Ugledna novinarska imena: Gre za politične čistke, kakršnih ne pomnimo!

Datum:

Tako imenovano ‘čiščenje janšizma’ na Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki ga je pred časom napovedal sam predsednik vlade Robert Golob, je žal na vrhuncu. Zaposlenim v oddaji Panorama so včeraj iz uprave javnega zavoda posredovali odredbo o napotitvi na čakanje na delo doma, danes pa so jim, kot smo poročali, onemogočili dostop do delovnih mest. V upravi RTVS so se pri tem sklicevali na pravilnik o hišnem redu, kasneje pa so jim dostop omogočili, da so lahko odnesli svoje stvari. Vinko Vasle, bivši direktor Radia Slovenija, je prepričan, da gre pri tem, generalno gledano, za svojevrsten pohod v preteklost oziroma za ideološko okupacijo in ne depolitizacijo RTVS, Jože Možina, novinar TV Slovenija, pa je v komentarju zapisal, da se je zgodil nevaren precedens, ki ga na RTVS ne pomnijo. Peter Jančič, urednik in novinar Spletnega časopisa, je prepričan, da je to javna sramota države, Metod Berlec, urednik Demokracije pa opozarja, da vodstvo RTVS razmišlja in deluje povsem totalitarno. Jože Biščak, namestnik urednika Demokracije, pa je v kratkem komentarju glede dogajanja na RTVS zapisal, da je treba RTVS čimprej razpustiti in privatizirati.

Odgovorni urednik drugega programa TVS Rajko Gerič je dejal, da odredba o napotitvi na čakanje ni upoštevala zakona o delovnih razmerjih, in jo označil za nezakonito. Po Geričevih navedbah so jim odredbo o napotitvi na čakanje sicer posredovali že 29. decembra, a jo je podpisal namestnik direktorice TVS. Kot je Gerič povedal, so zaposleni tej odredbi oporekali, ker namestnik ni pooblaščen za to. Gerič je odnos vodstva RTVS do zaposlenih na čakanju označil za “šikaniranje” oziroma zlorabo pooblastil. Pojasnil je, da odredba ni upoštevala zakona o delovnih razmerjih, po katerem bi morala uprava RTVS o tem seznaniti sindikate, narediti program dela in pozvati zaposlene, da porabijo viške ur in star dopust. “Ker smo še vedno redno zaposleni, delodajalec nima nobene podlage, da bi nam onemogočil, da pridemo do svojega delovnega mesta,” je v izjavi za medije dejal urednik. Ker jim je bil vstop v delovne prostore onemogočen zaradi blokiranih delovnih kartic, so se že obrnili na inšpekcijske službe in policijo. “Medtem, ko mojim kolegom ni omogočeno delo, nekateri na novo zaposlujejo,” je dodal. Interno zaposlovanje novih novinarjev in honorarnih delavcev namreč še vedno poteka. Kljub temu, da v novem programsko-produkcijskem načrtu ni bila ukinjena le Panorama, ampak več oddaj na RTVS, so po njegovih navedbah odredbo o čakanju na domu dobili le delavci v Panorami.

Odgovorni urednik informativnega programa na drugem sporedu Televizije Slovenija Rajko Gerič (foto: zajem zaslona)

V ZNP zgroženi nad “pogromom in šikaniranjem” nekaterih novinarjev RTVS

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) so zgroženi nad “pogromom in šikaniranjem”, ki ga nad nekaterimi novinarji izvaja nova uprava RTVS. Prepričani so, da je uprava novinarjem Panorame z današnjim dnem nezakonito onemogočila vstop v stavbo RTVS, zato jo bodo prijavili delovni inšpekciji, so sporočili iz združenja. “Odredbe so nezakonite, posebej ob dejstvu, da na RTVS še naprej zaposlujejo nove ljudi, in dejstvu, da so bili na čakanje poslani zgolj novinarji Panorame, čeprav so bile z novim letom ukinjene tudi nekatere druge oddaje, so v sporočilu za javnost zapisali v ZNP.

V ZNP ocenjujejo, da gre izključno za revanšizem novega vodstva, uperjen zoper novinarje, ki so na RTVS prišli ali napredovali v času prejšnje uprave. Slednjim nova uprava po navedbah ZNP ne more očitati slabega dela ali neusposobljenosti, zato se zdi, da je njihov edini greh, da so morali na čakanje, zgolj to, da so na RTVS prišli ali napredovali ob nepravem času. Zaradi po mnenju ZNP očitno nezakonitega početja uprave bodo podali prijavo na delovno inšpekcijo. Hkrati vlado Roberta Goloba pozivajo, naj svoje kadre, ki jih je nastavila na RTVS s spremembo zakona o RTVS, pozove k zakonitemu delovanju. Ustavno sodišče pa pozivajo, naj se preneha izmikati “in že končno odloči o ustavnosti novele zakona o RTVS, ki je omogočila trenutni pogrom nad nekaterimi novinarji RTVS“, so še zapisali.

Vinko Vasle, bivši direktor Radia Slovenija: Gre za svojevrsten pohod v preteklost!

Generalno gledano gre za svojevrsten pohod v preteklost oziroma za ideološko okupacijo, ne depolitizacijo RTV. Ker pa se ob teh nezakonitostih ne zganejo uradni organi – medijski inšpektor, delovna inšpekcija, policija – gre v resnici za načrtno sistemsko ukrepanje vladajočih, ki se v obliki zahtev prenaša k Martiću in Forbiciju kot dvema hlapčevskima uresničevalcema tudi hudih kaznivih dejanj. Martić in Forbici sta več milijonov našega denarja dobila pod pogojem končne rešitve v stilu ad hitlerum. Ker pa ni nobenega odpora, ali upora in ker drugi Golobovi mediji o tem ne poročajo, ni veliko upanja, da se bo kaj spremenilo. Naloga poštenih in moralnih in tudi odgovornost je, da takšnih monstruoznosti z denarjem ne podpirajo.

Bivši direktor Radia Slovenija Vinko Vasle (Foto: STA)

Jože Možina, novinar TV Slovenija: Zgodil se je nevaren precedens, ki ga na RTV ne pomnimo!

Z odredbami o delu na domu skupini novinarjev, še bolj pa z onemogočanjem vstopa na RTV, se je zgodil nevaren precedens, ki ga na RTV ne pomnimo. Ne razumem tega početja, ki izjemno slabo vpliva na ugled RTV. Gre za izkušenega urednika in številne odlične novinarje, ki so pomembno prispevali k pluralnosti informativnega programa. Takih sodelavcev bi morala RTV imeti več ne pa da se jih skuša znebiti. Taka oblika “depolitizacije” pomeni dejansko še večjo politizacijo javnega medija in pot v enoumje. Med novinarji in uredniki, sploh na javni televizij, morajo biti sodelavci različnih prepričanj. Če bodo vsi enako mislili, bomo šli kot javni medij v maloro.

Novinar in zgodovinar dr. Jože Možina. (Foto: Polona Avanzo)

Peter Jančič, urednik in novinar portala Spletni časopis: To je javna sramota države!

S kršenjem zakona s pošiljanjem na čakanje odgovornega urednika Rajka Geriča, ki ga niso odstavili na način, kot ga določa zakon, njegove funkcije pa ukinili s spremembo statuta, se nam državna televizija predstavlja kot javna sramota, ki krši zakone svoje lastne države. Dodatno sramotno je, ker vsi vemo, da je to ravnanje javno zahteval premier Robert Golob. Štirinajst novinarjev, ki so jih skupaj z Geričem poslali na čakanje in jim prepovedali vstop v stavbo, je simbol slabega vodenja nove uprave Zorana Martića, ki so ga vladne stranke s hitro spremembo ureditve, da bi s svojimi ljudmi na hitro prevzele ta medij, na vrh po proračunu največjega medijskega podjetja postavile brez vsake resne izkušnje z vodenjem ali nadzorom velikih sistemov. Kar je pristop amaterjev. Da po vrhu z zavajajočimi podatki še obračunavajo z odpuščeno dopisnico Nino Kojima iz Velike Britanije in ne predstavijo poštenih podatkov o stroških dopisništev in dopisnikov, pa je tudi velika novinarska sramota za državo. RTV Slovenija je ogledalo premiera Roberta Goloba in vladne koalicije in čudaškega odnosa vladajočih strank do medijev, novinarstva in javnosti.

Novinar in urednik Peter Jančič (Foto: STA)

Metod Berlec, urednik Demokracije: Vodstvo RTV Slovenija razmišlja in deluje povsem totalitarno. Boljševistično.

Zadnje dogajanje na RTV Slovenija kaže, da ima osrednja nacionalna medijska hiša vodstvo, ki ne spoštuje delovno-pravne zakonodaje, kaj šele medijsko pluralnost. Vodstvo, ki razmišlja in deluje povsem totalitarno. Boljševistično. To, da so odgovornemu uredniku drugega programa TV Slovenija Rajku Geriču in še  14 zaposlenim, onemogočili vstop v stavbo z blokado službenih kartic, je škandal brez primere. Še prej so jih (po vsej verjetnosti) nezakonito poslali ‘na čakanje na delo doma’. In to samo zato, ker so bili zaposleni pod prejšnjo upravo. Gre za nizkotno ravnanje predsednika uprave RTVS Zvezdana Martića, člana uprave Andreja Trčka in direktorice TV Slovenija Ksenije Horvat. Seveda pa le-ti izvršujejo čistko na RTVS po nareku vladajoče leve koalicije pod vodstvom Roberta Goloba. Zadeva je še dodatno problematična, ker RTVS z obveznim prispevkom mesečno plačujemo vsi slovenski davkoplačevalci. Vodstvo RTVS bi zato moralo podpirati mnenjsko pluralnost, svetovnonazorsko raznolikost, novinarsko in uredniško profesionalnost, ne pa da to ožijo, delujejo servilno do vladajočih in podpirajo mnenjsko enoumje. Vsekakor vodstvo RTVS s temi dejanji škoduje zavodu, ki ga vodi, saj bo dolgoročno gledano le-to izgubilo številne gledalke in gledalce (poslušalke in poslušalce) ter zapravilo še tisto malo ugleda, ki ga ta ustanova ima. To je pot v pogubo.”

Glavni in odgovorni urednik Demokracije Metod Berlec (Foto: Veronika Savnik)

Jože Biščak, namestnik urednika Demokracije: RTV Slovenija je treba čimprej razpustiti in privatizirati!

Bom ponovil že stoprvič: Če država ne bi bila lastnik RTV Slovenija, teh težav nikoli ne bi bilo. Tako pa želi vsakokratna vlada vplivati na nacionalni medij. Zato je treba RTV Slovenija čimprej razpustiti in privatizirati. Država nima kaj iskati v lastništvu medijev. Toda, kar se dogaja pod oblastjo Roberta Goloba, presega meje zdravega razuma. To ni samo obračun z novinarji in uredniki, ki niso naklonjeni progresivni (levičarski) agendi, ampak so čistke (ki jih je napovedal že Golob), ki spominjajo na dogajanje v totalitarnih režimih. Je pa zanimivo, da je nekatere srečala karma.

Jože Biščak (Foto: Demokracija)

P. J.

Sorodno

Zadnji prispevki

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...