Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo proti izbrancu SDS

Avtor: K.M.
Janja Garnbret

Janja Garnbret foto: M24

Janja Garnbret, Tadej Pogačar in slovenska moška košarkarska reprezentanca so najbolj zaznamovali leto 2021 na področju športa in postali najboljši v letu 2021 po izboru Društva športnih novinarjev Slovenije.

Športnik leta je prvič doslej postal Pogačar, zmagovalec dirke po Franciji in bronast na cestni dirki na olimpijskih igrah v Tokiu. V glasovanju je dobil 262 točk, drugi je bil zmagovalec prejšnjih dveh let Primož Roglič. Olimpijski zmagovalec v vožnji na čas, ki je ubranil zmago na dirki po Španiji, je prejel 218 točk. Tretji je bil košarkarski zveznik Luka Dončić s 97 točkami.

Pahor je na sprejemu napovedal, da bo prihodnje leto vročil državna odlikovanja za izjemne športne dosežke športnikom Tadeju Pogačarju, Primožu Rogliču, Janji Garnbret in Alenki Artnik ter trenerjem Francu Hvastiju, Andreju Hauptmanu, Marjanu Fabjanu in Poloni Sladič.

"Sam sem kolesar, rad dirkam in se želim dokazati na vseh preizkušnjah. Posledica tega so zmage, stopničke, te nagrade in nazivi pa pridejo na podlagi rezultatov skozi celotno sezono. Je drugače, ampak vseeno lepo prejeti katerokoli nagrado," je ob nagradi dejal Pogačar, ki ga na prireditvi ni bilo.

Tretjič po letih 2018 in 2019 je v Slovenji najboljša Janja Garnbret, najboljša športna plezalka na svetu in dobitnica prve zlate olimpijske medalje v zgodovini tega športa. Koroška plezalka je slavila prepričljivo, v glasovanju 115 slovenskih novinarjev je prejela 333 točk. Druga je bila judoistka Tina Trstenjak (129), srebrna v kategoriji do 63 kg na OI. Tretje mesto je pripadlo smučarski skakalki Niki Križnar (77), zmagovalki skupnega seštevka svetovnega pokala, dobitnici dveh medalj na svetovnem prvenstvu.

Nagrado za najboljšega športnika je podelila Tina Maze foto: M24

"Res nisem prvič osvojila te nagrade, vedno se pa podobno počutim, ko prejmem naziv športnice leta. Tudi ko na tekmi zmagam, se nikoli ne navadim na ta občutek, ker to ni samoumevno. Mi je pa lepo, ker ljudje to prepoznajo, vidijo, te nagradijo s tem. Zato mi ta naziv vedno pomeni veliko," je dejala Garnbretova. Ciljev, kot pravi, ji ne bo zmanjkalo, ne v steni ne v skali.

Košarkarska reprezentanca Slovenije je drugič v zadnjih štirih letih osvojila naziv ekipe leta. Leta 2017 so osvojili naslov evropskih prvakov, letos pa so se na olimpijskih igrah zavihteli do četrtega mesta. Košarkarji so dobili 66 glasov, druga je bila odbojkarska reprezentanca (37), srebrna na evropskem prvenstvu.

Odbojkar Rok Možič se je s priznanjem za najbolj obetavno mlado športno osebnost pridružil Pogačarju, Dončiću in drugim, ki so se potem že vpisali v zgodovino slovenskega in svetovnega športa in nato kovali pot do zvezd še v tisti absolutni konkurenci. Tudi mladi Mariborčan se želi nekoč vpisati v anale slovenskega športa.

Franček Gorazd Tiršek, dobitnik dveh paraolimpijskih medalj, je prejel posebno priznanje za invalida leta, nagrada za fair play pa je pripadla tretji generaciji izjemne kajakaške družine Hočevar, Žigi Linu.

Voditelja prireditve sta bila športna novinarja Saša Jerković in Irena Shyama Hlebš foto: M24

Ob koncu olimpijskega leta 2021 so se ob tridesetletnici samostojnega slovenskega športa spomnili tudi velikanov iz tega obdobja, ki so podelili priznanja naslednikom. Med športniki so bili to člani uspešnih ekip, košarkar Gašper Vidmar, odbojkar Jasmin Čuturić, nogometaš Mile Ačimović, hokejist Tomaž Vnuk, rokometaš Vid Kavtičnik ter izjemne posameznice, alpska smučarka Tina Maze, smučarska tekačica Petra Majdič, namiznoteniška igralka Mateja Pintar Pustovrh, atletinja Alenka Bikar ter judoistka Raša Sraka Vuković.

Voditelja prireditve sta bila športna novinarja Saša Jerković in Irena Shyama Hlebš. Za glasbeno spremljavo je skrbela skupina Big Foot Mama, ki bi lani praznovala 30-letnico, a so slavnostni koncert z letošnjega znova premaknili na naslednje leto.