Omenjena afriška država je tako postala druga država na svetu, ki se je odločila za takšno potezo, po južnoameriškem Salvadorju.

Zakonodajalci so soglasno sprejeli predlog zakona, s katerim je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo poleg franka CFA in s katerim je bila legalizirana uporaba kriptovalut.

Srednjeafriška republika je tako postala prva afriška država, kjer je bitcoin zakonito plačilno sredstvo, je danes pojasnil vodja kabineta predsednika republike Obed Namsio.

"S to potezo se Srednjeafriška republika uvršča na zemljevid najdrznejših in vizionarskih držav na svetu," je izjavil.

Nova zakonodaja zajema uporabo kriptovalut v spletni trgovini in "vseh elektronskih transakcijah".

Vendar je vodilni predstavnik opozicije nasprotoval glasovanju in dejal, da je cilj te poteze ogroziti uporabo franka CFA – regionalne valute, ki jo podpira Francija in je vezana na evro. Poleg Srednjeafriške republike jo uporabljajo še Kamerun, Čad, Republika Kongo, Gabon in Ekvatorialna Gvineja.

Nekdanji predsednik vlade Martin Ziguele se je pritožil, da je bil zakon sprejet "z razglasitvijo", nekateri zakonodajalci pa nameravajo proti zakonu začeti postopek na ustavnem sodišču.

"Ta zakon je način izstopa iz franka CFA na način, ki uničuje skupno valuto," je dejal Ziguele.

Nekdanja francoska kolonija s približno 4,7 milijona prebivalcev kljub bogatim zalogam rudnin sodi med najrevnejše države sveta.

Prva država, kjer je kriptovaluta bitcoin postala zakonito plačilno sredstvo, je Salvador. Zakon, ki omogoča plačevanje z bitcoini, je začel veljati 7. septembra lani.