Von der Leyen je dejala, da je mejnik dosežen, a postavila si je že nove cilje. Foto: Reuters
Von der Leyen je dejala, da je mejnik dosežen, a postavila si je že nove cilje. Foto: Reuters

"Dosegli smo pomemben mejnik pri dobavi cepiv proti covidu-19 v svetu," je v izjavi, ki je bila predvajana prek videopovezave, naznanila predsednica komisije. Cepiva, proizvedena v EU-ju, so bila poslana v več kot 150 držav na vseh celinah, je dejala in pri tem med drugim omenila Japonsko, Turčijo, Novo Zelandijo, Južno Afriko in Brazilijo.

EU je v države z nizkimi in srednjimi dohodki v okviru mednarodne pobude za pravično razdelitev cepiv Covax dostavil približno 87 milijonov odmerkov. "Jasno je, da je EU največji izvoznik cepiv proti covidu-19," je dejala.

Povezava je cepiva vselej pošteno delila s preostalim svetom. "Izvozili smo toliko, kolikor smo dostavili državljanom EU-ja," je pojasnila. Pri tem je tudi spomnila, da je v Uniji zdaj polno cepljenih več kot 75 odstotkov odraslih.

Vendar pa želi EU storiti več. Kot je dejala von der Leyen, si bodo z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom prizadevali, da bi bilo do naslednjega leta cepljenih 70 odstotkov svetovnega prebivalstva.

EU bo tako v prihodnjih mesecih doniral najmanj 500 milijonov odmerkov cepiva najranljivejšim državam. Vendar pa morajo tudi druge države prispevati svoj delež, je opozorila predsednica komisije.

EU tesno sodeluje z italijanskim premierjem Mariom Draghijem in predsednikom Bidnom za podporo voditeljev skupine G20, ki se bodo sestali prihodnji teden v Rimu, temu ambicioznemu cilju, ki je premagati svetovno pandemijo, je še dejala.

Sodelujoči v poskusu Valneve so razvili več protiteles proti novemu koronavirusu kot cepljeni s cepivom podjetja AstraZeneca. Foto: Reuters
Sodelujoči v poskusu Valneve so razvili več protiteles proti novemu koronavirusu kot cepljeni s cepivom podjetja AstraZeneca. Foto: Reuters

Klinični preizkusi Valnevinega cepiva pokazali spodbudne rezultate

Iz francoskega biotehnološkega podjetja Valneva so sporočili, da so klinični preizkusi njihovega cepiva proti covidu-19 spodbudni. Sodelujoči so razvili več protiteles proti novemu koronavirusu kot cepljeni s cepivom podjetja AstraZeneca.

Valneva je sporočila, da je tretja faza kliničnih preizkusov, v kateri je sodelovalo 4012 ljudi v Veliki Britaniji, pokazala "pozitivne rezultate".

Cepivo temelji na inaktivirani različici koronavirusa. "To je precej bolj tradicionalen pristop k proizvodnji cepiv kot pri cepivih, ki se trenutno uporabljajo v Združenem kraljestvu, Evropi in Severni Ameriki," je povedal vodja raziskave in profesor pediatrije na univerzi v britanskem Bristolu Adam Finn. "Rezultati kažejo, da je to kandidatno cepivo na dobri poti, da bo igralo pomembno vlogo pri premagovanju pandemije," je povedal, so zapisali v sporočilu za javnost.

Valnevino cepivo je doslej naročila le Velika Britanija, a je pogodbo pretekli mesec prekinila. London trdi, da naj bi podjetje kršilo svoje pogodbene obveznosti glede dobave, kar pri Valnevi odločno zanikajo.

Postopek za odobritev cepiva se je v Veliki Britaniji že začel, pripravljajo pa se tudi za oddajo vloge pri Evropski agenciji za zdravila. Evropska unija se po navedbah francoske vlade o nakupu tega cepiva s podjetjem še pogaja.

EU postal največji izvoznik cepiv na svetu