Diskriminacija

VIDEO: Afriški in indijski študenti na begu iz Ukrajine naletijo na brce in žaljivke ukrajinskih in poljskih oblastnikov

R.T.
28. 2. 2022, 18.58
Posodobljeno: 28. 2. 2022, 19.24
Deli članek:

Za afriške in indijske študente ni bilo prostora na vlakih in avtobusih, ki so prevažali ljudi iz Ukrajine proti ukrajinsko-poljski meji.

Profimedia
Na meji s Poljsko in drugod po Ukrajini so obtičali afriški in indijski državljani, ki jih tako ukrajinska kot poljska oblast diskriminirata ali celo pretepata.

Afriški in indijski študenti, ki se zaradi ugodnih cen univerzitetne izobrazbe v Ukrajini pogosto šolajo, so v zadnjih dneh, tako kot ostali tuji in ukrajinski državljani, skušali zbežati iz Ukrajine. Pri tem so naleteli na rasizem tako ukrajinskih vojakov kot poljskih mejnih stražarjev.

Video posnetki, ki so jih študenti delili na družbenem omrežju Twitter, kažejo, kako ukrajinski vojaki Afričanom preprečujejo vstop na vlake, ki so potovali iz države, kako na njih psujejo lokalni prebivalci na meji s Poljsko, ter kako ukrajinski vojaki na meji streljajo v zrak, da bi indijske študente, ki skušajo zbežati iz države odvrnili od tega početja.

Svetovni mediji pri poročanju o dogajanju v Ukrajini v zadnjih dneh radi poudarjajo, da je pri dogajanju v Ukrajini še posebej grozljivo dejstvo, da se vojna dogaja "v Evropi" in ne v kakšni "državi tretjega sveta."

Prav tako se v zadnjih dneh vrstijo nestrpne izjave vlade RS, ki je bila še letos poleti pripravljena sprejeti celih 5 Afganistancev, ki so bežali pred talibani, sedaj pa notranji minister Aleš Hojs meni, da bo lahko Slovenija sprejela 200 tisoč Ukrajincev.  Na Twitter računu vlade se je v petek znašel zapis: "ukrajinski begunci prihajajo iz okolja, ki je v kulturnem, verskem in zgodovinskem smislu nekaj povsem drugega kot okolje, iz katerega prihajajo begunci iz Afganistana," ki pa so ga hitro izbrisali.

Ob takšnih izjavah je potrebno spomniti na grozljivo nasilje, ki ga prav v tem trenutku nad ne-belimi prebivalci Ukrajine, ki pred ruskim napadom bežijo iz države, vršijo ukrajinske in poljske oblasti.

Odnos do afriških študentov obsodila Afriška unija ter nigerijska in ganska vlada

Danes je novice o tem, da se afriški državljani le s težavo prebijajo iz Ukrajine in pri tem pogosto naletijo na odkrit rasizem ukrajinskih ali poljskih oblastnikov, obsodila tudi Afriška unija. V izjavi za javnost so zapisali, da so, v kolikor se poročanja izkažejo za verodostojna, "šokantno rasistična," ter da naj vpletene države spoštujejo mednarodno pravo in zagotovijo varne prehod vsem ljudem.

Nigerijska vlada je nasilje nad tisoči svojih državljanov, ki trenutno bežijo iz Ukrajine, obsodila že zgodaj zjutraj. V Ukrajini se šola približno 4 tisoč nigerijskih študentov, še nekaj tisoč pa jih prihaja iz drugih afriških držav. Nigerijski predsednik Muhammadu Buhari je danes dejal: "Video posnetki, pričevanja iz prve roke in tistih, ki so bili v stiku z nigerijskim predstavništvom, kažejo na neprimerno ravnanjo ukrajinske policije in varnostnega osebja, ki nigerijskim državljanom preprečujejo, da se vkrcajo na avtobuse in vlake, ki potujejo proti ukrajinsko-poljski meji."

"Skupina nigerijskih študentov je že večkrat poskušala s prečkanjem meje s Poljsko, oblastniki pa so jim to preprečili tolikokrat, da so se odločili, da se odpravijo do Madžarske in tam poskušajo svojo srečo," je še zapisal Buhari in opozoril, da mora biti po konvenciji Združenih narodov prav vsem, ki bežijo iz konfliktne situacije, zagotovljena enaka možnostvarnega prehoda, ne glede na barvo njihovega potnega lista ali kože, poroča britanski Guardian.

Spomnimo, ukrajinska vlada moškim ni dovolila, da zapustijo državo, a se ta ukrep nanaša le na ukrajinske državljane med 18. in 55. letom starosti, ne pa tudi na tuje državljane, ki v Ukrajini delajo ali študirajo.

Zaskrbljenost nad dobrobitjo svojih državljanov v Ukrajini je izrazila tudi ganska vlada. V Ukrajini študira tisoč državljanov Gane.