Drugi športi

Rea s steze 'spravil' Bautisto, zmaga v roke Razgatliogluju

Magny-Course, 11. 09. 2022 09.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvi dan dirkaškega vikenda v Franciji v razredu Superbike je šlo po načrtih vodilnega dirkača v konkurenci Alvara Bautiste, drugi dan pa ne. Španec je zmagal na sobotni dirki, na nedeljski pa je odstopil, krivec za njegov padec je bil Jonathan Rea. Zmago je nato slavil Toprak Razgatlioglu pred Michaelom Rinaldijem. Na sprinterski dirki pa je bil najhitrejši Razgatlioglu, drugi je bil Bautista, tretji Rea.

V Magny-Coursu je bil na sporedu drugi dirkaški dan v boju za točke na VN Francije. V soboto so imeli srečo z vremenom, saj je bila proga suha, vseeno pa je bilo dogajanje izjemno zanimivo. V kvalifikacijah je bil najhitrejši Jonathan Rea (Kawasaki), Toplak Razgatlioglu (Yamaha) je bil drugi, Scott Redding tretji, Alvaro Bautista (Ducati) pa četrti. Rea in Razgatlioglu sta celo dosegla popolnoma identičen čas v kvalifikacijah, toda v prednosti je bil zaradi pravil Britanec, ki je zato na dirki startal s prvega mesta. Kazalo je, da sta v najboljši formi in da bosta prav omenjena dirkača krojila usodo dirke in se potegovala za zmago.

A se je vse skupaj hitro obrnilo na glavo, Rea in Razgatlioglu sta naredila napaki in končala v pesku. Oba sta nadaljevala z dirko, a sta imela preveč zaostanka in se nista uvrstila prav visoko. Turek se je prebil do 11. mesta, Rea pa je imel težave z motociklom in je zasedel zadnje, 24. mesto. To je dobro izkoristil Bautista, ki je zmagal pred Reddingom in si z novimi točkami zagotovil še večjo prednost na lestvici v boju za naslov svetovnega prvaka v razredu Superbike. Španec je dosegel svojo prvo zmago v Magny-Coursu.

Alvaro Bautista
Alvaro Bautista FOTO: Superbike

Razgatlioglujeva nesreča je končala niz turškega dirkača z osmimi zaporednimi stopničkami, medtem ko je Rea podaljšal niz brez zmage na 10 dirk, kar je njegov najslabši izkupiček po letu 2019, ko je brez zmage ostal še dirko dlje (11 dirk). Bautista je dosegel svojo 24. zmago v tem razredu, s čimer se je izenačil s prvakom iz leta 2011 Carlosom Checo in prvakom iz leta 2021 Razgatlioglujem, medtem ko je Redding dosegel svoje 40. stopničke.

Nedelja je ponudila dve dirki razreda Superbike, najprej je bila sporedu krajša, sprinterska dirka, nato je sledil prenos glavne dirke. Superpole dirka v dolžini 10 krogov je prinesla malo zadoščenja Razgatliogluju, ki je slavil zmago, Bautista je na drugem mestu zaostal 1,8 sekunde, tretji je bil Rea, ki je za zmagovalcem zaostal dve sekundi.

Na koncu je bila na sporedu še nedeljska glavna dirka. Začetek je bil zanimiv in ne po željah in načrtih Bautiste. Vodilni dirkač v konkurenci je namreč odstopil že 20 krogov pred koncem, ko je končal v pesku. A tokrat ne po lastni krivdi, temveč mu je pri tem "pomagal" Rea, saj je trčil v Španca, le-ta pa je padel in njegovega nastopa je bilo konec. Za Bautisto je bil to drugi odstop v sezoni. Rea je bil kaznovan s tako imenovanim dolgim krogom, tako da je izgubil stik z vodilnimi.

V ospredju sta se za vodstvo borila Rinaldi in Razgatlioglu in Turek je zadržal prednost in slavil zmago po 21 odpeljanih krogih in si privozil drugo zmago danes. Na drugem in tretjem mestu sta bila Italijana, Michael Rinaldi in Axel Bassani, na peto mesto pa se je iz ozadja vseeno prebil Rea in si zagotovil nekaj točk. Bautista ostaja vodilni dirkač, ne glede na smolo (332 točk), drugi je sedaj Razgatlioglu (302), tretji pa je Rea (285). Dogajanje iz Magny-Coursa si lahko ogledate na VOYO