Maribor bo naslednje leto od 23. do 29. julija gostil 17. Olimpijski festival evropske mladine, enega največjih športnih dogodkov, ne samo v našem mestu, ampak nasploh v samostojni državi. V enem tednu je za pričakovati tudi do 150.000 obiskovalcev, podobno kot je bilo na letošnjem OFEM-u oziroma po angleško EYOF-u (European Youth Olympics Festival). 3600 športnikov starih med 14. in 18. let, se bo pomerilo v enajstih različnih športih, med drugim tudi v atletiki, ki z zdajšnjo infrastrukturo na Poljanah ne zadostuje pogojem za izvedbo tako velikega dogodka.

Vir: Mestna občina Maribor

Zahvaljujoč EYOF-u se bo  na atletskem stadionu Poljane izvedel eden večjih projektov na področju športne infrastrukture v mestu ob Dravi. Načrtovana je prenove tribune, ki bi naj po zadnjih informacijah sprejela več kot 1000 gledalcev, pod njo pa še dobili večnamensko dvorano, ki bo končno dala mariborski atletiki streho nad glavo.

Večnamenska dvorana pod tribuno bo dolga več kot 100 metrov in širša več kot 20 metrov. Končala bi se nekje v ‘bližini sedanjega štarta za 100 metrov’, (več na zgornji sliki). Mestna občina Maribor je v pripravi za gradbeno dovoljenje uredila tudi potrebna zemljišča, ki so bila prej v lasti Slovenskih železnic. Na občini poudarjajo, da so želeli urediti celotno zemljišče za izgradnjo prve faze (ogrevalna steza), kot tudi druge faze krožne steze pod streho.

Dvorana pod tribuno bo tako ponujala vse potrebne pogoje za ogrevanje pred tekmovanji, imela bi osem stez dolgih 60 metov in hkrati dovolj prostora za start ter, da se atleti še ustrezno “raztečejo”. Prav tako bo posebno skakališče za segrevanje skoka v daljino, višino in troskoka.

V prenovljenem delu pa bi bili še preostali potrebni prostori za organizacijo takšnega dogodka; od garderob, stranišč, zdravniških sob, doping kontrol, sodniške sobe itd.

Pomembno tudi za vzgojno – izobraževalni proces

Izgradnja  bo tudi izboljšala zimske razmere mariborskih atletov, predvsem naših dveh glavnih klubov AK Poljane in AK Štajerska. “Atletika je šport na prostem, smo tista panoga, ki more trenirat v vseh letnih časih. So pa določeni vremenski ekstremi, ko z mlajšimi kategorijami tega ne počneš. Jasno, da je mladincem in članom potrebno kdaj po domače stisniti zobe in oddelati trening tudi zunaj, ampak če imaš možnost strehe nad glavo, je to zelo dobrodošlo,” zatrjuje trener AK Poljane Sebastijan Jagarinec in dodaja:

“Do sedaj nismo mogli razvijati atletike, ker smo v zimskem času praktično prekinili proces treninga. Spomladi jih učimo iste stvari kot smo jih na zadnje učili jeseni. Predvsem, vse kar je povezano s sprintom, hitrostjo in tehničnimi zadevami, tega otrok ne moreš učiti v šolskih telovadnicah. Ko bo mariborska atletika dobila streho nad glavo, bo to omogočeno. Starejši tekmovalci pa se bodo v primeru ekstremnega minusa, ob močnejšem dežju, umaknili v dvorano in naredili trening.”

V ozadju vidimo staro tribuno. V kadru trener AK Poljane Sebastijan Jagarinec. Foto: Maribor24.si

In ne samo to, na Poljanah bomo dobili tudi novo športno opremo: od blazin, stojal za tehnične discipline, palice, met kopja, met kladiva, suvanje krogle, ki jih v tem trenutku ni. Kar se same steze tiče, iz atletskega kluba Poljane trdijo, da je steza, ki je pet let stara v odličnem stanu in, da “če je pravo vreme v Mariboru, skoraj boljšega ni.”

“Novi ogrevalni prostori bodo tudi dovolj dolgi, da se lahko dela vzdržljivost s 60 m na veliko ponovitev. To je tudi nekaj kar rabimo, da končno lahko panogo razvijamo kot treba in pokažemo naše znanje v popolnosti,” še dodajo iz AK Poljane.

Veliko športnih kolektivov, predvsem teh na isti strani reke Drave, ki so bližje atletskemu stadionu Poljane, ga je koristilo za bazične priprave svojih klubov. Iz AK Poljane poudarjajo, da bodo novega objekta veseli tudi ostali športni klubi, saj je kondicija in telesna priprava sestavni del vseh športnih panog.

Predvidoma projekt vreden 3 milijone evrov

Prvotna predvidena ocena prenove Atletskega stadiona Poljane se je gibala okrog 2,4 milijona evra, vendar bo zaradi nepredvidljivih razmer v svetu projekt dražji.  “To so bile ocene, ko smo začeli s tem projektom. Zdaj, ko bomo zaključili s projektiranjem, in glede na to kaj se dogaja na trgu, pa se bojim da je to prenizka ocena,” nam zatrjuje Nataša Ritonija, prej zaposlena v kabinetu Mestne občine Maribor, sedaj pa direktorica projekta EYOF 2023 v Mariboru.

Mestna občina Maribor denarja za prenovo tribune nima, zato potekajo intenzivni pogovori z državo in pristojnimi ministrstvi o financiranju projekta, ki naj bi bil v velikem delu pokrit z evropskimi sredstvi.

Tribuna je za svojo izgradnjo potrebovala tudi ustrezno ureditev zemljišča. “Veliko smo naredili v predpripravi na tako velik projekt. Izgradnja nove tribune in potrebna ogrevalna steza sta nujni za organizacijo tako velikega dogodka kot je OFEM. Odkupili smo zemljišča od Slovenskih železnic in hišo, ki se bo porušila.”

Za maribor24.si so še pojasnili, da je občina odkupila tudi vsa zemljišča potrebna za prvo fazo, potrebna za izvedbo OFEM-a, kot tudi drugo fazo, ko bodo atletski kolektivi dobili še pokrito krožno stezo. Trenutno je za realizacijo projekta OFEM-a potrebna zgolj prva faza (tribuna in ogrevalne steze), medtem ko je faza dva predvidena v naslednjih letih.

Nataša Ritonija, prej zaposlena v kabinetu Saše Arsenovića, sedaj pa direktorica OFEM-a. Foto: Marko Pigac

Projekt ključen za razvoj športa in športnega turizma

Na občini so še pojasnili, da bodo do konca meseca avgusta vložili vse za pridobitev gradbenega dovoljenja, nato sledi iskanje izvajalcev. V mesecu septembru se pričakujejo predvidoma prvi razpisi, v oktobru pa bi se začelo s prvimi pripravljenimi deli.

“Ta projekt je ključnega pomena za razvoj športa in športnega turizma v Mariboru. Mi si prizadevamo, da večino stvari od opreme ostane tukaj, ne samo na Poljanah, ampak tudi na ostalih prizoriščih,” poudari pomembnost projekta Ritonija in pove, da “manjše tekmovanje lahko izpelješ v športni dvorani Lukna ali dvorani Tabor, za olimpijski festival z vsemi svojimi protokoli, pa objekti niso ustrezni. Zato moramo veliko opreme še nabaviti, da tekmovanje lahko izpeljemo. S tem obnavljamo mariborska prizorišča, dodajamo stvari, ki so prej manjkale. Seveda, pa ni pomembna samo oprema, ampak tudi infrastruktura.”

“Če pogledamo letošnje gostitelje, slovaško Bansko Bistrico je mesto živelo z dogodkom, praktično ni bilo možno dobiti ene proste sobe v času iger. Videli smo kaj pomeni ta dogodek,” nam še povedo iz organizacijskih prostorov OFEM-a pod južno tribuna Ljudskega vrta in dodajo: “Veselimo se tega dogodka, verjamemo, da bo en zelo močen zagon za šport in mesto tudi v prihodnje.”

“Naša naloga je, da vložimo maksimalno napora, da populariziramo ta dogodek mestu, regiji in nenazadnje Sloveniji. Moramo se zavedati da gre za največji več panožni športni dogodek v zgodovini Slovenije. Olimpijski festival evropske mladine zahteva protokole kot velike Olimpijske igre, od slavnostne otvoritve, olimpijske vasi, vse kar spada. Pričakujemo več kot 3600 športnikov in športnic iz 50 držav, veliko VIP gostov, prihajajo novinarji iz celotnega sveta, do 1000 prostovoljcev,” je za konec sklenila Nataša Ritonija.

Zadnja stran tribune

17. Olimpijske igre za športnike od 14. do 18. leta bodo tako zelo pomembne za šport v mestu, za infrastrukturo, opremo, kot tudi promocijo naših športnikov. Konec koncev ne gre za mariborski projekt, temveč tudi državni projekt, zato je pričakovati, da bo država pomagala po svojih zmožnostih, da se bo Slovenija vnovič predstavila kot odličen gostitelj velikih športnih dogodkov.