. Vse od izgubljenega lanskega finala v Melbournu, ko je proti Rafaelu Nadalu vodil z 2:0 v nizih, gre iz poraza v poraz. Zaradi slovesa že po prvem tednu Melbourna bo Rus po štirih letih zdaj izpadel iz najboljše deseterice tenisačev na svetu.

Korda poslal Medvedjeva domov

"Mislim, da je bil to zelo izenačen obračun, oba sva igrala zelo dobro, a je bil preprosto boljši. Velikokrat sem take dvoboje dobil. Trenutno imam težave proti močnim tekmecem. Moram se še precej izboljšati," je poudaril medvedjev, ki je lani v finalu zapravil vodstvo z 2:0 v nizih proti Rafaelu Nadalu.

Lehečka izločil Norrieja
Pravi Čeh, ne samo igralec češkega rodu, Jiri Lehečka je bil avtor tudi drugega petkovega presenečenja, izločil je namreč 11. nosilca Camerona Norria, za to je potreboval pet nizov, zaostajal je z 1:2. Britanec se je med tekmo pritoževal nad bolečinami v kolenu, po tekmi pa tudi nad vetrom, ki naj bi motil igralca.

Stefanos Cicipas je tudi tretji dvoboj v Melbournu dobil brez izgubljenega niza. Foto: Reuters

Sinner se je vrnil po zaostanku z 0:2 v nizih in bo izzval Cicipasa
Tretji nosilec Stefanos Cicipas še naprej prepričljivo igra v Melbournu. V 3. krogu je Grk s 6:2, 7:6 (5) in 6:3 odpravil Nizozemca Tallona Griekspoorja. V osmini finala ga čaka 15. nosilec Jannik Sinner, ki pa je imel kopico težav.

Italijan je proti Madžaru Martonu Fucsovicsu namreč izgubil uvodna dva niza s po 4:6. A nato se je Sinner zbral in Fucsovicsu prepustil zgolj še tri igre in prišel do dvoboja z najvišje uvrščenim preostalim igralcem turnirja. 21-letni Južni Tirolec je prvič v karieri napredoval po zaostanku z 0:2 v nizih.

Cicipas je rutinirano nadigral 63. tenisača sveta Griekspoorja, za kar je potreboval samo dve uri. Cicipas se je doslej v Melbournu trikrat prebil v polfinale, na turnirjih velike četverice pa je prišel najvišje leta 2021 z uvrstitvijo v finale Rolanda Garrosa.

Izpadel Nadalov krvnik
Američan Mackenzie McDonald, ki je poskrbel za senzacijo, ko je izločil prvega nosilca Rafaela Nadala, pa ni nadaljeval v tem slogu. V tretjem krogu je bil boljši Japonec Jošihito Nišioka, sicer le 31. nosilec Melbourna.

Dvoboj Swiatek – Ribakina v osmini finala prinaša soočenje zmagovalk zadnjih treh turnirjev za grand slam. Poljakinja je osvojila Pariz in New York, Kazahstanka pa Wimbledon. Foto: Reuters

Prvo nosilko zdaj čaka zmagovalka Wimbledona
Prva igralka sveta Iga Swiatek se je že četrto zaporedno sezono brez težav uvrstila v osmino finala. 21-letna Poljakinja je v samo 55 minutah izločila špansko kvalifikantko Cristino Bucsa, ki je prvi nosilki odvzela le eno igro.

Trikratna zmagovalka turnirjev za grand slam, zmagovalka Rolanda Garrosa in OP-ja ZDA, se bo zdaj v dvoboju osmine finala pomerila z zmagovalko Wimbledona Jeleno Ribakino, 23-letno Moskovčanko, ki igra pod kazahstansko zastavo. 22. nosilka turnirja, ki je v drugem krogu izločila Kajo Juvan, je v obračunu tretjega kroga ugnala lansko finalistko Melbourna Danielle Collins iz ZDA s 6:2, 5:7 in 6:2.

Jessica Pegula je že štirikrat igrala v četrtfinalu turnirjev za grand slam. Američanka je v sijajni formi in vsekakor je pripravljena za naslednji korak. Foto: EPA

Pegula v izjemni formi na začetku leta
V izjemni formi je Jessica Pegula. Tretja igralka sveta je s 6:0 in 6:2 odpravila Ukrajinko Marto Kostjuk po 65 minutah. 28-letna Američanka je v življenjski formi, njena starša sta Kim in Terry sta lastnika Buffalo Billsov v Ligi NFL in Buffalo Sabresov v Ligi NHL. Pegula je bila odločilna za zmagoslavje ZDA v Pokalu United pred dvema tednoma, kjer je v polfinalu premagala Igo Swiatek.

V osmini finala jo čaka Barbora Krejčikova, ki je leta 2021 osvojila Roland Garros. Čehinja je v uri in 26 minutah na Rod Laver Areni premagala Ukrajinko Anhelino Kalinino s 6:2 in 6:3.